Bugün çok çarpıcı bir belgesel seyrettim. Düşüncelerimi toplayıp yazmam zaman aldı. Çünkü bugünlerde şiddetten, tacizden, can ve mal güvenliğine tehditten o kadar canımız yandı ki, yoğun hisler klavyeye zor dökülüyor.

Bikram: Yogi, Guru, Predator | Fotoğraf: hitzdairies
Bikram: Yogi, Guru, Predator | Fotoğraf: hitzdairies

Netflix’te 20 Kasım’da yayınlanan, sonbaharda Toronto Film Festivali’nde gösterime giren belgesel Bikram: Yogi, Guru, Predator, Bikram Choudhury tarafından oluşturulan yoga tarzını ve sonrasında tacizlerle gündeme gelmesini konu alıyor. Oscar ödüllü yönetmen Eva Orner tarafından çekilen belgeselde, 70’lerin ilk yıllarında Hindistan’dan ABD’ye göç eden ve zaman içinde büyük bir servet sahibi olan Bikram Choudhury’nin hayatı mercek altına alınıyor. Choudhury, 2000’li yılların başında çalışanlarına ve öğrencilerine cinsel taciz suçlamalarıyla birçok soruşturma geçiriyor. 2016 yılındaysa kendisine açılan cinsel taciz davalarının birinde 6.5 milyon dolarlık tazminata mahkum ediliyor.

Bugün hala dünyanın her yerindeki yoga stüdyolarında uygulanan Bikram yoga, 38-40 derece sıcaklıkta ve nem oranı %45 olan bir ortamda 1.5 saat boyunca sürekli tekrar edilen 26 hareketten oluşuyor. Madonna, Gwyneth Paltrow gibi birçok ünlü Bikram yogayı tercih ediyor. Belgesel sayesinde öğreniyoruz ki Choudhury, ABD’deki yoga pratiğini popülerleştiren en önemli kişilerden biri oluyor. 26 pozlu özel dizisinin ve iki nefes tekniğinin hemen her rahatsızlığı iyileştireceğini iddia ediyor ve bazen, sınıflarındaki ısıyı öğrencilerini cezalandırmak için aşırı seviyelere yükseltiyor.

Bikram Yogi, Guru, Predator | Fotoğraf:  Netflix
Bikram Yogi, Guru, Predator | Fotoğraf: Netflix

Choudhury, bazı kız öğrencilerinin dediği gibi, öğrencilerinin kendisine duyduğu inancı kötüye kullanıyor. Haftalarca süren öğretmen eğitmenlik kurslarına katılanlar; haftalarca bir otelde neredeyse mahsur tutulmak, her gün sınıfta uzun saatler boyunca terlemek, yemek ve uykudan mahrum kalmak için binlerce dolar harcıyor.

Belgeselde Bikram’ın tacizine uğrayan kadınlarla yapılan özel röportajlar da yer alıyor ve her seferinde kanım donuyor. Ayrıca, Amerikan adalet sisteminin ne kadar bozuk olduğunu ve cinsel saldırı olaylarında insanların güçlü figürler tarafından nasıl manipüle edilebileceğini de görüyoruz. Ve mağdur edilmenin ne kadar kolay olduğunu…

Bikram yoga tarzının meşhur kurucusu Bikram Choudhury, son birkaç yıldır ABD’de cinsel istismar iddiaları nedeniyle ateş altında kalıyor olsa da markalı tekniği hala ülke çapında stüdyolarda öğretiliyor. Üst üste açılan davalardan sonra bu yoga tarzının ‘sıcak yoga’ olarak değiştirilmesi ve Bikram’ın adının literatürden bile kaldırılması söz konusu. Tacize uğrayan kadınların ise hukuk mücadeleleri devam ediyor.

Kapak fotoğrafı: New Republic

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Netflix Yeni Diziler / Filmler

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den Yoga Felsefesi