Bu ara “yeni balıkçılar keşfedelim” mottomuzla çıktığımız yolda 3 tane, birbirinden güzel balıkçı keşfettik. Balat Sahil Restoran, Lipari Arnavutköy, Fürreyya Galata’daki deneyimlerimi aşağıda yazdım. Bakalım, siz de beğenecek misiniz?

*Yazıda bulunan Füreyya Galata kapandı.*

Balat Sahil Restoran Konum

Balat Sahil Restoran
Balat Sahil Restoran

Severek takip ettiğim Vedat Milor’ün tavsiyesiyle gittiğimiz Balat Sahil Restoran mezeleri, ortamı ve ana yemek olarak kalkan balığıyla bizden tam puan aldı. Bir aile işletmesi olan mekanda, yediğiniz tüm yemeklerin lezzetinde özenerek pişirildiğini hissediyorsunuz. Burayı daha masaya oturmadan çok sevdim; nedeni ise etrafta bulunan Atatürk fotoğraflarıydı. Üst katta bulunan eski rakı şişeleri ile dekore edilmiş Atatürk köşesi, tüylerimizi diken diken yaptı.

Gelelim yemeklere… Mezeleri açık büfeden seçtiğimiz restoranda, biz soğan dolması, fava, mantar turşusu ve enginar dolmasına bayıldık. Masaya gelen ekmekler defne yaprağı üzerinde pişiliyor, bu da ekmeğe eşsiz lezzet ve koku katıyor. Ara sıcak olarak ahtapot ızgara ve börek yedik. Sinop ve İnebolu’dan gelen kalkan ve fener kavurmayı da ana yemeklerimiz olarak seçtik, özellikle kalkan muhteşemdi.

Balat Sahil Restoran, kalkan yiyince hesabın bu kadar kabarık olmasının gerekmediğini gösteriyor. Bu kadar yedik, içtik, kişi başı 80 TL ödedik. Bu menüye bu fiyat günümüz restoranlarında imkansız. Bu aralar farklı mekanlar ve semtler gezmek istiyorsanız, rotanıza Balat’ı ve Sahil Restoranı alın.

Adres: Ayvansaray mah. Mürselpaşa cad. No:245 Balat/İstanbul

Telefon: (0212) 525 6185

Lipari Arnavutköy Konum

Lipari
Lipari Arnavutköy

Arnavutköy’deki son keşfim ve en iyi keşfim, hiç şüphesiz Adem Baba balıkçısının karşısında bulunan Lipari. Lipari’de 3 kat merdiven çıktıktan sonra buranın samimi terasına ulaşıyorsunuz. Bir arkadaşımızın tavsiyesi üzerine gittiğimiz Lipari’ye en başta az da olsa ön yargıyla gittim. Patlıcan salatasından levrek marineye ortaya gelen tüm mezeler ortalamanın çok üzerindeydi ki ön yargım ilk 10 dakikada kırıldı.

Lipari’yi bu kadar çok sevmemin asıl nedeni ise, kesinlikle mekanın ara sıcakları. Levrekli patlıcan dolması, levrek lokum son zamanlarda yediğim en lezzetli ara sıcaklardandı. Levrek lokuma doyamayıp birer porsiyon daha istedik, çekinmesem 3 porsiyon daha isteyebilirdim 🙂 Kızarmış kalamar yerine ızgara kalamarı tercih ettiğimden, ortaya “acaba lezzeti nasıl olacak?” diye sorarak şipariş ettiğim ızgara kalamar, İstanbul’da yediğim en iyilerdendi. Bu kadar net söylüyorum.

Lipari’de meze ve ara sıcaklardan o kadar yedik ki balığa yer kalmadı. Ama, tabii, suflesi olduğunu duyunca hayır diyemedim. Balıkçılarda volkan yerine “balıkçı suflesi” sevdiğimden, buranın her şeyi gibi suflesine de bayıldım!

Kısaca… Arnavutköy taraflarına giderseniz, canınız rakı-meze yapmak istiyorsa Lipari ilk tercihiniz olsun. Garanti benden.

Lipari Adres: Arnavutköy Caddesi No. 79A Arnavutköy/İstanbul

Telefon: (0212) 263 2574

Fürreyya Galata Balıkçısı

Fürreyya Balikcisi
Fürreyya Balikcisi

Burası Galata’nın en popüler sokaklarından olan Serdar-ı Ekrem sokak’ın başında bulunuyor. Şirin mi şirin bir mekan olan Fürreyya’da balık çorbası içebilir, ızgara balıklardan yiyebilirsiniz. Biz Selin’le ortaya peynir güzel bir salata söyledik, lezzetli bir balık çorbası içtik, ardından ızgara levrek fileto yedik. Hepsi müthişti! Galata taraflarında canınız balık çekerse, Fürreyya’yı kesinlikle tercih etmenizi öneririm.

Fürreyya Galata Adres: Serdari Ekrem Sok. No:2/B Beyoğlu/İstanbul

Telefon: 0212 252 4853