Çağdaş sanat ve çağdaş sanatçı birbirinden ayrılmaz bir bütündür aslında. Çağdaş sanatçılar, bugünü anlamak ve geleceği düşünmek amacıyla geçmişin fikrilerini, kavramlarını, sorularını ve uygulamalarını araştırırlar. Yani çağdaş sanat, şimdiyi anlamayı amaçlar. Yaşamlarımız boyunca yaratılmış ve yaratılmaya devam eden sanat, çağdaş sanattır. Çağdaş sanat müzeleri, çağdaş sanat galerisi ya da çağdaş sanat alanı ayrımını yapmak kolay olmuyor. Bu yazımızda daha çok çağdaş sanat müzesi diyebileceğimiz sanat merkezlerini bir araya getirdik. 

Unutmayın, her sanat eseri bir zamanlar çağdaştı. Hadi gelin, sizin için listelediğimiz çağdaş sanat müzelerini yakından inceleyelim!

Çağdaş Sanat Müzeleri

Borusan Contemporary, Sarıyer | İstanbul Konum

Çağdaş Sanat denince aklımıza ilk gelen yerlerden biri: Borusan Contemporary! Borusan Holding Yönetim Merkezi olarak da bildiğimiz, yapımına 1910 yılında başlanan Yusuf Ziya Paşa Köşkü 100. yaşında ‘’Borusan Contemporary’’ adıyla Türkiye’nin, çağdaş sanat alanındaki ilk ofis müzesi unvanını taşıyor. Hafta içi ofis yaşamına devam edilen köşkte hafta sonları birbirinden farklı ve yenilikçi sergiler sanatseverlerle buluşuyor. Müthiş Boğaz manzarasıyla yüreklerimizi hoplatan bina; sergi mekanları, ArtStore, ofisler ve teraslar da dahil olarak hafta sonları 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. 

Borusan Contemporary Adres: Baltalimanı Hisar Cad.Perili Köşk No:5 34470 Rumelihisarı, Sarıyer/İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

İlginizi çekebilir: Bahar Altay’dan Çağdaş Sanat Akımları

Arter, Dolapdere İstanbul Konum

2010 – 2018 yılları arasında sanatseverleri İstiklal Caddesi’ndeki binasında ağırlayan çağdaş sanat mekanı Arter, 2019 Eylül ayı itibariyle Dolapdere’deki yeni yerine taşındı ve kapılarını yedi farklı sergi ile açtı. İngiliz Mimarlık Ofisi Grimshaw Architects imzası taşıyan ve ‘’sanat için alan’’ sloganıyla yola çıkan Arter, bünyesinde sergilerin yanı sıra farklı disiplinleri de bir araya getirerek çağdaş sanatı geniş kitlelerle buluşturuyor. Performans sanatları, öğrenme ve etkinlik alanları, kütüphane, konservasyon laboratuvarı, yurt içinden ve yurt dışından sanat yayınlarına odaklanan bir kitabevi ve yeme-içme alanlarıyla 18.000 metrekare kapalı alana sahip Arter’i yeni yerinde pazartesi günleri hariç her gün 19.00, perşembe günleri 20.00 ve her ayın ilk cumartesi günü ‘’Uzun Cumartesi’’ kapsamında gece yarısına kadar ziyaret edebilirsiniz.

Arter Adres: Irmak Caddesi No: 13 Dolapdere, Beyoğlu/İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

İlginizi çekebilir: Arter Dolapdere

İstanbul Modern, Beyoğlu İstanbul Konum

İstanbul Modern,’toplumla iç içe, yaşayan bir müze’’ hedefiyle 2004 yılında Tophane’deki 8 bin metrekarelik binada bir çağdaş sanat müzesi olarak kuruluyor. 14 yıl boyunca buradaki yaşamını sürdüren çağdaş sanat mekanı, Mayıs 2018’de üç yıl boyunca geçici mekanı olacak olan Beyoğlu’ndaki yerine taşındı. İstanbul’un ve ülkemizin modern kimliğinin simgelerinden biri haline gelen Modern’de, süreli ve sürekli sergi salonları, fotoğraf galerisi, eğitim ve sosyal programları, kütüphanesi, sinema salonu, kafeterya ve mağazasıyla da kitlelere kültürel faaliyetler için alan sağlıyor. İstanbul Modern’i pazartesi günleri hariç hafta içi her gün 18.00’a, perşembe günleri de 20.00’a kadar; hafta sonları ise 11.00’dan 18.00’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

İstanbul Modern Adres: Asmalımescit Mahallesi, Meşrutiyet Caddesi, No:99, Beyoğlu/İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

Meşher, Beyoğlu İstanbul Konum

Arter’in 2019’da Beyoğlu’ndaki yerini değiştirmesiyle onun yerinde yeni bir çağdaş sanat alanı olarak karşımıza çıktı Meşher. Kelime, Osmanlı Türkçesi’nde ‘’sergi mekânı’’ anlamına geliyor. Alanın aynı zamanda açılış sergisi de olan Kalıpları Aşınca, Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik sergisi, 22 Aralık’a kadar görülebiliyor. Meşher, seramikten avangarda, fotoğrafçılıktan tasarıma çok çeşitli konularda ve farklı disiplinlerle çağdaş sanata ev sahipliği yapıyor.

Meşher Adres: İstiklal Caddesi No:211 Beyoğlu/İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

Elgiz Müzesi, Maslak | İstanbul Konum

2001 yılında koleksiyoner Sevda ve Can Elgiz tarafından kurulan bir çağdaş sanat müzesi olan Elgiz Müzesi, kurulumundan bu yana bünyesinde süreli ve sürekli sergiler barındırıyor. Bunun yanı sıra güncelliği ve dinamizmi canlı tutmak için sergiler, eğitimler ve sosyal programlara da yer veren müzeyi pazar ve pazartesi günleri hariç her gün 10.00’dan 17.00’a kadar, cumartesi günleri de 16.00’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Maslak plazaları arasındaki bu çağdaş sanat müzesini görmek için vakit kaybetmeyin deriz!

Elgiz Müzesi Adres: Maslak Mahallesi, Maslak Meydan Sk. Beybi

Websitesi | Facebook | Instagram

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’dan İstanbul’da Keşfetmeniz Gereken Müzeler

Martch Art Project, Beyoğlu | İstanbul Konum

2018 Nisan ayında Bahar Kızgut tarafından kurulan ve programlı sergiler düzenleyen bir çağdaş sanat alanı olan Martch Art Project, 2019 Temmuz ayında ‘’Open Wall’’ adıyla hayata geçirdiği projesiyle sergilerinin ilkini sanatseverlerle bir araya getirdi. Sergilerde, önceden tasarlanmış eserler yerine proje sürecinde yaratılan birliktelikten şekillenen eserler ortaya konuyor. Üretime deneysel bir yaklaşım getiren sergileme anlayışıyla çağdaş sanata farklı bir bakış açısı getiren alanda sınırsız ve özgür bir üretim alanına sahip. Her yıl haziran ayında yenilenmesi planlanan sergileri salı-cumartesi günleri arasında 11.00’dan 19.00’a kadar görebilirsiniz.

Martch Art Adres: Firuzağa Mahallesi, Bostanbaşı Caddesi No: 4B, Beyoğlu/İstanbul

Websitesi | Facebook | Instagram

İstanbul’daki çağdaş sanat müzeleri haricinde İstanbul’a çok yakın olan ve mutlaka görmeniz gereken iki sanat müzemiz daha var! Hızlı trenle ya da otobüsle kısa bir sürede ulaşabileceğiniz şehirlerde çağdaş sanat yolculuğu yapmak ufkunuzu açabilir.

Odunpazarı Modern Müze, Odunpazarı Eskişehir Konum

Türkiye’den ve dünyadan modern ve çağdaş eserlerin bir arada bulunduğu sanat alanı OMM, Eskişehir’in tarihi Odunpazarı evleri arasında ünlü mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates tarafından tasarlanıp 2019 Eylül ayında ziyarete açıldı. Modern sanatın farklı dallarından eserler barındıran alan kültürel, sosyal ve sanatsal hayatın gelişimini de destekliyor. Odunpazarı Modern Müze’yi pazartesi günleri hariç her gün 10.00’dan 18.00’a, çarşamba günleri de 20.00’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

OMM Adres: Şarkiye, Atatürk Blv. No: 37, Odunpazarı/Eskişehir

Websitesi | Instagram

İlginizi çekebilir: Odunpazarı Modern Müze’nin Mimarı: Kengo Kuma

Cer Modern, Altındağ | Ankara Konum

1 Nisan 2010’da Ankara’nın ilk modern sanatlar merkezi olarak açılan Cer Modern aynı zamanda ortak bir uygulama alanı. Kuruluş amacı Ankaralıların sanat ile ilişkisinin güçlenmesini sağlamak olan çağdaş sanat alanı Cer Modern, eski vagon tamirhaneleri ve cer atölyelerinin restorasyonu ile hayata geçmiş. Ankara’daki bu sanat alanı, pazartesi günleri hariç her gün, saat 10.00 ile 20.00 arasında ziyarete açık. Yolunuz Ankara’ya düşerse Cer Modern’i gezmeden dönmeyin deriz!

Cer Modern Adres: Anafartalar, Altınsoy Cd. No:3, Sıhhıye Altındağ/Ankara

Websitesi | Facebook | Instagram

İlginizi çekebilir: Melike Büşra’dan Cer Modern

İlginizi çekebilir: Çağdaş Sanat Tutkunlarının Bilmesi Gereken Sanatçılar

Kapak fotoğrafı: arter.com