Jennifer Aniston, Reese Witherspoon ve Steve Carell’ın başrollerini üstlendiği Apple TV+ dizisi The Morning Show, bir sabah kuşağı programı üzerine odaklanıyor. Emmy Ödüllü 2019 yapımı dizi; kamera arkasında dönen taciz, #MeToo hareketi ve mobbing gibi skandallar üzerine yoğunlaşırken bize de kıymetli mesajlar iletiyor.

Steve Carell | Fotoğraf: tv.apple.com

#MeToo Hareketi Nedir?

Bu akım sosyal medyada, ABD’li aktris Alyssa Milano’nun 15 Ekim 2017’de Twitter’dan “Cinsel tacize uğradıysanız bu tweet’e cevap olarak ‘ben de’ yazın.” tweet’ini paylaşmasıyla başladı ve bu tweet’in altında binlerce kadın bu hasthtag’i kullanarak kendi hikayesini anlattı. Hareket bir anda ivme kazanarak büyümeye başladı Milano’ya verilen cevaplar 85’i aşkın ülkede gündem oldu. İş ortamında istismara uğrayan fakat bunu paylaşmaktan utanan ya da belli sebeplerle çekinen birçok kadın içini döktü. Hollywood ünlüleri de bu harekete destek verdi ve #MeToo son dönemin en etkili feminist akımlarından biri haline geldi.

Jennifer Aniston | Fotoğraf: tv.apple.com

Aslında bu hareketin temeli ABD medya sektöründen Harvey Weinstein’a aynı sektörde bulunan birçok kadının cinsel istismar suçlamasında bulunmasıydı. Açıklamaların ardından Weinstein, yapım şirketinden kovuldu ve akademi üyeliğine son verildi.

The Morning Show

#MeToo hareketini merkeze alarak birçok dizi ve film yapılmaya başlandı ve iş yerlerindeki cinsel istismar ve mobbing konularına dikkat çekildi. Apple TV+ bu konuyu merkeze alarak birçok başarılı ismi bir araya getirdi ve 10 bölümlük The Morning Show’u yayınladı. 55-60 dakikalık bölümlerde medya dünyasının iki yüzlülüğü, sahteliği, hatta kurtlar sofrası olarak tabir edilebilecek türde detaylar gözler önüne serildi. Statüye sahip birçok erkeğin iş hayatındaki pozisyonlarını kullanarak kadınlara uyguladıkları ve üstünü başarıyla örttükleri gerçeği The Morning Show’un tansiyonunu öyle artırdı ki her bir bölümü heyecanım bir saniye bile azalmadan seyrettim diyebilirim.

Reese Witherspoon | Fotoğraf: tv.apple.com

Amerikan kültüründe sabah kuşağı haber programları önemli bir yere sahip. Dizide bu formata sahip olan The Morning Show programının da aslında insanlara yansıtıldığından çok daha kirli, karmaşık ve yapay olan arka planına odaklanılıyor. Başrolleri paylaşan yıllarca Friends dizisinde Rachel Green olarak izlediğimiz Jennifer Aniston, Alex Levy karakteriyle güçlü ve başarılı bir kadın sunucuyu; The Office dizisinden aşina olduğumuz Steve Carell ise Mitch Kessler karakteriyle bir diğer sunucuyu canlandırıyor. Bradley Jackson karakterine ise Little Fires Everywhere dizisiyle ses getiren Reese Witherspoon hayat veriyor.

Steve Carell ve Jennifer Aniston | Fotoğraf: tv.apple.com

Dizide Mitch karakteri, aynı iş yerinde çalıştığı birçok kadına cinsel istismar uygulamakla suçlanıyor ve işine son veriliyor. Kanal suçlamaları unutturmak için yanıltıcı yöntemler uygularken, Bradley adlı muhabirin viral olan videosu gündeme oturuyor ve bir anda TMS ve Alex Levy’nin yolları kesişiyor. Olayların tam ortasında kalan Bradley, bu Tv programının arka yüzündeki çirkinliklerin içinde “Gerçekleri ortaya çıkaran ve savunan.” olmaya ve bunun sarsıcılığıyla baş etmeye çalışıyor. Bir yandan Mitch karakteri kendini temize çekmeye çalışırken, aynı kanalda çalışan ve kendi statüsünün akıbetinden endişelenen birçok karakterin nasıl sessiz kaldığı ve nelerin üstünü örttüğünü görüyoruz. Aslında suçlamaların yapıldığı Mitch karakteri kadar istismara sessiz kalan ve istismara uğrayıp sessiz kalmak zorunda bırakılan birçok karakterin psikolojilerine, hayatlarına, hırslarına ve sözsüz mücadelelerine tanık oluyoruz.

Herkesin birbirinin arkasından iş çevirmesi, soğukkanlı gibi görünmelerinin arka planında aslında yaşadıkları, aile hayatları ve duygusal ilişkilerini izlerken kendimize dair bir şeyler de bulmak mümkün. Sadece medya dünyasını mercek altına alsa da iş hayatındaki tüm kadınların yaşadığı zorluklara destek olabilecek ve onlara cesaret verecek bu yapımın son bölümünü, hatta özellikle son dakikalarını kalp atışlarınız hızlanarak seyredeceksiniz!

Kapak Fotoğrafı: tv.apple.com

İlginizi çekebilir: Özgür Demirci’den Industry