Şehir kendini sonbahar renklerine teslim ederken, etkinlikler çoğalıyor, seçenekler artıyor.

Sinema, müzik, televizyon ve daha fazlası. İşte Ekim 2017 boyunca yapabileceklerinizden bazıları:

theMagger ig -

***

Ekim 2017′de Yapılacaklar

ekim - sonbahar

Sonbaharın renklerinin tadını çıkarın.

Büyük bir şehirde, parkları az olan bir şehirde yaşamanın en acı bedellerinden biri doğanın değişimine doyasıya tanık olamamak. Sonbaharla birlikte gelen sarı ve turuncu tonlarıyla, dökülen yaprakların hışırtısıyla dolan manzaralar da bu değişimin bir parçası. Neyseki İstanbul’da kolay kolay bulamayacağınız bu güzellikleri şehrin yakınındaki küçük kaçamak rotalarında bulabilirsiniz. Belgrad Ormanı ya da Polonezköy’de, Ağva ya da Çatalca’da hatta biraz daha uzaklara gitmek isterseniz İğneada’da doğa, tüm renkleriyle sizi bekliyor!

Günübirlik geziler ya da hafta sonu kaçamakları için tercih edebileceğiniz İstanbul’a yakın destinasyonları bu listemizde bir araya getirmiştik, okudunuz mu?

ekim - filmekimi

Filmekimi’nde birkaç film izleyin.

16. yılında, programındaki 51 filmin hepsi birbirinden nefis olan Filmekimi’ne gidin demek, “gidelim de, nasıl gidelim? bilet kaldı sanki!” tepkinize neden olabilir tabii… Usta yönetmenlerin son filmleri, uluslararası festivallerde büyük ödülleri kucaklayanlar ve ödül sezonunu silip süpürmek için şimdiden atağa geçmiş büyük prodüksiyonlar için biletler (ve hatta ek seanslarının biletleri) satışa çıkar çıkmaz tükendi. Ve bu kadar güçlü bir programda kıyıda köşede kalan filmlerin de bu hit filmlerden pek bir farkı yok! Örneğin Venedik Film Festivali’nde hem En İyi Yönetmen hem de En İyi İlk Film ödülünün sahibi olan Xavier Legrand imzalı “Jusqu’à la garde / Custody”  ya da Venedik Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi olan ve İsrail’in Oscar adayı seçilen Foxtrot bunlardan ikisi…

Bilet almak için geç kaldığınızı hissettirmeyecek Filmekimi önerileri için Emre Eminoğlu’nun “Alternatif Filmekimi Önerileri” yazısına göz atabilirsiniz.

ekim - la la land

La La Land’in müzikleriyle hayallere dalın, filmden ilham alan etkinliklerle nostalji yaşayın.

Geçtiğimiz yıl birçoğumuzu gözyaşına boğan, nostalji duygusunu müzikal sahneleriyle harekete geçiren 14 adaylığından 6’sını Oscar heykeline çeviren La La Land’in tüm bu başarsının sırrı, kuşkusuz Justin Hurwitz imzalı orijinal müzikleri ve şarkıları… Bir Hollywood aşkını oldukça hüzünlü ve gerçekçi bir şekilde anlatan bu müzik ve şarkılar, 6 ve 7 Ekim’de Zorlu PSM’de canlanacak. Şef Thiago Tiberio yönetimindeki Sinema Senfoni Orkestrası’nın icra edeceği ve piyanist Ercüment Orkut’un solist olarak yer alacağı konser bizi yeniden La La Land’in büyülü dünyasına taşıyacak. Zorlu PSM, konsere paralel bir etkinlik serisine de imza atarak nostaljinin dozunu arttıyor: Tap Dance ve Vals atölyelerine katılabilir, vintage pazarında alışveriş yapabilir, ücretsiz caz ve dans performanslarını izleyebilirsiniz. 

ekim - kukla

Kukla sanatını ciddiye alın.

İKSV festivalleri, yeme-içme festivalleri ya da açıkhava müzik festivalleri kadar adını duymamış olabilirsiniz fakat İstanbul, 20 yıldır uluslararası bir kukla festivaline de ev sahipliği yapıyor. Bu yıl 13 – 31 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festival, Türk gölge tiyatrosunun 500. yılı nedeniyle, başta Karagöz ve Hacivat olmak üzere gölge oyununa geniş yer ayırmış durumda. Programda Arjantin, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Çin, Fransa, Hong Kong, İngiltere, İspanya, İsrail, İtalya, Kamboçya, Rusya ve Tayvan’dan da türlü kukla gösterileri yer alıyor. Kukla sanatının yalnızca çocuklar için bir eğlence değil, çok daha fazlasının olduğu bir sanat dalı olduğunu fark etmek için çok iyi bir seçenek bu.

ekim - bienal filmleri

Bienal temasının sinemadaki yansımalarını izleyin.

“iyi bir komşu” temalı 15. İstanbul Bienali devam ederken, şehirdeki birçok paralel sergi ve etkinlik de bienale eşlik ediyor ve bunlar arasında film gösterim programları da var. İstanbul Modern’in “iyi bir komşu mahallenizde aktif midir?” başlıklı, mahalle temalı filmleri bir araya getiren programı geçtiğimiz günlerde sona erdi. 6 Ekim Cuma günü başlayacak, Pera Müzesi’nin “Ev Diye Bir Yer” başlıklı programı, yalnızca barınma değil, aidiyet ihtiyacımızı da karşılayan evimizi kaybetme korkusundan yola çıkarak 9 filmi bir araya getiriyor. Programda Türkiye’den “Zerre”, Rusya’dan “Leviathan”, Venezüela’dan “La Soledad” ve İsviçre’den “Home” gibi filmler yer alıyor. SALT Galata’daki Perşembe Sineması programı da bienale paralel olarak şekillenmiş ve çeşitli ev hâllerine odaklanmış. “Citizen Jane: Battle for the City” (2017) belgesel filminin Türkiye’deki ilk gösterimiyle başlayacak olan programda En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödüllü “Room”, Brezilya’dan “Aquarius” ve Danimarka’dan “Kollektivet” gibi filmleri bulmak mümkün. Tekrar tekrar ziyaret ederek ev, komşuluk ve aidiyet üzerine düşündüğümüz bienali sanatın farklı bir alanıyla pekiştirmek keyif verici olacak.

ekim - tiyatro

Sahnelerde yeni sezonunu karşılayın.

Bienal ve beraberinde gelen onlarca sergiyle, uluslararası festivallerin ardından birer birer Filmekimi’ne vizyona uğrayan filmlerle, açık havadan şehrin sımsıcak salonlarına geri dönen konserlerle sezon eylül ayında kapılarını açmıştı. Tabii ki bu yenilik coşkusunu tiyatroda yaşamadan da olmaz. Şehir tiyatroları ve devlet tiyatrolarının yanı sıra onlarca özel tiyatro, heyecan verici yeni prodüksiyonlarla, tekrar tekrar izlense de eskimeyecek metinlerin uyarlama ve yeniden yorumlamalarıyla salonları doldurmaya başladı.

Yeni sezonda izleyeceğimiz oyunlar için Eda Geven’in yazısına göz atabilirsiniz.

ekim - blade runner

Blade Runner 2049 ile yıllar öncesine dönün.

Blade Runner’ı izlemeyen kaldı mı? 80’lerin sinemada devrim yaratan filmlerinden olan, Ridley Scott imzalı “Blade Runner”, “replicant” adı verilen insansı androidlerin dünyadaki “blade runnerlar” tarafından avlandığı bir gelecekte geçiyordu. Harrison Ford’un canlandırdığı “blade runner” Rick Deckard, yaratıcılarından intikam almak için dünyaya dönmüş dört “replicant”ın peşindeydi. Filmin 35. yılında, tabiri caizse efsane geri dönüyor! Son yılların yükselişteki yönetmeni Denis Villeneuve ve yıldız oyuncu Ryan Gosling’i buluşturacak “Blade Runner 2049”, yıllarca saklı kalmış bir sırrı keşfeden ve 30 yıldır kayıp olan Rick Deckard’ın peşine düşen genç bir “blade runner”a odaklanacak.

ekim - stranger thins

Stranger Things için hazır olun.

Geçtiğimiz yaz ilk sezonuyla hayatımıza giren ve bir anda milyonlarca hayrana sahip olan Netflix dizisi Stranger Things, 27 Ekim’de ikinci sezonunun tüm bölümleriyle geri dönecek. Gerek 80’lerin bilimkurgu-aksiyonlarına benzeyen yapısıyla, gerek karakterleriyle, gerekse müzikleriyle büyük bir nostalji yaşatan, başrolünde büyük bir gizemi çözmeye çalışan bir grup çocuğun yer aldığı Stranger Things, yine korkuyu, aksiyonu ve komediyi harmanlayacak. İkinci sezonu beklerken, bu ayı ilk sezonu (yeniden) izlemek için bir fırsat olarak görebilirsiniz.

ekim - kristal elma

Yaratıcılığınızı serbest bırakın.

Geçtiğimiz haftalardaki Istanbul Coffee Festival ile sezonu açan yeme içme festivalleri ekim ve kasım ayı boyunca hız kesmeden devam edecek, sizi Anadolu lezzetleri ve dünya lezzetleriyle buluşturacak, harika kokteyller, güzel şaraplar tatmanızı sağlayacak. Diğer yandan ruhunuzu ve yaratıcılığınızı besleyecek bir festival de var… Reklamcılar Derneği tarafından düzenlenen Kristal Elma Yaratıcılık Festivali, her geçen yıl daha da büyüyerek daha cazibeli, daha öğretici hale geliyor. 5-6 Ekim’de gerçekleşecek festivalin bu yılki teması “İnsanlık için Yaratıcılık”. Festivalin bu yılki konuşmaları Global Trendler, Girişimcilik, İlham Verenler, Reklam Ekosistemi ve İnsanlık için Yaratıcılık başlıkları altında toplanırken, aynı zamanda film gösterimleri, partiler ve Kristal Elma ödül töreni de program kapsamında.

ekim - halloween

Renkli Halloween görüntüleriyle hem korkun hem neşelenin.

Dünyanın birçok yerinde, bilhassa ABD’de hem korkunç şakalara, etkileyici süslemelere ve ürpertici kostümlere vesile olup hem de renkli görüntülerle insanları mutlu eden Cadılar Bayramı yaklaşıyor! Ekim ayının son gecesinde ABD’de çocuklar şeker toplamak için sokaklara dökülecek, milyonlarca genç ve yetişkin de kostümlü partilerde doyasıya eğlenecek. Ülkemize de çeşitli mekanlarda 27-28 Ekim hafta sonundan başlayarak eğlenceli kostümlü partilerin düzenleneceğini öngörmek mümkün, hepsi yakında bir bir kulağımıza gelecektir.

Halloween ruhunu filmlerde yaşamak için önerilerimize bu listede yer vermiştik. Tıklayın, filminizi seçin.

Kapak görseli: Helen Norman

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?