1950’lerde oldukça popüler olan bir televizyon formatı olan antoloji diziler, son yıllarda ilgi çekici prodüksiyonlarla geri döndü. Her bölümünde ya da her sezonunda bizi yeni karakterler ve yeni olaylarla tanıştıran bu dizi ya da mini-diziler, özellikle korku, bilimkurgu, polisiye gibi türlerde sürükleyici hikayeler anlatıyorlar. Bu yazıda, American Crime Story ve American Horror Story’den Fargo ve True Detective’e ilgiyle izlenen antoloji dizilerin yanı sıra daha az bilinen dizilerden önerilerimizi de bulacaksınız.

Antoloji Dizi Nedir?

antoloji diziler

Tıpkı şiir antolojileri ve öykü antolojileri gibi, her bölümünde ya da her sezonunda farklı bir hikaye anlatan, aynı bütünün parçaları olmasa da aynı tema ve başlık altında bir araya gelen diziler ve mini-diziler, antoloji diziler adını alıyor. Televizyonun Altın Çağı olarak adlandırılan 1950’ler ve 1960’larda oldukça popüler olan antoloji dizi formatının kökleri radyoculuğa dayanıyor. Özellikle polisiye ve gizem türündeki bu radyo dizilerinin, günümüz podcastlerinin de atası olduğunu söylemek mümkün aslında. 1950’lerde The United States Steel Hour, The Philco Television Playhouse gibi dizilerin öncülüğünde televizyona taşınan formatın, namı o dönemden günümüze uzanmış en ünlü örneği ise The Twilight Zone. Ülkemizde Alacakaranlık Kuşağı olarak yayınlanan dizi, tuhaf, doğaüstü ve ürkütücü hikayeler anlatıyordu. 2000’ler ve 2010’larda antoloji dizilerin yeniden yükselişe geçmesi, içinde bulunduğumuz dönemin bir kez daha Televizyonun Altın Çağı adını almasıyla paralellik içinde. 2011’de FX yapımı American Horror Story öncülüğünde yeniden popülerleşen antoloji diziler bugün FX‘in yanı sıra Netflix, Hulu ve HBO gibi platformlarda da karşımıza çıkıyor.

FX Yapımı Antoloji Diziler

American Horror Story | FX, 2011-…

Antoloji dizi formatını yaklaşık 50 yıl sonra yeniden popülerleştiren proje, Ryan Murphy‘nin FX için hazırladığı korku antolojisi American Horror Story oldu. Korku dizileri ve filmlerinde kullanılan tüm unsurları bir araya getiren ve her sezonunda farklı bir temada korku hikayeleri anlatan dizinin oyuncu kadrosunda yaklaşık olarak aynı isimleri görüyoruz. 2011’den beri süren American Horror Story‘nin zaman ufak detaylarla kesişen hikayeleri Murder House alt-başlığı ve cinayet evi temasıyla başlamış, Asylum, Coven, Freak Show, Hotel, Roanoke, Cult, Apocalypse ve 1984 alt-başlıklarıyla devam etmişti. Dizi, şimdiden 3 sezon onayını daha almış durumda. Yani daha anlatacak çok korku hikayesi var!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

American Crime Story | FX, 2016-…

Başlığı ve formatı American Horror Story ile benzeşen American Crime Story’de Ryan Murphy, bu kez tarihte iz bırakmış gerçek suç hikayeleri aracılığıyla mahkeme salonlarına ya da cinayet mahallerine uğruyor. İlk sezonunda ABD’nin en karışık davalarından O.J. Simpson davasına odaklanan dizi, ikinci sezonunda oldukça şatafatlı bir dünyanın kapılarını aralayarak Gianni Versace cinayetine kamerasını çeviriyor. 2020’de yayınlanacak üçüncü sezon, Impeachment alt başlığıyla Bill Clinton’ın Monica Lewinsky skandalını mercek altına alacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10

Fargo | FX, 2014-…

Coen Kardeşler filmleri izlemeyi sever misiniz? Cevabınız evetse, onların insan doğasının zeka ve şansla imtihanı üzerine kurulu suç evreninin halkalarından beslenen bu diziye bayılacaksınız. Adını yönetmen ikilisinin 1996 yapımı filmiyle paylaşan Fargo‘nun tüm sezonları farklı dönemlerde geçiyor, farklı karakterleri merkezine alıyor fakat hepsi başta Minnesota eyaleti olmak üzere bizi ABD’nin Ortabatı bölgesine götürüyor. İlk sezonunda Billy Bob Thornton ve Martin Freeman, ikinci sezonunda Kirsten Dunst ve Patrick Wilson, üçüncü sezonunda Ewan McGregor ve Carrie Coon gibi oyuncuları buluşturan Fargo, tek bir suçla başlayan ve zincirleme gelişen kanlı olaylar silsilesi ve onları araştıran kasaba polislerine odaklanıyor. Aynı zamanda her sezonu, Coen Kardeşler sinemasının farklı filmlerine referanslarla dolu. Fargo‘nun 1950’lerde geçecek ve Chris Rock, Jason Schwartzman, Jessie Buckley ve Ben Whishaw gibi oyuncuları buluşturacak dördüncü sezonu 2020’de yayınlanacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.9/10

Feud | FX, 2017-…

Ryan Murphy‘nin FX için hazırladığı antoloji dizilerden en yenisi, henüz sadece ilk hikayesini anlatmış olan Feud. Her sezonunda ezeli rekabetlere ya da hoşnutsuzluklara dayanan çekişmeleri konu alacak dizinin ilk sezonu, sinema tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor ve Joan Crawford (Jessica Lange) ve Bette Davis’in (Susan Sarandon) yıllara yayılan kavgasını anlatıyor. Dizinin bir sonraki sezonunda tarihin hangi dönemine, hangi ünlü isimler arasında yaşananlara odaklanacağını merakla bekliyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10

Netflix Yapımı Antoloji Diziler

Black Mirror | Netflix, 2011-…

Hepimizin hayranlıkla izlediği Black Mirror‘a gelelim… İnsanlığın teknolojiyle olan ilişkisine odaklanan ve teknolojik gelişmelerin doğurabileceğiş distopya senaryolarıyla ilgilenen Black Mirror, aslında İngiliz Channel 4 televizyonunun bir yapımı. Üçer bölümlük iki sezonunda ve White Christmas adlı özel bölümünde toplam 7 hikaye anlattıktan sonra 2015’te Netflix’in satın aldığı diziye burada da yeni bölümler ve Bandersnatch adlı bir interaktif film eklendi. Günümüzün The Twilight Zone‘u diyebileceğimi Black Mirror, FX’in yeniden popülerleştirdiği antoloji diziler dünyasına, her-sezonda-yeni-bir-hikaye formatının yanı sıra her-bölümde-yeni-bir-hikaye formatını da yeniden getirmiş oldu. Black Mirror bölümlerinin her birinde teknolojinin hayatınızdaki yerini sorgulayacak, tahmin edilmeyen yönlere evrilen her hikayeyle sosyal medyaya, yapay zekaya ya da dijital araçlara şüpheyle yaklaşmaya başlayacaksınız.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.8/10

The Haunting | Netflix, 2018-…

Netflix, Shirley Jackson’ın korku türündeki popüler romanından uyarladığı ve The Haunting of Hill House adıyla yayınlanan diziyi, bir antoloji dizi olarak sürdürme kararı aldı. Daha önce, klasik korku filmleri arasında önemli bir yeri olan bir filmle sinemaya da uyarlanmış Shirley Jackson romanı, beş kardeşin çocukluklarının geçtiği konakta yaşadıkları paranormal deneyimler ve bunların günümüzdeki yansımalarını konu alıyor. 2020’de yayınlanacak ikinci sezon, Henry James’in The Turn of the Screw adlı kısa romanından uyarlanacak The Haunting of Bly Manor olacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.7/10

Love, Death & Robots | Netflix, 2019-…

Antoloji diziler arasında, birçok alışılmadık olanı başaran bir dizi… Love, Death & Robots, tamamı animasyon kısa filmlerden oluşan, süreleri 6 ile 17 dakika arasında değişen 18 bölümlük ilk sezonuyla büyük ilgi gördükten sonra Netflix’ten devam onayını aldı. Her bir hikayesini farklı bir animasyon tekniğiyle anlatan dizinin bölümlerinin ortak özelliği ise, adından da anlayabileceğiniz gibi robotlar teması. Yapay zeka ve robotların bilim kurgu dünyasındaki farklı tasvirlerini, sevimli robotları, şeytani robotları, fütüristik robotları ve insansı robotları bir araya getiren Love, Death & Robots‘un her bir bölümü sürprizlerle dolu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10

Diğer Antoloji Diziler

American Crime | ABC, 2015-2017

3 sezon süren American Crime, her sezon Amerikan televizyonlarında sıkça rastlanan suçlardan, cinayetlerden, ırkçılık ve sınıf farklılıklarına dayalı şiddetten yola çıkan suç hikayeleri anlatıyor. Canlandırdıkları karakterler değişse de oyuncu kadrosunun aynı kalması, American Crime‘ı diğer antoloji diziler ile kıyaslandığında onu farklı kılan özelliklerinden biri. Kadroda Felicity Huffman, Timothy Hutton, Lili Taylor ve Regina King gibi oyuncular yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Castle Rock | Hulu, 2018-2019

Castle Rock, Stephen King hayranlarının yakından bildiği bir kasaba… Sadece ünlü yazarın birçok öykü ve romanı için değil, sinemadaki Stephen King uyarlamaları için de fon oluşturan bu hayali kasaba, en sonunda bir antoloji diziye de konu oldu. Pek tabii ki korku türündeki Hulu yapımı Castle Rock, her sezonunda farklı hikayeler anlatsa da King’in karakterlerinden, mekanlarından, olaylarından ilham alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Genius | National Geographic Channel, 2017-…

National Geographic Channel‘ın belgeseller dışında yapımlara imza attığını biliyor muydunuz? Genius adlı antoloji dizi bunlardan biri… Yaşamın, bilimin, sanatın farklı alanlarından dahi olarak adlandırılabilecek kişilerin yaşamlarını işleyen, biyografik dönem dizisi formatındaki Genius, ilk sezonunda bilim dünyasının dahisi Albert Einstein’a (Geoffrey Rush), ikinci sezonunda sanat dünyasının dahisi Pablo Picasso’ya (Antonio Banderas) odaklandı. 2020’de yayınlanacak üçüncü sezonda ise müziğin dahisi Aretha Franklin’in (Cynthia Erivo) yaşamını izleyeceğiz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10

Manhunt | Discovery Channel, 2017 – …

Tıpkı National Geographic Channel gibi, Discover Channel da gerçek olaylara dayanan bir diziyle, belgesel formatının dışına çıkıyor. Manhunt, yakın tarihteki seri suç ve suçluları mercek altına alan, yıllar süren kovalamacaları ekrana taşıyan bir antoloji dizi. Dizi ilk sezonunda Unabomber adıyla bilinen seri bombacı Ted Kaczynski‘yi konu alıyor. Deadly Games alt başlığını taşıyan ikinci sezon ise Clint Eastwood’un da aynı dönemde bir filme uyarladığı, 1996 Atlanta Olimpiyatları sırasındaki bombalı saldırının sonrasında bombacı ve kahramanın türlü manipülasyonlarla birbirine karıştığı olayları işliyor ve Eric Rudolph ile Richard Jewell‘i merkezine alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

The Sinner | USA Network, 2017-…

Aslında 8 bölümlük bir mini-dizi olarak planlanan ve Petra Hammesfahr’ın romanına dayanan ilk sezonunun başarısından sonra The Sinner, antoloji diziler arasındaki yerini aldı. Dizinin başrolündeki Dedektif Henry Ambrose, her sezonda farklı bir gizemli suçun peşinden sürükleniyor ve farklı bir suçlunun gizemli geçmişini eşeliyor. Bill Pullman‘ın Harry Ambrose’u canlandırdığı dizinin ilk sezonunda ona Jessica Biel, ikinci sezonda Carrie Coon eşlik ediyor. 2020’de yayınlanacak üçüncü sezon ve onay alan dördüncü sezon da yolda.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

True Detective | HBO, 2014-…

En popüler antoloji diziler arasındaki, HBO yapımı True Detective de yola bir mini-dizi olarak çıkıp, farklı hikayelerle devam etme kararı alanlardan… Matthew McConaughey ve Woody Harrelson‘ın yer aldığı ilk sezonun başarısı, Colin Farrell‘lı ikinci sezon ve Mahershala Ali‘li üçüncü sezonda da devam etti. Dördüncü bir hikaye için hazırlıklar sürüyor. True Detective, hem suçluların hem de de onların peşindeki dedektiflerin sırlarının açığa çıktığı sürükleyici bir polisiye dizi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 9.0/10