The Dark Knight Rises‘tan Mad Max: Fury Road‘a, son yılların popüler ve büyük bütçeli yapımlarında ağzındaki farklı maskelere rağmen yeteneğini ve karizmasını saklayamayan 1977 doğumlu İngiliz oyuncu Tom Hardy, bağımsız filmlerde Hollywood blockbusterlarına, Christopher Nolan filmlerinden televizyon dizilerine geniş bir yelpazede karşımıza çıkıyor. Gelin, oyuncunun unutamadığımız performanslarını hatırlayalım.

Tom Hardy son yıllarda sadece sinemada değil, televizyonda da oldukça aktif. Yirminci yüzyılın başlarında İngiltere’deki gangster bir ailenin meselelerine odaklanan sürükleyici dönem dizisi Peaky Blinders‘ın yanı sıra tek başına güçlü Doğu Hindistan Şirketi’ne meydan okuyan bir adamı canlandırdığı bir diğer dönem dizisi Taboo‘da da rol aldı. Sinemada en son oldukça kötü eleştirler alan Venom (2018) ve Capone (2020) filmlerinde izlediğimiz Tom Hardy‘nin, Daniel Craig’den sonraki 007 James Bond’u olarak seçilmesi gündemde.

tom hardy

Tom Hardy Filmleri

Dunkirk | 2017, Christopher Nolan

Christopher Nolan’ın ilk savaş filmi Dunkirk, II. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusu tarafından sıkıştırılan Belçikalı, İngiliz ve Fransız askerlerin asker ve sivillerin akılalmaz işbirliği sayesinde tahliye edilmesini konu alıyor. Zaman kavramıyla daima enerjik ve oyuncaklı bir ilişkisi olan Nolan, bu filmde üç farklı olayı, zaman çizgisi ve müziği etkileyici bir şekilde kullanarak iç içe geçiriyor. Harry Styles‘dan Mark Rylance‘a birçok ünlü ismin yer aldığı filmde Tom Hardy de bir savaş pilotunu canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

The Revenant | 2015, Alejandro G. Iñárritu

Başrolündeki Leonardo DiCaprio’ya Oscar kazandıran The Revenant, 1820’lerde halen vahşi doğanın hakimiyeti altında olan ABD topraklarında, bir ayının saldırısına uğradıktan sonra ekibi tarafından ölüme terk edilen avcı ve iz sürücü Hugh Glass’ın hikayesini anlatıyor. İnsanın doğa karşısında ne kadar çaresiz kalabileceğini kanıtlayan The Revenant, teknik kusursuzluğuyla da dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Legend | 2015, Brian Helgeland

1960’ların Londra’sında geçen gerçek bir hikayeyi konu alan Legend, şehre korku salan gangster ikizler Reggie ve Ron Kray’e odaklanıyor. Filmde ikizleri Tom Hardy canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Mad Max: Fury Road | 2015, George Miller

Mad Max: Fury Road’un post-apokaliptik bir dünyasında, insanlara korku salarak hükmeden bir zalime karşı ayaklanan isyankar kadın savaşçı Imperator Furiosa, peşine bir grup tutsak genç kadın ve psikopat bir genç adamı da takarak düzene savaş açıyor. Onlara, 80’lerin ünlü serisinden hatırlayacağımız avare Max da eşlik ediyor. Max’i Tom Hardy‘nin, Furiosa’yı Charlize Theron‘un canlandırdığı 6 Oscar ödüllü film, 2010’lar sinemasının en unutulmaz deneyimlerinden birini yaşatan, teknik kusursuzluğuyla ağızları açık bırakan bir aksiyon.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10, Top 250: #205

The Drop | 2014, Michäel R. Roskam

Çöpten yaralı bir köpeği kurtaran Bob, kendini bir anda Brooklyn’in yeraltı dünyasıyla karşı karşıya bulur. Kirli para aklamak için kullanılan paravan barların, ters giden soygunların, çatışma ve soruşturmaların birbiri üstüne geldiği The Drop‘ta başroldeki Tom Hardy‘e Avrupa sinemasının yükselen yıldızları Matthias Schoenaerts ve Noomi Rapace‘ın yanı sıra filmin çekimlerinden kısa süre sonra hayatını kaybeden James Gandolfini de eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Locke | 2013, Steven Knight

Mükemmel bir aile babası olan, işini kusursuz yapan şantiye yöneticisi Ivan Locke, iş yerinde oldukça kritik geçecek bir günün önceki gecesi bir telefon alır ve arabasına atlayarak şehirlerarası bir yolculuğa çıkar. Tamamı bir otomobilin içinde geçen ve yalnızca Tom Hardy‘nin telefon konuşmalarını izlediğimiz fakat oldukça sürükleyici ve sürprizlerle dolu olmayı başaran bu tek mekan filmi, tek bir telefonla aile ve iş hayatı tehlikeye giren bir adamın kabus gibi gecesini konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7./10

The Dark Knight Rises | 2012, Christopher Nolan

Tüm zamanların en iyi çizgi roman uyarlamalarından biri olarak kabul edilen, Christopher Nolan‘ın yönettiği, Christian Bale‘in Batman’i canlandırdığı Kara Şövalye üçlemesi, halihazırda karanlık olan Gotham şehrini daha da karanlık hale getiriyor. Üçlemenin son halkası The Dark Knight Rises‘da (2012) küllerinden doğan Batman, karşısına Tom Hardy‘nin canlandırdığı Bane’i alırken, Anne Hathaway‘in Catwoman’ı da filmin önemli karakterlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10, Top 250: #71

Warrior | 2011, Gavin O’Connor

Boksun yanı sıra birçok dövüş sporunun karışımı bir mücadele gerektiren bir turnuvada birbirlerine rakip olan iki kardeşi Tom Hardy ve Joel Edgerton‘ın canlandırdığı Warrior‘da kardeşlerin birbirleriyle ve Nick Nolte‘nin canlandırdığı babalarıyla olan ilişkilerini izliyoruz. Bu duygusal ve dramatik film, tüm zamanların en iyi boks filmleri arasında.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top 250: #161

Tinker Tailor Soldier Spy | 2011, Tomas Alfredson

Soğuk Savaş sırasında İngiliz istihbaratının içerisindeki karmaşık bir köstebek oyununu konu alan John le Carré romanından uyarlanan Tinker Tailor Soldier Spy‘ın bir araya getirdiği ünlü isimler arasında, Gary Oldman, Benedict Cumberbatch, Colin Firth, John Hurt, Tobey Jones ve Mark Strong‘un yanı sıra Tom Hardy de var. Bu oldukça ağır tempolu ve gerilimli casus filmiLåt den rätte komma in / Let the Right One In ile ünlenen İsveçli yönetmen Tomas Alfredson’un ilk İngilizce filmi. Türkiye’de çekilen filmler listemizde de yer verdiğimiz Tinker Tailor Soldier Spy‘ın İstanbul sahnelerinde, Tom Hardy’i Karaköy ve Haydarpaşa Limanı gibi mekanlarda izliyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Inception | 2010, Christopher Nolan

Bir cihaz sayesinde kişilerin rüyalarına girerek sırlarını çalabilen, rüyalarına fikir tohumları ekebilen bir grubun en zorlu görevini konu alıyor. Başarıya ulaşmak için, rüya içinde rüya içinde rüya kurgusunun üstesinden gelmesi gereken bu yaratıcı hırsızları, Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page ve Tom Hardy gibi isimler canlandırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.8/10, Top 250: #13

Bronson | 2008, Nicolas Winding Refn

Tom Hardy adının geniş kitlelerce duyulmasını sağlayan bu bağımsız film, öfkesini kontrol edemediği için ağır sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalan, bir soygun sonucu 19 yaşındayken aldığı 7 senelik hapis cezası ağırlaştırılarak 34 yılını hapiste geçirmek zorunda kalan bir adamın hilayesini anlatıyor. Genç adam, tüm bu süre boyunca kişilik bozukluğuna uğrayarak Charles Bronson adında, bedenini ve zihnini kontrol altına bir alter-ego yaratıyor. Şiddet sahneleriyle zorlayıcı olabilecek bu film, kusursuz bir performansla güçleniyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10