Kimileri özenle tüm filmleri inceleyip kendisi için en doğru olan filmi bulmaya çalışır, kimileri sinema salonunun gişesinde anlık kararlar verir, kimisi de vizyondaki hemen hemen tüm filmleri izlemeye çalışır… Hangi gruba dahil olursanız olun, yolunuz sinemadan geçecekse, eninde sonunda cevabını öğreneceğiniz sorudur: “Bu hafta vizyonda ne var?”

“Baharın habercisi”, “Festivallerin festivali”, “Hayata 2 haftalığına ara verme sebebi” gibi tanımlamaları da mevcut olan İstanbul Film Festivali, 32. kez başlıyor! 200′ü aşkın film, 3 yarışma, birbirinden değerli konuklar, sinema dersleri ve etkinliklerle şehrin bağımsız sinemalarına akın edeceğimiz iki hafta bekliyor bizleri. Önerilerime daha önce bu yazımda yer vermiştim, 2 hafta boyunca izleyeceğim 40′tan fazla filmle ilgili de yazmaya devam edeceğim. İstanbul’da olmayanlar ve -böyle bir şey mümkün mü bilmiyorum- Festival ile arası iyi olmayanlar için de farklı türlerden ve kültürlerden 7 yeni film vizyona giriyor bu hafta. Buyrun bu haftanın gündemi:

Haftanın Etkinliği: 32. İstanbul Film Festivali

32. İstanbul Film Festivali, bu gece Pedro Almodovar’ın “Los amantes pasajeros” (I’m So Excited / Aklımı Oynatacağım) filmi ile açılıyor. 14 Nisan’a dek sürecek festivalin ilk haftasında yarışmalar henüz başlamadığı için odağımız Ustalar, NTV Belgesel Kuşağı, Edebiyattan Beyazperdeye ve Antidepresan bölümlerinde olacak. Akbank Galaları’nda haftanın galaları ise (aynı zamanda açılış filmi olan) “Los amantes pasajeros”, Gus van Sant’tan “Promised Land“, François Ozon’dan “Dans la maison“, Derek Cianfrance’dan “The Place Beyond the Pines” ve Anne Fontaine’den “Two Mothers“.

Haftanın Popüleri: The Host

Size bir iyi bir kötü haberim var! İyi haber, hayranı olduğunuz “Twilight” serisinin yazarı Stephenie Meyer’ın yeni romanı “The Host” sinemaya uyarlandı ve bu hafta vizyonda. Kötü haber, vampirler ve kurtadamların karizmasını öldürdüğünü düşündüğünüz ve nefret ettiğiniz Stephenie Meyer‘ın yeni romanı “The Host” sinemaya uyarlandı ve bu hafta vizyonda. Yazar yeni romanı “The Host”ta, bu kez paranormal ve uzaysal olaylara el atıyor. İnsanların hafızasını silip bedenlerini ele geçiren görünmez tehlikenin tehdidi altındaki dünyayı kurtarmaya çalışacak (ve tabii ki bu sırada aşık olacak) kahramanımız Melanie’yi ise “Atonement” ve “Lovely Bones” ile genç oyuncular arasında oldukça iyi bir yere sahip olduğunu kanıtlayan Saoirse Ronan. Filmin oyuncu kadrosunda Diane Kruger‘in varlığı da dikkat çekiyor. “Twilight” önyargısı ile filmden uzak durmak isteyenleri kışkırtacak bilgi ise filmin yönetmen ve senaristi Andrew Niccol‘ün “Gattaca”, “Truman Show”, “S1m0ne”, “In Time” gibi kalburüstü filmlerden oluşan filmografisi (yönetmen ve/veya senarist olarak).

Haftanın Korkusu: Lanet (Sinister)

Uzun yıllardır mesafeli durduğum korku sinemasına bu yıl “Mama” ile geri dönmüşken, şimdi ikinci bir film “Sinister” merak içinde bıraktı beni. Bunun nedeni başroldeki Ethan Hawke mu, yoksa filmin etkileyici websitesi ve görselleri mi bilmiyorum. Daha önce “The Exorcism of Emily Rose”unu izlemiş olabileceğiniz Scott Derrickson‘ın “Sinister”ı korku türünü tercih edeceklere önerimdir.

Haftanın Biyografisi: Hitchcock

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda ilk görsellerini görüp, oyuncu kadrosu ile ilgili haberleri okuduğumuzda çok heyecanlandığımız “Hitchcock”, aldığı olumsuz eleştiriler nedeniyle ne Oscar yarışında ne de gişede aradığını bulamamıştı. Oysa Hollywood’un en önemli şahsiyetlerinden Alfred Hitchcock’un yaşamına odaklanan bir senaryo, ağır makyaj altında bir biyografide oynayan bir Anthony Hopkins ve ona eşlik eden Helen Mirren, Scarlett Johansson, Toni Collette ve Jessica Biel gibi isimler söz konusuydu. Film, En İyi Makyaj dalında Oscar’a aday olmakla yetindi ve bu hafta ülkemizde vizyona giriyor. Filmin tam anlamıyla bir biyografi değil, yönetmenin “Psycho” (1959) filminin çekimleri sırasındaki aşk hayatına odaklanan bir biyografik kesit olduğunu da ekleyeyim.

Haftanın Aksiyonu: G.I. Joe: Retaliation (G.I. Joe: Misilleme)

İlk filmi “G.I.: The Rise of the Cobra”yı 2009′da izlediğimiz seri devam ediyor. Yönetmen bu kez aksiyon konusunda oldukça deneyimli olan Stephen Sommers değil, “Step Up 2″ ve “Justin Bieber: Never Say Never” gibi filmlerle tanınan (!) yönetmen Jon M. Chu. En önemli gelişme ise filme Bruce Willis ve Dwayne Johnson ile yapılan testosteron takviyesi. G.I. Joe’lar bu filmde yalnızca düşmanları Cobra ile değil, hükümet içindeki karşıtları ile de mücadele ediyorlar. Festivalin alternatifinin bol aksiyon, patlayan silahlar ve seksi kızlar/kaslı erkekler olduğunu düşününenler için ideal seçim.

Haftanın Avrupalıları: Glück (Mutluluk) ve Tres metros sobre el cielo (Aşka Yükseliş)

Her Festival zamanı, vizyonda da farklı ülke sinemalarından, daha önce festival veya vizyonda izleyemediğimiz filmleri de görebiliyoryuz. Böylece hem Festival coşkusu şehrin farklı sinemalarına, hatta başka şehirlere de yayılabiliyor, hem de bu filmler gösterim şansı yakalıyor. Bu Festival’de de durum farklı değil: Farklı dünyaların insanı iki gencin aşkını anlatan 2010 yapımı İspanyol filmi “Tres metros sobre el cielo” ve bir göçmen ile evsiz bir punk’ın aşkını konu alan 2012 yapımı Alman filmi “Glück” sırasıyla 15 ve 4 kopyayla vizyonda.

Haftanın Yerlisi: Selam

Daha önce de yazmıştım, ülkemiz sinemasının “ilk olma” fetişi akılalmaz boyutlara ulaşmış durumda. Bu hafta karşımızdaki ilk, “3 kıtada çevrilen ilk Türk filmi”! Bosna-Hersek, Afganistan ve Senegal’de çekimleri yapılan “Selam”, insalığa yardım aşkıyla hayatlarını geride bırakarak savaş içindeki yoksul toplumlara doğru yola çıkan, kendilerini bu ulvi göreve adayan 3 idealist (ve muhafazakar) öğretmenin, Zehra, Harun ve Adem’in hikayelerini anlatıyor. Film, Türkçe eğitim veren okulların doğru yola soktuğu üçüncü dünya ülkelerinde de hayranlıkla izlenecektir muhtemelen.

Tabii geçtiğimiz haftanın filmleri de halen vizyonda. Aralarından kaçırmamanız gereken, !f’te izlediğim en iyi film ve yılın en iyi belgesellerinden olan, ne yazık ki yalnızca tek bir salonda gösterilen “The Imposter“.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?