Corvus, Talay ve Çamlıbağ gibi şaraplarıyla nam salmış Bozcaada’nın kalbimdeki yeri büyük. Bir şehir kuracak büyüklükteki adanın havası da suyu da bugüne kadar gördüklerimden farklı. Peki ya bu adayı özümsemek için ne yapmalı?

Bozcaada Kalesi

Bozcaada Geyikli Feribot

Bozcaada’ya Ulaşım Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Çanakkale-Geyikli iskelesinden sık kalkan feribotlarla sağlanıyor. Birçok otobüs firması sizi Geyikli iskeleye kadar götürüyor. Çanakkale-Geyikli arası ise bir saat on beş dakika.

Bozcaada Pansiyonlar

Bozcaada Ara Sokaklar

Bozcaada’da Konaklama

Konaklama yerlerinin çoğu feribottan iner inmez sizi karşılayan Bozcaada merkezde yer alıyor. Ada çok büyük, bağ evleri adaya yayılmış durumda, plajlar ise öteki uçta. Peki ya adayı görmek için yaya gelen bizler vaktimizi geçirmekte nasıl bir tercih yapmalıyız? Söz konusu konaklama yerleri genellikle ada sakinleri tarafından işletilen, birbirinden sevimli ve temiz, minimal pansiyonlar. Fiyatları da oldukça uygun.

Lalezar1

Kahvaltı pansiyonuna göre oldukça zengin olabileceği gibi, her halde merkezde pek çok kahvaltıcı var. Bunlar ağırlıklı olarak kahvaltı/börek salonu olduğu gibi esasen Çiçek Pastanesi‘ni, Lalezar Kahvaltı Salonu‘nu ve son olarak da kahvaltı dahil günün her saati olmak üzere tarihi Çınaraltı çaycısını görmekte fayda var. Özellikle adaya özgü akçaağaç, incir ve üzüm reçelleri sunan Lalezar’ın menüsü oldukça zengin.

Çiçek Pastanesi

Bozcaada’da Denize Nereden Girilir?

Peki denize nereden gireceğiz? Feribot iskelesinin hemen bitişiğinden kalkan minibüsler Ayazma ve Habbele plajlarına ve koyuna uğruyor. Bunlardan Bozcaada Spor Klübünün tesisi olan Ayazma en çok tercih edilen plaj. Su inanılmaz berrak ve kumlar altın rengi, plaj ise oldukça temiz tutuluyor. Minibüsler sık sık önünden geçiyor. Habbele ise özel tesise ait bir plaj. Yer bulmak için rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Bunların dışında ada çevresinde arabayla gidilebilecek, en ünlüsü Akvaryum Koyu olan birçok koy bulunuyor.

Ayazma Plajı

 

Bozcaada’da Akşam Ne Yapılır?

Her ne kadar merkezde sahil boyu birçok balıkçı bulunsa da hakiki samimi ortam merkezin içindeki dar sokaklarda. Birbirinden zevkli, mezeleri kendine özgü bir sürü meyhane bu sokaklarda bulunuyor.

Bozcaada Cabalı Meyhane

Ada’m deniz ürünlerinin zenginliğiyle, tarihi Cabalı Meyhane ise kırmızı-beyaz dekoru ve üzerinde kendine has derecelendirmesi olan rakı bardakları ve gurme mezeleriyle göze çarpıyor. Elmalı Semizotu, Girit Ezmesi, Deniz Börülcesi en çok tercih edilenlerden. Bunların yanısıra aynı sokaklarda karşılıklı, bir İtalyan restoranı ve Bakkal isimli bir bar da var.

Çamlıbağ Şarapları Bistro

Asıl vurucu olan ise biraz ilerideki Tenedion Winehouse. Küçük, iki katlı bir binada Çamlıbağ’ın ürettiği bütün şarapları deneyebiliyorsunuz. Üstelik sizi her kadehte bilgilendiriyorlar da. İçerinin atmosferi de kapı eşiğinde mindere oturup bir kütüğe peynir tabağınızı kadehinizi koyup sohbet etmesi de ayrı zevkli.

Bozcaada Salhane

Bozcaada Polente

Polente hemen merkezdeki bir bar, Salhane ise direk feribot iskelesinden inince sağda kıyıyı takip ettiğinizde göreceğiniz, canlı müzik ve konserlerin düzenlendiği bir venue.

Bozcaada Restoranlar Sokağı

Başka neler var? Bozcaada Kalesi’nin hemen önünde birkaç takı standı, hemen arkada adanın çarşısı var. Merkezde neredeyse her sokağa bir dondurmacı düşüyor. Velidede Fırın’dan ise bahsetmemek olmaz. En meşhur mamülü kurabiyeleri.

Bozcaada Velidede Fırını

Bozcaada Rüzgar Gülleri

Ada yel değirmenleriyle de tanınıyor. Adanın tamamını kaplayan yemyeşil üzüm bağlarının çevresine serpiştirilmişler diyebiliriz.

rekfoto - orange

Havası insanın başını döndürecek kadar ılık rüzgarlı, yemyeşil Bozcaada’yı herkes görmeli…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN