Benim için Aralık ayı: yaklaşan yeni yılın heyecanı, renkler, mumlar, ışıklar, sıcak şarap ya da kahve eşliğinde zencefilli kurabiye, yün çoraplar ve daha fazlası demek! Yeni yıla bir haftadan az kalmışken, 2019’un bu son birkaç gününü güzel değerlendirmek isteyenler için öneriler hazırladım.

Yeni Yıl Heyecanı
Yeni Yıl Heyecanı | Fotoğraf: Unsplash / Alisa Anton

Evinizi Aralık ayına yakışır bir şekilde süslediniz mi? Bu süsleme fikirlerinden biri, doğadan topladığınız malzemelerle, Antık Yunan inanışlarına göre bereketi temsil eden bir çelenk yapmak olabilir. Yapımı ise çok kolay. İhtiyacınız olan malzemeler şöyle, bir doğa yürüyüşünde ağaçlardan dökülmüş bir kaç kozalak, birkaç dal parçası, aktarlardan alabileceğiniz kuru portakal, tarçın… Yapıştırmak içinse silikon. Jüt iple bağlamada yapabilirsiniz. Böylece suni hiçbir malzeme kullanmamış olursunuz.

Zencefilli Kurabiye
Zencefilli Kurabiye | Fotoğraf: Unsplash / Pietro De Grandi

Bugünlerde evde bir arkadaş toplanması kadar keyifli bir aktivite yoktur. Birlikte hazırlayacağınız sıcak şarap ve atıştırmalıklar, üzerine kahve ve zencefilli kurabiye sizi baya keyiflendirecektir. Bu akşamda dilerseniz oyun oynayabilir, dilerseniz yılbaşı filmlerinden birini izleyebilirsiniz. Belki de tombala! Neden olmasın?

Yeni yıla girmeden hemen birkaç gün öncesinde, evdeki fazlalıkları gözden geçirebilirsiniz. Fazlalıklardan kurtulmak ve rahatlamak yeni yıla temiz bir başlangıç yapmanızı sağlayacak. Kafanızdaki fazlalıklardan kurtulmak içinse her zaman olduğu gibi önerim yine yoga ve meditasyon!

İlginizi çekebilir: YogiMagger’dan Yoga Felsefesi

Güzel kış yolculuğu planları yapabilirsiniz. mesela Yedigöller kışında bir başka güzel. Hafta sonu için keyifli bir kaçamak olabilir. Böylece hem yol keyfi hem de doğa ile buluşma yapmış olursunuz.

youtube play youtube play

Evde geçireceğiniz hafta sonlarında yeni yıl konseptli kahvaltılar yapabilirsiniz. Tarçınlı kurabiye kokuları, sıcak bir kahve ve tabii güzel bir film… Benim tavsiyem, animasyon sevenler için Netflix’te bulabileceğiniz, sıcacık bir yeni yıl filmi Klaus!

Hediyelere gelirsek… Biz her yıl büyük yeni yıl hediyeleri almaktansa, kahve, şarap, mum, kitap, kupa gibi sevdiğimiz şeylerden oluşan bir sepet hazırlıyoruz. Denemenizi tavsiye ederim! Bir diğer seçenek de, aile ve arkadaşlarınıza kendi ellerinizle hediyeler hazırlamak. Ben geçtiğimiz yıl minik kutuları tarçın ve kuru portakalla süsleyip, bazı kutulara bitki çayı, bazılarına kurabiye bazılarına mum koymuştum. Herkes sevdi mi bilmiyorum ama ben hazırlarken çok keyif almıştım!

Yeni yılda, farkındalığı deneyin! Kabul edelim ki hayat her zaman çok renkli değil. O halde değiştiremeyeceğimiz şeyleri kabul etmek, an’da olanın tadını çıkarmak çok da zor olmamalı. Eğer hayattan sürekli başımızı döndürecek büyüklükte şeyler bekliyorsak çoğu zaman moral bozucu durumlar yaşayabiliriz. O yüzden ne diyoruz ? Less is more, keep it simple!

Herkese şimdiden keyifli bir yıl dilerim.

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Jez Timms