2019’un en iyi film, yönetmen, oyuncu ve sanatçılarını ödüllendirecek Oscar adayları açıklandı! 9 Şubat 2020 gecesi sahiplerini bulacak 92. Akademi Ödülleri öncesinde adaylar, sürprizler, ilkler ve daha fazlası bu yazıda…

Oscar Adayları 2020

En İyi Film Dalında Oscar Adayları

oscar adayları
Joker (2019, Todd Phillips)

Bu yıl 9 adaydan oluşan En İyi Film kategorisinde, eleştirmenlerin ve izleyicinin beğenisini kazanan, ödül sezonuna da iddialı bir giriş yapan, aday olmasına kesin gözüyle bakılan altı film de mevcut: Quentin Tarantino‘nun 1960’lar ve Hollywood güzellemesi Once Upon a Time… in Hollywood, Martin Scorsese‘nin gangster epiği The Irishman, Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho‘nun Altın Palmiye ödüllü Gisaengchung / Parasite filmi, Todd Phillips’in Joaquin Phoenix‘in performansıyla öne çıkan Joker filmi, Noah Baumbach‘ın Adam Driver ve Scarlett Johansson‘u buluşturan ayrılık hikayesi Marriage Story ve Sam Mendes‘in yılın en üstün teknik başarılarını bir araya topladığı 1917 filmi. Bu altı iddialı yapıma, Matt Damon ve Christian Bale‘li otomobil yarışı filmi Ford v Ferrari, Taika Waititi’nin II. Dünya Savaşı taşlaması Jojo Rabbit ve Greta Gerwig‘in dönem uyarlaması Little Women eşlik ediyor.

Oscar Adayları: Rekorlar, İlkler

_Joker, 11 adaylık elde ederek yılın en çok adaylık alan filmi oldu, onu 10’ar adaylıkla 1917, The Irishman ve Once Upon a Time… in Hollywood izliyor.

_ Gisaengchung / Parasite, sadece Oscar adayı olan ilk Güney Kore filmi olmakla kalmadı, En İyi Uluslararası Film‘in yanı sıra En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Özgün Senaryo dahil 6 adaylık elde etti.

oscar adayları
Gisaengchung / Parasite (2019, Bong Joon-ho)

_Kuzey Makedonya yapımı belgesel Honeyland, hem En İyi Belgesel Film hem de En İyi Uluslararası Film dalında aday gösterilen ilk yapım oldu. Honeyland‘in bir diğer dikkat çekici özelliği, ağırlıklı olarak Türkçe konuşulan bir belgesel olması.

_Efsanevi besteci John Williams, Star Wars: The Rise of Skywalker‘ın müzikleriyle elde ettiği 52. adaylığıyla yaşayan en çok Oscar adaylığına sahip kişi olmaya devam ediyor. Williams, tüm zamanların en çok adaylık sahibi üçüncü kişisi.

oscar adayları
Marriage Story (2019, Noah Baumbach)

_Hem Marriage Story‘deki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu hem de Jojo Rabbit‘teki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında aday gösterilen Scarlett Johansson, aynı yıl iki oyunculuk kategorisinde birden aday gösterilen 12. oyuncu oldu. Bunu en son 2007’de Cate Blanchett (Elizabeth: The Golden Age ve I’m Not There) başarmıştı.

_Geçtiğimiz yıl orijinal yapımlarıyla 14 kategoride 15 adaylık elde ederek çevrimiçi platformlar için bir ilke imza atan Netflix, bu yıl 17 kategoride 23 adaylık elde etti. Bunlar arasında iki En İyi Film adayı The Irishman ve Marriage Story ve ayrıca Netflix’in En İyi Animasyon kategorisindeki ilk adaylığını alan Klaus da var.

oscar adayları
The Irishman (2019, Martin Scorsese)

_Martin Scorsese filmleriyle tanınan kurgucu Thelma Schoonmaker, The Irishman ile aldığı 8. adaylığı sayesinde en fazla aday gösterilen kurgucu ünvanını Michael Kahn ile paylaşmış oldu. Schoonmaker, ödüle uzanması ve dördüncü Oscar ödülünü kazanması halinde, en fazla Oscar’ı bulunan kurgucu olacak.

_Eğer Gisaengchung / Parasite En İyi Film Oscar’ını kazanırsa, bunu başaran ilk yabancı dilde film ve 1955’ten (Marty) beri En İyi Film Oscar’ını kazanan ilk Altın Palmiye ödüllü film olacak.

_Eğer Joker En İyi Film Oscar’ını kazanırsa, bunu başaran ilk çizgi roman uyarlaması ve Hamlet (1948) ve The Shape of Water (2017) ile birlikte En İyi Film Oscar’ını kazanan üç Altın Aslan ödüllü filmden biri olacak.

oscar adayları
Once Upon a Time… in Hollywood (2019, Quentin Tarantino)

_ Eğer En İyi Kurgu adaylığı bulunmayan 1917, Once Upon a Time… in Hollywood ya da (pek olası gözükmese de) Little Women veya Marriage Story En İyi Film dalında Oscar kazanırsa, 91 yılda bunu başarmış 10 filmin yanında yerini alacak. En İyi Kurgu kategorisinde adaylığı olmadan Oscar’a uzanan son film 2014 yapımı Birdman, ondan önce 1980 yapımı Ordinary People olmuştu.

_En İyi Yönetmen adayları arasında kadın yönetmen bulunmazken, En İyi Belgesel Film kategorisindeki adayların dördü kadın yönetmenlere ait.

_Bu yıl herhangi bir filmde izlemediğimiz Bradley Cooper ve The Irishman‘deki rolüyle aday gösterilmeyen Robert De Niro, yapımcı kimlikleriyle En İyi Film kategorisinde dikkat çekiyor.

oscar adayları
Joker (2019, Todd Phillips)

_Yapımcı Emma Tillinger Koskoff (The Irishman ve Joker) ile David Heyman (Marriage Story ve Once Upon a Time… in Hollywood) sezonun ikişer iddialı yapımıyla birden En İyi Film kategorisinde yarışıyor.

_ Bong Joon-ho (En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo), Sam Mendes (En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo), Todd Phillips (En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo) ve Quentin Tarantino (En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Özgün Senaryo) 3’er dalda, Noah Baumbach (En İyi Film, En İyi Özgün Senaryo), Cynthia Erivo (En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Özgün Şarkı), David Heyman (En İyi Film, En İyi Film), Scarlett Johansson (En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu), Randy Newman (En İyi Özgün Müzik, En İyi Özgün Şarkı), Martin Scorsese (En İyi Film, En İyi Yönetmen), Emma Tillinger Koskoff (En İyi Film, En İyi Film), Dominic Tuohy (En İyi Görsel Efekt, En İyi Görsel Efekt), Mark Ulano (En İyi Ses Miksajı, En İyi Ses Miksajı) ve Taika Waititi (En İyi Film, En İyi Uyarlama Senaryo) ise 2’şer dalda aday gösterilen isimler.

Oscar Adayları: Yılın Yönetmenleri ve Oyuncuları

1917 (2019, Sam Mendes)

En İyi Yönetmen: Bong Joon-ho (Gisaengchung / Parasite) | Sam Mendes (1917) | Todd Phillips (Joker) | Martin Scorsese (The Irishman) | Quentin Tarantino (Once Upon a Time… in Hollywood)

En İyi Erkek Oyuncu: Antonio Banderas (Dolor y gloria / Pain and Glory)  | Adam Driver (Marriage Story) | Joaquin Phoenix (Joker) | Leonardo DiCaprio (Once Upon a Time… in Hollywood) | Jonathan Pryce (The Two Popes)

En İyi Kadın Oyuncu: Cynthia Erivo (Harriet) | Scarlett Johansson (Marriage Story) | Saoirse Ronan (Little Women) | Charlize Theron (Bombshell) | Renée Zellweger (Judy)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood) | Anthony Hopkins (The Two Popes) | Al Pacino (The Irishman) | Joe Pesci (The Irishman) | Brad Pitt (Once Upon a Time… in Hollywood)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Kathy Bates (Richard Jewell) | Laura Dern (Marriage Story) | Scarlett Johansson (Jojo Rabbit) | Florence Pugh (Little Women) | Margot Robbie (Bombshell)

Oscar Adayları: Sürprizler

_Brad Pitt‘li uzay yolculuğu filmi Ad Astra, Clint Eastwood imzalı Richard Jewell, Netflix animasyonu Klaus sürpriz adaylıklar elde etti.

_Yılın en sevilen bağımsız filmlerinden The Farewell, hiçbir kategoride aday olamadı, Bohemian Rhapsody‘nin geçtiğimiz yılki başarısından sonra daha fazla kategoride varlığını göstereceği düşünülen Rocketman yalnızca Elton John imzalı şarkısıyla aday olabildi.

_Yılın en iyi performansları arasında gösterilen Awkwafina (The Farewell), Jennifer Lopez (Hustlers), Lupita Nyong’o (Us), Eddie Murphy (Dolemite Is My Name), Song Kang-ho (Parasite) ve Zhao Shuzhen (The Farewell) listede yer almadı, yirmi oyuncu adayının on dokuzunun beyaz oyunculardan oluşması #OscarsSoWhite tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

_En İyi Belgesel kategorisinin favorisi, sezon boyunca tüm ödülleri silip süpüren Apollo 11, geçtiğimiz yıl Oscar kazanan ilk siyahi kostüm tasarımcısı ünvanını alan Ruth E. Carter’ın Dolemite Is My Name‘deki tasarımları ve En İyi Animasyon kategorisinin iddialı filmlerinden Frozen II aday gösterilmedi.

_1917 ve Once Upon a Time… in Hollywood aldıkları birçok adaylık bir yana, En İyi Kurgu kategorisinde adaylar arasında yer alamadı.

Bilmeniz Gerekenler

92. Akademi Ödülleri töreni, 9 Şubat 2020 gecesi gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak. Ödül töreni geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da sunucusuz olarak gerçekleşecek.. Tüm adayların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ve Müzik…

Son olarak, yılın En İyi Orijinal Şarkı adaylarıyla veda edelim:

youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play