Kimileri özenle tüm filmleri inceleyip kendisi için en doğru olan filmi bulmaya çalışır, kimileri sinema salonunun gişesinde anlık kararlar verir, kimisi de vizyondaki hemen hemen tüm filmleri izlemeye çalışır… Hangi gruba dahil olursanız olun, yolunuz sinemadan geçecekse, eninde sonunda cevabını öğreneceğiniz sorudur: “Bu hafta vizyonda ne var?”

Türkiye salonları, 2012′yi yaklaşık 43.5 milyon seyirci ile kapadı*. Yılın en çok izlenen yerli filmi 6.5 milyonu geçen seyirci sayısıyla “Fetih 1453” olurken*, yabancı filmlerde bir animasyon, “Ice Age: The Continental Drift” 1.8 milyonun üzerinde seyirci ile birinci oldu*. 2013′ün ilk haftasında sayaçlar sıfırlandı ve vizyon yeni filmlerle dolmaya başladı. İşte 04 Ocak haftasının filmleri:

Haftanın Filmi: Silver Linings Playbook (Umut Işığım)

Sinemaya keyifli vakit geçirmek, kendinizi iyi hissettirecek bir film izlemek ya da iyi bir hikaye izlemek için gidiyorsanız ‘haftanın filmi’ sizin için “Silver Linings Playbook“. Sinema her şeyinizse ve önümüzdeki Perşembe günü adayları açıklanacak Oscarlar için heyecanlıysanız ‘haftanın filmi’ sizin için de “Silver Linings Playbook”.

Yılın öne çıkan bu bağımsız yapımı, psikolojik sorunları olan genç bir öğretmenin birkaç aylık rehabilitasyon sonrası hayata tutunma çabalarını konu alıyor. 2 yıl önce “Fighter”ını izlediğimiz David O. Russell, filmin yönetmeni. “Hangover”dan ya da bilimum romantik komediden tanıyabileceğiniz Bradley Cooper ve “Winter’s Bone” ile kazandığı Oscar adaylığının ardından geçtiğimiz yıl “Hunger Games” ile yükselişine devam eden genç yıldız Jennifer Lawrence da filmde başrolleri paylaşıyorlar. Ünlü aktör Robert de Niro ve Avustralyalı Jacki Weaver filmin kadrosundaki diğer önemli isimler.

Haftanın Gişe Filmi: CM101MMXI Fundamentals

Ben de Cem Yılmaz’ın sıradaki filminin “Yahşi Batı”nın devam filmi olacağını düşünenlerdendim. Fakat kendisi bir sürpriz yaptı ve sinemalara kimsenin tahmin edemeyeceği bir şekilde uğradı: “CM101MMXI Fundamentals“. Cem Yılmaz’ın son gösterisi, DVD olarak piyasaya sürülmeden önce (ya da kendi tanıtım filminde dediği gibi “korsandan önce”) sinema salonlarında yerini aldı. Gösterinin bu şekilde çok daha geniş kitlelere (ve yasal yollardan) ulaşması mümkün olacak. Benim gibi canlı izleyemeyenlerdenseniz, TV’de ya da bilgisayar ekranında izlemek yerine yüzlerce insanla aynı anda gülmenin yarattığı canlı atmosferi de böylece tadabilirsiniz. Cem Yılmaz’ın bu projeyle yılın gişe şampiyonu olması da muhtemel. (Bu arada başlık “04 Ocak’ta Vizyonda” olmasına rağmen, filmin alışılmışın dışında, 03 Ocak Perşembe günü vizyona girdiğini de belirteyim.)

Haftanın Kaybedeni: Trespass (Yakın Tehdit)

2011 yapımı Joel Schumacher filminde başrollerde Nicolas Cage ve Nicole Kidman var. Film, kendi ülkesi ABD’de yalnızca 10 gün vizyonda kalmış, oldukça kötü eleştiriler ve sinemanın en kötülerine verilen Razzie Ödülleri’nde iki adaylık almış. Fakat kadrosundaki iki ünlü isim nedeniyle buralarda dikkat çekebilir tabii ki. Filmde dört hırsız, elmas satışı yapan bir çiftin evine girerek kasanın açılmasını ister. Ev sahibi çift ise hem kasayı açmamakta, hem de hırsızlardan kurtulmakta kararlıdır. Geçtiğimiz haftalarda “Killing Me Softly”de izlemiş olabileceğiniz Ben Mendelsohn da Cage ve Kidman’a eşlik ediyor.

*Gişe Rakamları: http://www.boxofficeturkiye.com/

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?