23. İstanbul Caz Festivali CHIC ve African Express konserleri sonrası kaldığı yerden devam ediyor. Kamasi Washington, Nicholas Payton Trio, Ibeyi, Jane Monheit gibi isimlerin yer aldığı geçtiğimiz haftanın en iyisi ise şüphesiz Özdemir Erdoğan…

Ibeyi

Ibeyi | Fotoğraf: Selçuk Polat

Özdemir Erdoğan’la ormanın ortasında kahkaha ve müzik dolu bir gece, Nicholas Payton Trio ve Jane Monheit ile İstanbul manzarasında sessiz sakin bir caz sefası, Kamasi Washington ve Ibeyi ile Beykoz Kundura Fabrikası’nda doyasıya bir heyecan derken bir başka festival haftası daha sona erdi. Washington ne kadar eğlendirse, Trio eşliğinde Monheit cazın usta isimlerinden Fitzgerald ve Armstrong’u hafif bir seçkiyle anarak dinleyiciyi geçmişe götürse de haftanın en keyifli etkinliği Özdemir Erdoğan’la UNIQ İstanbul Açıkhava’da geçen akşamdı.

Özdemir Erdoğan ile Saz ve Caz Arkadaşları

Özdemir Erdoğan

Özdemir Erdoğan | Fotoğraf: Fatih Küçük

Aşk şarkılarının unutlmaz ismi Özdemir Erdoğan o unutlmayanlardan ibaret olmadığını, müzik ilgi ve bilgisinin hafif popüler musikinin çok daha ötesine uzandığını gösterdi dinleyiciye. Talkshow tadında geçen, parçalar arasında esprili, keyifli ve samimi sohbetlerin yer aldığı neredeyse kusursuz bir geceydi. Gecenin tek kusuru da konserin 12’de bitmek zorunda olmasıydı zaten. Birkaç caz klasiğiyle başlayan konser musikiyle şenlendi, Özdemir Erdoğan’ın dillerden düşmeyen şarkıları ve o şarkıların naçizane hikayeleriyle bitiverdi. Öyle çabuk geçti ki o üç saat, alandaki kimse kabullenemedi gece yarsının geldiğini.

Nicholas Payton Trio & Jane Monheit

Nicholas Payton Trio with Jane Monheit

Nicholas Payton Trio & Jane Monheit | Fotoğraf: Zeynep Doğan

Salı gecesi Özdemir Erdoğan Türkiye’de caz kulübü kültürü olmamasından yakındı sıkça, şakayla karışık. O kadar konuştuktan hemen sonraki akşam Sakıp Sabancı Müzesi’nde yapılan Nicholas Payton Trio & Jane Monheit konserinin bu eksiği göze sokuyor olması ilginç bir tesadüftü. Çok keyifli bir alanda, boğaz manzarası eşliğinde, ağaçlar altında keyifli bir konserdi, ancak tam da o caz kulüplerine yakışan ekiplerden biriydi bu dörtlü işte. Sakin müzik, tahta sandalyeler, yuvarlak masa, içkiler, hafif sohbet ve dinleyiciyle konuşan bir sanatçı… Bu atmosferde çok farklı noktalarda gidebilirdi konser, sanatçı da dinleyici de çıkılmadan saatlerce otururdu muhtemelen. Ama Türkiye’de cazın eksiği bu; insanların akşamüstü gidebilecekleri iyi müziği olan vintage bir lounge.

Kamasi Washington / Ibeyi

Kamasi Washington

Kamasi Washington | Fotoğraf: Selçuk Polat

Genç ve dinamik bir caz sanatçısı Kamasi Washington. Kalıplardan oluşmayan, doğaçlamaya fırsat tanıyan parçaları tercih eden Washington haliyle eğlendirmeyi ve eğlenmeyi biliyor. Oldukça tempolu, tek bir ritimde sıkışıp kalmayan müziğiyle dinleyenin beklentisini karşılıyor. Fakat 1.5-2 saatlik yoğun performans öncesi sahneyi iyice ısıtacak bir ön gruba ihtiyaç duyuyor ki birbirini çok iyi tanıyan (ikiz kız kardeşler) ve sahneye dört beş kişinin enerjisini yansıtan Ibeyi bu sorunu çözmeyi başarmış. Öyle ki Washington sahneye çıktığında sanki kaldığı yerden devam ediyormuşçasına devraldı aynı tempoyu, aynı enerjiyi. Beykoz Kundura Fabrikası’nın da hakkını yememek gerek. Denize nazır kocaman bir alan… İsteyen sahne önünde ayakta, isteyen deniz kenarındaki banklarda. Uzanmak, öteden gelen müzik eşliğinde sohbet etmek isteyen de alan etrafındaki diğer oturma yerlerinde. Herkesin özgür olduğu geniş ama samimi, dolu dolu bir alan Kundura Fabrikası. Genç ve dinamik müzik için mükemmel bir yer.

SLK_7262(1)

Özdemir Erdoğan Konseri | Fotoğraf: Selçuk Polat

Bu haftaki program hafta sonu yaşananlardan dolayı biraz değişiklik gösteriyor. Ayın 22’sine kadarki programı merak edenler caz.iksv.org adresinden veya festivalin sosyal medya hesaplarından gelişmeleri takip edebilirler.

Fotoğraflar: Selçuk Polat, Fatih Küçük, Zeynep Doğan; İKSV

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN