Son günlerde nereye baksanız Hollanda ile ilgili bir etkinlik görüyor ve “Türk – Hollanda Diplomatik İlişkilerinin 400. Yılı”tamlamasını sıkça duyuyorsanız, yazının başlığı size bir şeyler çağrıştırmıştır zaten. İki ülkenin ilişkilerinin 4 asırlık geçmişini kutluyor olmak, kültür ve sanat dünyası açısından da verimli oldu. Karşılıklı düzenlenen sergiler, film gösterim programları, ortak projeler, paneller ve atölye çalışmaları ile Türk sanatseverler Hollanda sanatını tanıdı, Türk sanatı Hollanda’ya tanıtıldı ve yıl sonuna kadar sürecek etkinliklerle tüm bunların devam edeceği de garantilendi. Bu yazı dizisinde geçmiş ve gelecek etkinliklerden notlar var.

Sultanlar, Tüccarlar, Ressamlar @ Pera Müzesi

Pera Müzesi ise işbirliğini Amsterdam Müzesi ile yapıyor ve Rijksmuseum’un katkılarıyla “Sultanlar, Tüccarlar, Ressamlar: Türk – Hollanda İlişkilerinin Başlangıcı” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide yağlıboya, suluboya, gravür ve kitaplardan oluşan 80’den fazla eser yer alıyor.

İki ülkenin 1612’de Hollanda Birliği’ni temsilen Osmanlı İmparatorluğu’na ilk elçi olarak gönderilen Cornelis Haga’nın tayini ile başlayan ilişkileri, ticaret ile pekişmiş ve hatta Hollanda’nın önemli tüccarlarının yönettiği Levant Ticaret Odası bu ilişkilerin kültürel boyutunun bir kanıtı olarak Osmanlı İmparatorluğu’nu tasvir eden resimler ve haritalara kaplanmış sergiden öğrendiğimiz kadarıyla.

Sergide “Lâle Devri’nin tanığı” olarak anılan Jean-Baptiste Vanmour’un ve ekolünün eserleri ile Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonu’ndan seçme eserler yer alıyor. Özellikle lale motiflerinin çeşitliliği ve Osmanlı halklarının bir ‘batılı’ gözüyle tasvir edildiği belgesel resimler serginin önemli eserleri arasında.

Sergi sırasında Pera Film tarafından düzenlenen “Hollanda Gerçekçiliği: Güncel Belgeseller” gösterim programında da 2006-2011 yılları arasında çekilmiş 7 belgesel gösterildi.

“Sultanlar, Tüccarlar, Ressamlar” sergisi, 1 Nisan’da sona erecek.

Emre Eminoğlu

theMagger Editörü, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?