Beyoğlu mis gibi kahve kokularıyla sizi içine çeken mekanlarla dolu. Loksandra Coffee, Federal Coffee Company, Kafe Ara… Beyoğlu’nda keyifli bir kahve molası için tercih edebileceğiniz durakları bu yazıda topladık.

Evde en iyi kahve için önerilerimize göz atın:
Filtre Kahve Makineleri | Espresso Makineleri

Beyoğlu Kahve Mekanları

Nørre, Çukurcuma

Çukurcuma’nın en yenilerinden Nørre İstanbul, felsefesini “günlük kahve ve hafif atıştırmalıklar” üzerine kuruyor. Mevsimsel malzemelere göre değiştirdikleri menüsünde dünyanın farklı mutfaklarına yer veren Nørre İstanbul, özellikle Nordik esintili tatları ile dikkat çekiyor. Kahvaltı seçenekleri arasında her gün 1’e kadar servis edilen Danimarka tabağı Nordik esintileri organik bir şekilde Beyoğlu’na getirirken tatlı seçenekleri arasında İtalyan geleneklerine bağlı kalınarak hazırlanılan tiramisu ön plana çıkıyor. Nørre İstanbul’da nitelikli kahve seçeneklerine paralel yaza özel kendilerinin hazırladıkları tonikler de bulunuyor.

Loksandra Coffee, Beyoğlu Konum

Kahve mekanları arayışındaysanız eğer; sade dekorasyonundan tadı damağınızda kalacak şeftalili bademli tartına, arkaplanda çalan rahatlatıcı müziğinden Loksandra Coffee, her şeyiyle gidip birkaç saatinizi geçirmeniz gereken bir yer. Daha tatma şansımız olmadı ama özellikle Yunan frappe’si ve lattesi en sevilenlerdenmiş; yanında günlük değişen pastası, çeşit çeşit kek, kurabiye, çörek ve böreğinden birini seçerek mutlaka denemelisiniz!

Instagram: @loksandra_coffee

İlginizi çekebilir: İrem Bali’den “Beyoğlu Yeniden: Loksandra Coffee, Bir Sahaf, Bir Müze”

Türk Alman Kitabevi, Beyoğlu Konum

Beyoğlu’nun en huzurlu noktalarından biri olan Türk Alman Kitabevi, 60 yıllık tarihiyle yeni jenerasyon kahve kültürünü birleştirerek sizlere sunan keyifli bir mekan. Burada bir yandan işlerinizi hallederken bir yandan kısa molalar verip tozlu rafları keşfe çıkabilirsiniz! Türk Alman Kitabevi’nin Chai Tea Latte’den Iced Americano’ya, Mocha’dan Aeropress’e sayısız kahve seçeneklerinden tatmayı unutmayın.

Instagram: @turkalmankitabevi

İlginizi çekebilir: “İstanbul’da Uğramanız Gereken 10 Kitapçı ve Kitabevi”

Noir Pit Coffee Co., Şişhane Konum

Gün içinde yenilenmek istediğiniz her an, orası için özel olarak ithal edilen ve özenle kavrulan dünya kahvelerinden tadabileceğiniz bir mekana adım atmak ister misiniz? O zaman sizi İstanbul’un en güzel caddelerinden biri olan Meşrutiyet Caddesi üzerindeki Noir Pit Coffee Co.’ya alalım. Kahvelerinin bir kısmı organik ve “fair trade” olan mekanda Kopi Luwak ve Jamaican Blue Mountain gibi kahveler özel olarak hazırlanıyor. Cadde üzerindeki küçük masalara oturup, gelen geçeni seyretmek, turistlerle “small talk”lar yapmak size müthiş bir keyif verecek.

Instagram: @noirpitcoffeeco

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’dan “Pera’da Yeni Kahve Durağımız: Noir Pit”

Şimdi Cafe, Asmalımescit Konum

Yolunuz Asmalımescit’e düşerse, vaktinizi en güzel şekilde geçirmeniz için önerimiz Şimdi Cafe. Sokakta göreceğiniz o saatin altından, bir perdeyi aralayarak girilen mekanda sokaktan geçenleri izleyebildiğiniz rahat koltuklarda oturmayı da, yukarıya baktığınızda zevkle süslenmiş bir apartman boşluğu görebildiğiniz arka tarafta oturmayı da çok seveceksiniz. Kahvenizin söyleyin, yanında Şimdi Cafe’nin birbirinden güzel tatlılarını, özellikle de ev yapımı keklerini denemeyi unutmayın!

İlginizi çekebilir: Eda Geven’den “Perdenin Arkasındaki Kusursuzluk: Şimdi Cafe”

Gölge Kahve, Beyoğlu Konum

Galatasaray’dan Aslmalımescit’e doğru giderken sağdaki Olivya Geçidi’nde yer alan bu şirin ve küçük köşe-mekan, kahve içerken sohbet etmek için ideal kafelerden. Hangi kahveden içerseniz için, bence yanında gelen bir adediyle yetinmeyin ve o harika kurabiyeleri kahveniz ve sohbetiniz sona erene dek tekrar tekrar tadabilmek için bir kurabiye tabağı sipariş edin!

Kafe Ara, Galatasaray Konum

Bir İstiklal Caddesi klasiği olan Kafe Ara’yı ya da “Ara Kafe”yi bilmeyen olduğunu sanmıyoruz ama yemek ya da kahve için çoğu kişinin klasik uğrak yerlerinden biri haline geldiği için listemizde yer alması kaçınılmaz. Ara Cafe’de bizi heyecanlandıran çok şey oluyor: Ara Güler imzalı fotoğraflarla süslü duvar, Amerikan servisleri, lezzetli menüsü, hızlı servisi ve her an ünlü birini görme fırsatı! Kahve söz konusu olunca mekanın çay bardağında gelen sütlü Türk kahvesinden bahsetmemek de olmaz.

Urban Cafe, Galatasaray Konum

Kartal Sokak, Beyoğlu’nun en güzel ve en hareketli yerlerinden biriyken masaların kaldırılmak zorunda kalması sonucu ıssızlaşan sokaklardan. Fakat bu sokağın en sevilen mekanlarından olan Urban Cafe, hala popülerliğini koruyor. Giriş katı, asma katı ya da alt katındaki masaların hepsinde oturmanın ayrı bir zevki var burada. Ayrıca her türlü yiyecek ve içecek çeşidini bulabileceğiniz bu cafe’yi mutlaka listenize ekleyin.

Instagram: @urbancafeistanbul

İlginizi çekebilir: Naz Kavas’dan “Galata’da Bir Avustralyalı: Federal Coffee Company”

Müz, Çukurcuma Konum

Burası hem bir cafe, hem de birbirinden güzel sukulentler bulabileceğiniz bir yer; dolayısıyla tahmin edersiniz ki, yemyeşil bir atmosfere sahip. Her gittiğimizde içimiz açılıyor! İşyerinizi veya evinizi bitkilendirmek istiyorsanız da mekanınıza gelip inceleyerek size yardımcı oluyorlar. Doğayı günlük hayata taşıyan tasarımlarıyla oldukça farklı bir mekan olan Müz, kahve keyifleri için ideal. Doğadan ve yeşilden bahsetmişken, buranın meşhur matcha latte’sini tatmayı unutmayın.

Instagram: @muz.se

Federal Coffee Company, Galata Konum

Galata Kulesi’nin hemen karşısındaki sokakta yer alan Federal Coffee Company, ferah ve şık atmosferiyle mutlaka uğranması gerektiğini düşündüğümüz bir mekan. Özellikle de sokağı seyredebileceğiniz masalarından birine oturduğunuzda burada zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz! Avustralya kahvaltısı, İspanyol omlet, sıcacık kruvasanlar gibi pek çok kahvaltılık seçeneğine sahip Federal, aynı zamanda kahveseverler için hazine gibi bir yer bizce. Bunun en önemli sebebi: üçüncü nesil kahveciliğin Türkiye’deki öncülerinden biri olan Sam Çeviköz’ün varlığı, kuşkusuz. Harmanlarında sadece %100 Arabica çekirdekleri kullanan Federal’de kahve içmelere ben doyamıyoruz, eminiz siz de doyamayacaksınız!

Instagram: @federalgalata

İlginizi çekebilir: Magger’ların Beyoğlu Favorileri