Kahve vazgeçilmezim değildir ama içince de iyi kahveyi yerinde içmek, hatta yanına da güzel bir şeyler atıştırmak isterim. Uzun zamandır uğramayı sevdiğim; kahvesine, fonda çalan müziğine, kahvenin yanına yaraşır tatlılarına güvendiğim mekanları bir araya getirdim. Şimdilik Cihangir’den çıktım yola, Galata ve Karaköy ile devam edip, Kadıköy’de sonlandırdım kahve keyfi yapılacak yerler listesini. Keşfettikçe, yenilerini de paylaşmak üzere!

Kahve6, Cihangir

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elif (@elifmd) on

Bir mekan düşünün, içeri ilk girdiğinizde sadece dört-beş koltuk var sanılsın ama arka tarafında;  rengarenk masalarla dekore edilmiş, ortasında da minik bir fıskiyesi olan sevimli bir bahçeyi barındırsın. Kahve6 tam da böyle bir yer, özellikle bahçesi bazen bana kendimi “başka” yerlerdeymişim hissini veriyor. Bu kafenin müdavimleri genellikle, buraya lezzetli yemekleri ve şahane kahvaltıları için gelir; hatta adından da anlaşılacağı gibi tam bir “kahvaltı” mekanıdır. Fakat Cihangir’de gezerken vaktinizin yeterli olmadığı bir gün burada nefes alabilir, özellikle tavsiye ettiğim bahçesinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Yanında da günlük tatlı çeşitleri ve kurabiyeleri ile tabii…

Instagram

Cherry Bean, Galata

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cherrybeancoffees (@cherrybean_coffees) on

Taze kavrulmuş kahve çekirdeği kokularının, günlük yapılmış kek kokularına karıştığı ufak bir yer burası. Yerin ufaklığına aldanmamak lazım; çünkü içeride sizi nostaljik müzikler eşliğinde özel espressofiltre kahveTürk kahvesi gibi, daha birçok seçenek bekliyor. Kahvenizi tatlandırmak için sunulan minik lokumlar da unutulmamış. Galata Kulesi yakınlarındaysanız, ister alıp evinize götürebileceğiniz, ister oturup keyfine varabileceğiniz kahveler bu mekanın içinde.

Instagram

Mavra, Galata

Galata sokaklarını, kahveyi, ıslak keki, kaliteli müzik ve tasarımına emek verilmiş mekanları seviyorsanız burayı da seveceksiniz. Galata’da en sevdiğim sokaklardan biri olan Serdar-ı Ekrem’de yer alan bu mekan, o kadar rahat ki insana ayaklarını uzatıp bir şeyler okumak, hatta bazen de yazmak isteği veriyor. Ayrıca içeride rengarenk tasarımlı eşyaların da satışı yapılmakta. Günlük çıkan ıslak keki, tiramisusu da harika! İçeride rahat koltuklara yayıldıktan sonra ne yapacağınız ve hangi kahve çeşidini seçeceğiniz de size kalıyor.

Karabatak, Karaköy

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Karabatak (@karabatak_karakoy) on

Mekan tasarımıyla, verdiği huzurla ve kahveleriyle oldukça sevilen Karabatak’ı listeye koymamak olmazdı. Bu mekanda saatlerce vakit geçirip, kafanızı dinleyebilirsiniz, hatta çıkmak bile istemeyebilirsiniz. Zaten buranın müdavimleri de, “öyle bir uğramak için değil”, saatlerce oturmak için geliyorlar. Mekanın iç kısmının huzuru ayrı, sokaklara yayılmış masalarda sohbet etmek ayrı güzel, Julius Meinl kahveleri de cabası. Yalnız hatırlatmakta fayda var; kalabalık gruplar (3 kişiden fazla) kafenin üst katına alınmıyor; alt kata veya dışarıdaki oturma alanlarına alınıyor. Bu durumda üst katta, diz üstü bilgisayarınızda çalışmalarınızı halledebilir veya rahatça kitabınızı okuyabilirsiniz.

Instagram

Ops, Karaköy

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ops Cafe Karakoy (@opscafekarakoy) on

Ben bu mekanın en çok özenle seçilmiş lezzetlerini, sonra da müzik seçimini seviyorum. Karaköy’de gidilebilecek kafe sayısı gün geçtikçe artmakta ama Ops Cafe’ye uğramadan olmaz! Sakin bir sokağa kurulmuş, kahvelerinin yanı sıra yiyecekleri bakımından da “özel” sayılabilecek bir mekan. Burası arkadaşlarınızla buluşma yeriniz olarak doğru bir seçim olabilir. Ayrıca belirli aralıklarla değişen sergileri görebilmek için, duvarlara bakmanız yeterli!

Instagram

Yer, Moda

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Yer (@yer_moda) on

Modalıların vazgeçilmez kahvaltı yeri olan bu kafede; kahvenizi yudumlarken yoldan geçenleri seyretmek çok eğlenceli. Moda sahiline çok yakın, menüsü çeşitli, her daim kalabalık ve özellikle de gençler tarafından tercih edilen Yer’de kendinizi mutlu ve dinamik hissedeceksiniz.  Burada iç kısım bir evin oturma odasını ve mutfağını, dışarısı da balkonunu andırıyor.

Instagram

Polka, Kadıköy

Turumuzun son ayağında da; Polka var. Burası; Kadıköy’ün kafelerini tam olarak resmedebilecek türden bir yer. Küçük, sıcak, samimi, renkli ve huzurlu. Bazen mekanın ufaklığına aldırmadan canlı müzik de (genelde İrlanda müziği) oluyor ve bu da tabi çok “Kadıköyvari” bir durum. Günlük çıkan menüsü, tatlıları ile ruhunuzu doyurabilir, Irish coffee‘nizi içerken de kendinizi çalan müziğe bırakabilirsiniz.

Holy Cafe, Çukurcuma [Bu mekan kapanmıştır.]

Burası küçücük ve çok tatlı bir mekan. Zaten bilen ne demek istediğimi anlayacaktır. İlk açıldığı zamanlar, önünden her geçişimde “buraya gelmeliyim” diyordum; bana bunu dedirtense içeriden gelen taze kahve ve kek kokularıydı. En sonunda gittim, gördüm ve sonra da bağımlısı oldum. Burada Julius Meinl kahveleri servis ediliyor, yanına da her gün farklı tatlarda kekler… Elbette kahve ve kek dışında menüde başka şeyler de var ama benim favorim bu ikili. Ayrıca kafenin dışarısında yer alan ahşap sandalyelerde oturup Çukurcuma’nın en sakin sokaklarından birinin havasını soluyabilirsiniz, ya da içeride kitabınızı okurken, arkada çalan müziklerin keyfini çıkarın, seçim size kalmış.

Tag Cafe & Bistro, Beyoğlu [Bu mekan kapanmıştır.]

Burası gündüzleri sakin, arkada çalan Fransız müziği eşliğinde kitap okumalık bir mekan. Akşamları ise sihirli bir değnekle şahane yemeklerin servis edildiği, kokteyllerin sunulduğu, bazen de DJ’ler eşliğinde eğlenen kalabalığın dışına kadar taştığı bir mekana dönüşüyor. Sizin yolunuz Beyoğlu’na gündüz düşerse ve “sessiz, sakin bir sokakta kahvemi yudumlayayım” derseniz buraya uğrayın derim. Kitabınız yanınızda yoksa da endişelenmeyin; çünkü içeride envai çeşit dergi bulunuyor. Ha bir de unutmadan; Crème brûlée‘si denenmeye değer!

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den Beyoğlu Kahve Mekanları

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN