Üniversite gençliği neler yapıyor? İçki olarak neleri tercih ediyorlar? Gezi Makinesi neler yapıyor? Gelin, Cem Kandemir’den dinleyelim!

Gezi makinesi’ni kısaca tanıyabilir miyiz?

Gezi Makinesi 4 sene önce 4 Boğaziçili tarafından, bahar ara tatilinde eğlencesi bol geziler, etkinlikler düzenlemek amacı ile kuruldu. Başta sadece Boğaziçili üniversitelilere hitap eden bahar tatili Magic Break yıllar içinde diğer önde gelen üniversite öğrencilerinin katılımı ile bahar döneminin en kapsamlı tatili haline geldi. Antalya’daki Magic Break’ten sonra her mevsime özel Çeşme, Bozcaada, Paris, Bansko ve İstanbul organizasyonları eklendi. Kurulumundan bugüne katılım artışının yanı sıra yıl içindeki organizasyon sayıları da aynı oranda arttı. Bu gelişmedeki en büyük etken Gezi Makinesi’ni kuruluşundan beri üniversitenin dışında değil içinden yöneten üniversitelerdeki Gezi Makinesi Network ekibi. Şu anda 210 kişiye ulaşan bu ekip işin hem creative kısmını, hem pazarlamasını hem de operasyonunu yapıyor.

Üniversiteler gece hayatından ne bekliyorlar? İstanbul’da haftasonları nerelerde geziyorlar? Ve siz bu isteklerini karşılamak için neler yapıyorsunuz?

Üniversiteler bizce eskisine göre daha çabuk tüketiyorlar. Sürekli yeni bir yer arayışı içindeler. Fakat ne olursa olsun eğlendikleri yerde tanıdık simaları da görmek, çok yabancı olmadığı müzikleri duymak mekan seçiminde ağır basıyor. Biz de bunları göz önüne alarak, her ay daha önce gitmediklerini varsaydığımız kaliteli bir mekanda turistik temalı partiler (OTP) düzenliyoruz. Maslak Venue’de ‘Havaalanı’, Sheraton Hotel’de ‘Vegas’ ve ‘Moulin Rouge’ teması ile ilk 3 OTP geride kaldı. GM ekibi konseptleri oluştururken mekanı 4 duvar alıp, içine ses sistemi, kaliteli müzik, görsellik ve turistik içerik ekliyor. Hepsi bir arada olunca etkileşim de daha çok artıyor. Bahane ile o bölgeler hakkında küçük bilgiler de veriyoruz. Bu tip bir organizasyonun operasyonu göründüğünden daha uzun ve meşakkatli oluyor fakat iş sonrasındaki post event videosu yayınlanınca emeğinizin karşılığını aldığınızı hissediyorsunuz.

Genelde hangi içkileri içiyorlar? 

Partilerde genelde tüketilen içkiler Votka-Red Bull, Long Island, Mojito gibi kokteyller ve bira iken turlarda bu yerini ilginç bir şekilde Cin-Tonik, Baileys ve sert shot içkilere bırakıyor. Açıkçası gençlikte kesin bir şarap kitlesi yok ya da biz göremiyoruz. Fakat Bozcaada’ya düzenlediğimiz bağ bozumu turuna ilgi oldukça yoğundu. Belki de şarap konusundaki ilgi tadından çok hikayesinde. Gençlik ve şarap daha bir saygılılar birbirilerine. Ama biz GM olarak bu konuya da eğilmek istiyoruz.

Peki, kültür-sanat bakımından neler yapıyorlar? 

Bizim kitlemizdeki üniversiteliler genellikle yoğun bir çalışma döneminden sonra İstanbul’a gelmiş oluyorlar. Ya da İstanbul içinden de olsa yine lise yıllarında İstanbul’u yeterince keşfetmemiş oluyorlar. Üniversiteye başlayıp ilk eğlence heveslerini yaşadıktan sonra artık İstanbul’un başka yönlerinden de keyif alabileceklerini keşfetmeye başladılar. Eskiden kim gider buna diyecek kadar uzak oldukları yerlerde artık karşılaşır oldular. Karaköy, Galata, Pera gezdikleri en “in” rotalar arasında. Fakat hala eksik oldukları şey rehberlik. Yakın bir arkadaşı gitmeden de gitmek istemiyorlar. Bloglar, instagram ve twitter ile artık bu önerileri daha çok denediklerini görüyoruz.

Üniversite öğrencilerinin başka ilgi alanlar nedir? Blog tutuyorlar mı? theMagger ve Üniversite birliği nasıl yapılabilir?

Üniversiteliler eskisi gibi blog tutmuyorlar. Sadece belli başlı blogları takip ediyorlar. Bunda da twitter ve sosyal paylaşımların etkisi büyük. Belki okunacaklarını bilseler daha çok yazmak isteyeceklerdir. Fakat şimdilik kısa ve öz paylaşımlarla geçiştiriyorlar. theMagger üniversiteleri içeriği ile beslerken daha çok üniversiteli de buraya yazar olabilir. Ayrıca theMagger, sosyal medyanın da desteğini alarak canlı aktiviteler, geziler düzenleyebilir. Site içeriğindeki önerilerin pratiğe dönüşmesi çok keyifli olacaktır.

Üniversitede de lisedeki gibi “çok popüler olmak” diye bir durum var mı? Bunu nasıl açıklıyorsun?

Evet hatta üniversitede popüler olmak daha da önemli. Üniversitede yepyeni, daha geniş ve daha kozmopolit bir ortam var. Üniversiteye girince lise özlemini yenebilmek için adaptasyon şart. Yoksa üniversitenin sunduklarını reddetmek ya da bunlardan faydalanamadan mezun olmak durumda kalabiliyorsun. Üniversitedekileri yönlendirecek işlere girişiyorsan da ister istemez popüler oluyorsun. Bunun yanına CV doldurma telaşı da eklenince adeta sosyal kelebek olabiliyorsun.

Facebook’un bu kadar başarılı olmasının en büyük nedenlerinden birinin üniversitede başlaması deniyor. Neden böyle sence?

Artık tüm girişimler üniversitelerden doğuyor. Artık online bir projenin başarılı olması için de sırtını üniversitelere dayaması şart. Üniversitelinin işine yarar, işini hızlandırır projeler bir anda patlayabiliyor. Facebook da tüm merak edilenleri tek bir sayfada toplarken bunu ilk önce sadece kaliteli ve sağlam bir kitleye oturtarak bunu kısa sürede başardı. Şimdi üniversiteli üniversitesiz artık herkes facebook kullanıyor. Temelinde kesinlikle doğru kitle doğru büyüme var.

Gezi makinesini başka nerelerde görebileceğiz? Daha kültür-sanat bazlı projeleriniz var mı?

Gezi Makinesi üniversitelinin ihtiyaçlarına daha da çok eğilecek. Turizm tarafında yurtiçi ve yurtdışında daha çok deneyim artırıcı işler yapmayı hedeflerken, etkinlik tarafında ise özel kitlesi olan işleri daha çok üniversiteli ile tanıştırmayı hedefliyoruz. Ne olursa olsun temelde öğrencinin hayatına renk katarken onu kaliteli içeriklerle beslemeyi vizyon olarak benimsedik. Fakat en temeldeki hedefimiz Türkiye’nin dünya çapında turistik merkezleri olduğu kadar, eğlence etkinliği bazında da örnek alınacak bir yer olabileceğini göstermek. Bu amaçta ufak ufak yurtdışına da tanıtımlarımızı yapmaya başladık. Belki sırf kendi ekibimizin ve yakın arkadaşlarının toplanacağı ufak bir bar açmayı da düşünüyoruz.

Yaptığınız turlara mezunlar katılıyor mu? Mezunları bir arada tutmak için neler yapmalısınız sizce?

Mezunlar turlarımıza katılıyor, evet. Daha çok okul ortamını özleyenler, yoğun iş hayatına ara verip kaçmak isteyenler tekrar turlarımıza katılıyorlar. Fakat haliyle eskisi kadar enerjik olmuyorlar. Onlara yönelik projeleri artıracağız. Yoksa tamamen evlerine kapanmalarından korkuyoruz.

Teşekkürler!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?