66. Primetime Emmy Ödülleri, dün gece Seth Meyers’ın sunduğu törenle sahiplerini buldu. Gecenin galibi final sezonu ile 5 dalda ödül kazanan Breaking Bad olurken, gecede birçok yapım ve oyuncu geçmişteki Emmy zaferlerini aynen tekrarladı.

Drama Dizileri

Bu yıl drama kategorilerinde iddialı yapımlar arasında büyük ses getiren yeni dizi True Detective, dördüncü sezonu ile biraz daha efsaneleşmiş Game of Thrones, ikinci sezonu ile Kevin Spacey’li Netflix dizisi House of Cards, dört kez En İyi Drama Dizisi ödülünü kazanmış olan Mad Men ve son sezonu ile geçtiğimiz yılın galibi Breaking Bad idi. Breaking Bad’e görkemli bir veda eden Akademi, diziyi En İyi Drama Dizisi seçmekle kalmadı, dizideki rolleri ile Bryan Cranston‘a dördüncü, Aaron Paul‘a üçüncü ve Anna Gunn‘a ikinci Emmy ödüllerini armağan etti. Sezonun en iddialı draması olduğu söylenen True Detective ise Cary Fukunaga‘nın En İyi Yönetmen ödülü ile yetinmek zorunda kaldı.

breaking bad

Komedi Dizileri

Komedi dizilerinde de yeni bir yapımın, ilk sezonu ile yarışan Orange Is the New Black’in oldukça iddialı olduğu konuşuluyor, en büyük rakibinin ise üçüncü sezonu ile Veep olduğu söyleniyordu. Fakat Akademi tercihini beşinci kez En İyi Komedi Dizisi seçtiği Modern Family’den yana kullandı. Jim Parsons dördüncü kez The Big Bang Theory, Julia Louis-Dreyfus ise üçüncü kez Veep ile ödüle kavuşan isimler oldu. Gecenin tek yeniliğinin geçtiğimiz hafta Masters of Sex’teki rolü ile En İyi Konuk Kadın Oyuncu seçilen Allison Janney’nin Mom dizisi ile aldığı En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü olduğunu söyleyebiliriz.

modernfamily

Mindizi ve Televizyon Filmleri

Yıllardır HBO’nun hakimiyetindeki bu kategorilerin büyük ödüllerinde gelenek bozulmadı: The Normal Heart En İyi Televizyon Filmi, Fargo ise En İyi Minidizi seçildi. Sürpriz bir şekilde diğer kategorilerde bu iki yapım yerine Sherlock: The Last Vow’un yüzü güldü. American Horror Story: Coven’ın iki usta kadın oyuncusu Jessica Lange ve Kathy Bates de ödüllendirilen isimler arasındaydı.

Mark Ruffalo, Taylor Kitsch

Gecenin en fazla ödül alan yapımı 5 ödülle Breaking Bad olsa da, geçtiğimiz hafta dağıtılan Creative Arts Emmy Ödülleri de değerlendirildiğinde bu yılın galibinin toplamda 7 ödül kazanan Sherlock: His Last Vow olduğunu söylemek mümkün.

sherlock

İşte bu yıl birden fazla Emmy kazanan diziler, televizyon filmleri ve minidiziler:

Sherlock: His Last Vow (7)
Breaking Bad (6)
True Detective (5)
American Horror Story: Coven (4)
Game of Thrones (4)
Modern Family (3)
Fargo (3)
Orange Is the New Black (3)
The Big Bang Theory (2)
The Normal Heart (2)
Black Sails (2)

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Kurgusu, sahne secimleri, cekimleri, olay orgusu ve tabi ki oyunculuklariyla Sherlock son sezonunda efsaneydi, her odulu hak ediyor! Hala izlemeyen herkese siddetle tavsiye ediyorum :)