1982, Brooklyn, New York doğumlu yetenekli oyuncu Anne Hathaway, 19 yaşında rol aldığı The Princess Diaries’den sonra dünyaca ünlenerek, son 15 yılda birçok ünlü yönetmen ve oyuncu ile çalıştı. Oyuncuyu bu yıl ve önümüzdeki yıl, 1988 tarihli komedi The Hustle’ın aynı adlı yeniden çevriminde, Locke ile tanıdığımız Steven Knight’ın yeni draması Serenity’de ve Mudbound ile tanıdığımız Dee Rees’in silah satmanın daha karlı olacağını keşfeden bir gazeteciyi konu alan filmi The Last Thing He Wanted’da izleyeceğiz. Anne Hathaway filmleri arasından en iyilerini bu yazıda sizin için derledik.

Güleryüzüne Hayranız: Anne Hathaway Filmleri
Güleryüzüne Hayranız: Anne Hathaway Filmleri

En İyi Anne Hathaway Filmleri

The Princess Diaries | 2001, Garry Marshall

Birçoğumuzun Anne Hathaway filmleri arasında ilk izlediği film olan bu gençlik filminde, sıradan bir yaşam sürerken Genovia adlı bir ülkenin veliaht prensesi olduğunu öğrenen Mia Thermopolis’in değişen yaşamı ve bu yaşamı yakın arkadaşlarıyla birlikte keşfetmeye çalışması anlatılıyordu. Anne Hathaway’e usta oyuncu Julie Andrews eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı:6.3/10

Brokeback Mountain | 2005, Ang Lee

1960’ların Wyoming’inde iki kovboyun yasak aşkını konu alan Annie Proulx imzalı kısa öyküden uyarlanan, sadece eşcinsel sinemanın değil tüm romantik sinemanın en başarılı örneklerinden kabul edilen Brokeback Mountain’da bu iki kovboyu Heath Ledger ve Jake Gyllenhaal canlandırıyordu. Her ikisinin de, ayrıca Michelle Williams’ın da kariyerlerindeki ilk Oscar adaylıklarını elde ettiği film, sürpriz bir şekilde En İyi Film ödülünü Crash’e kaptırmış, yine de kalplerdeki En İyi Film’liğini korumaya devam etmişti. Filmde Anne Hathaway de Jake Gyllenhaal’un canlandırdığı Jack Twist’in eşi rolündeydi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

The Devil Wears Prada | 2006, David Frankel

İş arayan, New York’a yeni gelmiş, saf ve moda ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan bir genç kadının kendini şehrin en büyük moda dergisinin editörünün asistanı olarak bulması sonucu iş ve özel hayatında yaşadığı zorlukları, ikilemleri ve değişiklikleri konu alan “Devil Wears Prada”, Lauren Weisberger’in aynı adlı romanından uyarlanmıştı. En ünlü Anne Hathaway filmleri arasında yer alan bu filmde gözler, özellikle moda editörü Miranda Priestly karakteriyle öne çıkan Meryl Streep’te, diğer başrol ise asistanı rolündeki Anne Hathaway’de idi.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Moda Filmi

Becoming Jane | 2007, Julian Jarrold 

Anne Hathaway, 1790’larda geçen bu dönem filmde, henüz ünlü olmayan genç yazar Jane Austen rolündeydi. Sınıflararası bir dünyanın varlığına inanan, hayallerinin peşinden giden ve (yazdığı romanların kahramanları gibi) geleneklere başkaldıran güçlü bir kadın olan Jane’in İrlandalı bir genç adamla yaşadığı aşka odaklanan Becoming Jane’de ona James McAvoy, Julie Walters, James Cromwell ve Maggie Smith eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Rachel Getting Married | 2008, Jonathan Demme Anne Hathaway Filmleri

Amerikan bağımsız sinemasının son yıllardaki başarılı örneklerinden olan Rachel Getting Married, daha az bilinen Anne Hathaway filmleri arasında. Film, 10 yıldır defalarca rehabilitasyonda zaman geçirmiş olan bağımlı bir genç kadının ablasının düğünü için evine dönmesini konu alıyordu. Filme adını verişinin aksine, hikayenin asıl kahramanı da bu dengesiz ve yaralı genç kadın Kym’di. Filmde iki kardeşi Anne Hathaway ve Rosemarie DeWitt canlandırıyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Alice in Wonderland | 2010, Tim Burton 

Alice Thorugh the Looking Glass | 2016, James Bobin

Lewis Carroll’ın her yaştan insana hitap eden; dili, anlatımı ve karakterleriyle büyüleyici bir dünya yarattığı Alice in Wonderland’e farklı bir yorum katan Tim Burton filminde Alice’in 19 yaşındaki hali ile tanışıyorduk. Çocukluğunda ziyaret ettiği büyülü dünyaya bir kez daha ulaşan Alice eski arkadaşları ile yeniden buluşuyordu. Yeni düşmanlarıyla da… Mia Wasikowska’nın canlandırdığı Alice’in yanı sıra filmde hepsi de birbirinden ‘değişik’ karakterlere hayat veren ve görsel efektlerle bambaşka formlara bürünen Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Anne Hathaway rol alıyordu. Hikayenin devam filmi, 2016’da karşımıza çıkmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı6.5/10 | IMDb Puanı: 6.2/10

İlginizi çekebilir: İzlemeniz Gereken 10 Tim Burton Filmi

Love & Other Drugs | 2010, Edward Zwick

1990’ların Pittsburghu’nda geçen Love & Other Drugs, hasta bir genç kadın ve bir ilaç mümmessilinin ilişkisine odaklanıyordu. Parkinson hastalığı nedeniyle zor günler geçiren Maggie ve ilaç sektörünün yer yer karanlık dünyasında önemli bir piyon olan Jamie’nin yaşam ve amaç sorgulatan aşkında tarafları Jake Gyllenhaal ve Anne Hathaway canlandırmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Les Misérables | 2012, Tom Hooper 

İzlediğimiz en güncel görkemli müzikal filmlerden biri, 2012’de efsanevi bir kadroyu bir araya getiren, Victor Hugo’nun ölümsüz klasiğinden uyarlanan Broadway müzikalinin beyazperde uyarlaması Les Misérables olmuştu. 19. yüzyılın devrim ateşiyle kavrulan Paris sokaklarında geçen filmin kahramanı Jean Valjean’ı Hugh Jackman’ın canlandırdığı filmde ona Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Sacha Baron Cohen, Helena Bonham Carter, Eddie Redmayne ve Broadway versiyonundan beyazperdeye transfer olan Samantha Barks eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

İlginizi çekebilir: 2000’lerde İz Bırakan 10 Müzikal Film

The Dark Knight Rises | 2012, Christopher Nolan Anne Hathaway Filmleri

2005 yılındaki Batman Begins ve 2008’deki The Dark Knight ile yepyeni, karanlık ve heyecanla izlenen bir Batman portresi çizen Christopher Nolan’ın üçlemesi, kahramanın bazı eski düşmanların yanı sıra Bane’e karşı mücadele ettiği The Dark Knight Rises ile sona ermişti. Filmde Christian Bale bir kez daha Batman’i canlandırırken, ona Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine ve Catwoman rolündeki Anne Hathaway de eşlik ediyordu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10, Top250: #67

İlginizi çekebilir:2000’lerde İzlediğimiz 10 Süperkahraman Filmi

Insterstellar | 2014, Christopher Nolan 

Gezegenimizde tarımın sona ermeye yüz tuttuğu, kaynakların tükendiği karanlık bir yakın gelecekte geçen son Christopher Nolan başyapıtı, bilimkurgu sinemanın ustasından nefes nefese izlenen bir film olan Interstellar’dı. Dünya’dan uzakta yeni bir yaşam alanı bulmak için harekete geçen bir ekibin uzayda ve zamandaki yolculuğunu anlatan filmde, başroldeki Matthew McConaughey’e eşlik eden astronotlardan biri olarak Anne Hathaway’i izlemiştik.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10, Top250: #31

İlginizi çekebilir: Christopher Nolan’a Hayran Olmak İçin 10 Neden

The Intern | 2015, Nancy Meyers 

The Intern, emekliliğe ayak uyduramayan 70 yaşındaki Ben Whittaker’ın online bir moda dergisinde işe stajyer olarak başlamasını konu alıyor. Torunu yaşındaki onlarca gencin arasında değişen teknolojiye, iş dünyasına ve çalışma şekillerine ayak uydurmaya çalışan Ben’in bir yandan da bir baba şefkatiyle çalışma arkadaşlarına ve patronu Jules’a destek olmaya, tavsiyeler vermeye başlaması onu ofiste sevilen biri haline getiriyor. 2006’da The Devil Wears Prada‘da patronundan çok çeken asistan rolünde izlediğimiz Anne Hathaway’i bu kez bir moda dergisinin patronu olarak izlediğimiz filmin başrolünde ise usta oyuncu Robert De Niro yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

İlginizi çekebilir:Sinemada Ofis Halleri: Kurumsal Hayata Dair 10 Film

Ocean’s 8 | 2018, Gary Ross 

1960 ve 2001 versiyonları yıldız oyuncularla dolu birer kadroyla çekilen, aksiyon ve soygun komedileri Ocean’s Eleven’ları izlemeyen yok. Filmin çağdaş versiyonu, George Clooney başta olmak üzere çok sevilen oyuncuları bir araya getirmesiyle büyük başarı elde etmiş, iki devam filmi kaçınılmaz olmuştu. Fakat belki de o zamanlar çoğumuzun farkında olmadığı bir sorun vardı, filmlerde kadınların neredeyse yok sayılması. Kadın hareketinin hak ettiği dikkati çektiği ve güçlendiği günümüzde, Danny Ocean’ın kız kardeşi Debbie Ocean kendi ekibini topladı ve tamamen kadınlardan oluşan bir devam filmiyle tarihe geçti: Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathway, Mindy Kaling, Sarah Paulson, Awkwafina, Rihanna ve Helena Bonham Carter’ın bir araya geldiği aksiyon ve soygun sahneleri kadar kostümleri ve mücevherleriyle de göz kamaştıran film, 2018’in en büyük buluşmalarından oldu.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri