“Muhal!f ve alternat!f bir dünya arayanlara kolekt!f perspekt!f…”

Bu yıl 12. yaşını kutlayan !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 14 – 24 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da, 28 Şubat – 03 Mart tarihleri arasında ise Ankara ve İzmir’de gerçekleşecek. Dünyanın dört bir yanındaki festivallerde beğenilen bağımsız filmleri izleyebileceğimiz festivalin programındaki filmler arasından seçim yapmak inanın çok zor olacak…Umarım bu yazının biraz da olsa yardımı dokunur.

Ekim ve Nisan arasındaki sonsuzmuş gibi gelen boşluğa ilaç gibi gelen, bağımsız sinemayı bağrına basan ve hem filmleri hem de partileri aracılığıyla bizi yalnızca sinemaya değil müziğe de doyuran !f, 14 Şubat’ta bir Sevgililer Günü hediyesiymişçesine başlıyor!

Önemli Bilgiler:

Film gösterimleri İstanbul’da Beyoğlu Cinemaximum Fitaş, İstinye Park Cinemaximum ve Caddebostan Cinemaximum Budak sinemalarında, Ankara’da Cinemaximum CEPA ve İzmir’de Cinemaximum Forum Bornova sinemalarında yapılacak. !f Müzik partileri ise yepyeni bir mekana dönüşen Maçka Gmall‘da gerçekleşecek. Bilet fiyatları hafta içi gündüz seanslarında ve “Ev” bölümü filmlerinde 7 TL, hafta içi 19:00 seansı ve sonrası ile hafta sonları tam 14 TL, öğrenci 11 TL olarak değişecek.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi !f² ile festival programından 5 film 22-24 Şubat tarihleri arasında İstanbul ile aynı anda Türkiye’nin 26 şehrinin yanı sıra Lefkoşa, Gümrü, Kudüs, Erivan ve Ramallah’ta gösterilecek.

Program:

!f, kısasıyla uzunuyla, müzik filmi ve belgeseliyle, popüleri ve deneyseliyle geniş mi geniş bir programla karşımızda yine… Açılış ve Kapanış filmlerinin adları bile heyecanlanmak için yeterli: Yılın en iyilerinden olduğu söylenen, ilk gösterimi Cannes Film Festivali’nde yapılan,  Léos Carax’ın sinemanın sınırlarını biçim ve içerik olarak zorladığı filmi “Holy Motors” ile açılan festival, Marion Cotillard’ın performansı ile konuşulan ve yine ilk gösterimi Cannes Film Festivali’nde yapılan “De rouille et d’os” (Rust & Bone) ile kapanacak.

Galalar bölümünde tam 24 film var: Walter Salles’ten Lee Daniels’a, Noah Baumbach’tan Michael Winterbottom’a, Reha Erdem’den Xavier Dolan’a farklı kültür, tarz ve yaşlardaki usta yönetmenlerin filmlerinden oluşan harika bir seçki bekliyor bizleri… Kanada’nın Oscar adayı “Rebelle” (War Witch), Nicole Kidman ve Zac Efron’un tartışmalı sahneleri ile konuşulan “Paperboy“, Helen Hunt’a En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde Oscar adaylığı getiren “The Sessions” ve “In Bruges” ile tanıdığımız Martin McDonagh’ın ikinci filmi “Seven Psychopaths” kaçırılmaması gerekenler. Eğer iyi bir bağımsız komedi arıyorsanız “Bernie“, uyuşturucu-parti-seks dolu bir gençlik filmi izlemek peşindeyseniz “Spring Breakers“, 2013′ün en iddialı yerli yapımı ile tanışmak istiyorsanız da “Jîn“i atlamamalısınız.

Müzik tutkunları !f Müzik bölümünde, korkmak ya da rahatsız olmak isteyenler “Karanlık & Köşeli“, kimi zaman çılgın kimi zaman hüzünlü olabilen aşk hikayelerini sevenler “Gökkuşağı“, Türk sinemasının yeni örneklerini arayanlar ise “Ev” bölümüne kombine bilet alabilir. Festivalin yeni bölümlerinden “Oyun” ise belgesellerden animasyonlara çeşit çeşit film içeriyor ve bana kalırsa bölümler arasında en ilginci: Yılın en çok konuşulan belgesellerinden “Imposter” ve Stanley Kubrick’in “Shining”indeki şifreler ve semboller üzerine olan belgesel “Room 237” bu bölümde gösteriliyor. Ayrıca ABD’nin en çok sevilen bağımsızı “Safety Not Guaranteed” ile yılın en iyi İngiliz bağımsızlarından “Berberian Sound Studio” farklı tatlar arayanlar için ideal.

theMagger’dan “Room 237″ izlenimleri...

Son olarak, James Dean’i bir arzu nesnesi olarak görenlerdenseniz “Joshua Tree, 1951: A Portrait of James Dean“i kaçırmayın!

Benim merak katsayıma göre sıraladığım Top10 listem şöyle:

1. Holy Motors (Léos Carax, Fransa)

2. Rebelle (Kim Nguyen , Kanada)

3. Jîn (Reha Erdem, Türkiye)

4. Laurence Anyways (Xavier Dolan, Kanada)

5. The Imposter (Bart Layton, İngiltere)

6. Safety Not Guaranteed(Colin Trevorrow, ABD)

7. The Paperboy(Lee Daniels, ABD)

8. Berberian Sound Studio (Peter Strickland, İngiltere)

9. Seven Psychopaths (Martin McDonagh, İngiltere)

10. De rouille et d’os (Jacques Audiard, Fransa)

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN