Reşitpaşa; tacodan ekşi mayalı ekmeğe, pancake’ten pizzaya, melez tea’den kokteyle her lezzetin en iyisiyle adını her geçen gün biraz daha duyuruyor. Birkaç yıl öncesine kadar semt sakinleri haricinde kimsenin adını konuşmadığı bu semt, bugün birçok nitelikli mekana ev sahipliği yapıyor. Ne güzel bir alternatif oldu değil mi? Her köşesi ayrı güzel İstanbul’un! Bugün ise merceğimde Reşitpaşa’nın çiçeği burnunda üyesi Padoca Bakery & Cafe var.

Konum

IMG_0665
Padoca Bakery & Cafe

Öncelikle belirtmek isterim ki, Padoca’nın da iç dizaynı diğer Reşitpaşa mekanları gibi çok şık ve minimalist, içeri girdiğiniz ilk andan itibaren huzur doluyorsunuz. Masalar, duvar kağıtları, aksesuarlar; her detay incelikle düşünülerek seçilmiş ve yerleştirilmiş.

IMG_0658
Padoca Bakery & Cafe

Menüsüne gelecek olursak, Padoca ekmeklerinde oldukça iddialı. Teff ve karabuğdaylı glutensiz esmer ekmekten ekşi mayalı ekmeğe kadar birçok çeşidi ekmek menüsünde barındırıyor ve hepsi de oldukça leziz. Henüz başlamamış olsalar da yakın zamanda evlere servis ekmek sipariş hizmetlerinin ve ekşi mayalı pizzalarının da geleceğini söylediler. Ekşi mayalı pizzayı tatmak için şimdiden heyecanlanıyorum.

Henüz çok yeni olduğu için servislerine ve menüsüne her geçen gün eklemeler yapan Padoca kahvaltı içinde oldukça keyifli bir kafe, şu an için kahvaltıda birbirinden çok farklı ve lezzetli sandviçler ile tartine servisi veriyor ancak yine çok yakında kahvaltıya özel bir servislerinin de başlayacaklarını belirttiler. Hatta belki artık başlamışlardır bile, ne dersiniz?

IMG_0646
Padoca Bakery & Cafe

Pastane bölümü de Biberiyeli Shortbread Kurabiye’den Banana Bread’e iddiali bir menüye sahip. Banana Bread ve La Vina Cheesecake’i bizzat denemiş biri olarak garanti veriyorum ki, bayılacaksınız! San Sebastian Cheesecake akımı her geçen gün daha da lezzetli hale gelirken, gerçekten son zamanlarda yediğim en ama en lezzetli cheesecake’i Padoca’da yedim. Sadece cheesecake ve kahve keyfi için bile gelinmeyi hak eden bir mekan olmuş. Ayrıca cuma günlerine özel Challah, Babka ve Jerusalem bagel servisleri var. Biz bu lezzetli üçlüyü menüde görünce oldukça şaşırmıştık çünkü Türkiye’de çok yaygın değil. Eğer hiç tatmadıysanız denemek için bir cuma günü Padoca Cafe’ye uğramak şahane bir fikir olabilir.

IMG_0655
Padoca Bakery & Cafe

Böyle yeni, küçük, nitelikli kafelerin açıldığını görmek beni çok heyecanlandırıyor. Hele ki açıldığı semt Reşitpaşa gibi yeni yeni gelişen bir semt ise bu heyecanım ikiye katlanıyor. Sonuçta aslında İstanbul’un güzellikleri popüler olan birkaç semt ile sınırlı değil; her köşede ayrı bir güzellik, ayrı bir manzara ve nefes yakalamak mümkün. İstanbul’da yeni açılan mekanlar arasında yerini alarak bize kattığı bu güzel alternatif için Padoca Bakery & Cafe’ye teşekkür ederiz!

Instagram: @padoca_istanbul

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den “Marcel Patisserie: Reşitpaşa’da Mutluluğun Resmi”