Güncel Alternatif Filmekimi Önerileri için tıklayın.

Birçokları gibi benim için de sonbaharın, Ekim’in anlamı olan Filmekimi’nin heyecanı büyük! Bu yıl önerilerimi paylaşmakta oldukça geç kaldığımın farkındayım. Bu yüzden 40’ın üzerindeki film arasında belki de biraz geri planda, bazılarınız için hit filmlerin gölgesinde kalmış olabilecek, fakat bende bir hayli merak uyandıran alternatif 5 film önereceğim.

mommy

Filmekimi’nin muhteşem filmlerle bezeli, Cannes ve Venedik’i ayağımıza getiren programı açıklandığından beri dört bir yanda “Filmekimi Önerileri” başlıklı yazılar ve listelerden en az birini okumayan, görmeyen kalmamıştır. Halihazırda bu listelerin hemen hemen tamamında bulunan Boyhood, Mommy, Deux jours une nuit, The Disappeareance of Eleanor Rigby, Maps to the Stars, Whiplash ve White God gibi filmleri önererek vaktinizi almak gereksiz. Bu kadar hit filmlerin adını biraz daha anıp, biletlerin satışa çıkmasının üzerinden neredeyse bir hafta geçmişken sizi yersiz hayallere sürüklemek de… Bunun yerine, işte hit filmlerin gölgesinde kalmış, fakat bende oldukça merak uyandıran beş film önerisi:

Young Ones (Issız Toprak) | Jake Paltrow, ABD

young ones

Son yıllarda yetenekleri ile yaşıtları arasından sıyrılmış ve oyunculuk yetenekleriyle bende hayranlık uyandıran üç genç oyuncu Young Ones‘da bir arada: Nicholas Hoult, Elle Fanning ve Kodi Smit-McPhee. 2007’de çektiği ilk film The Good Night‘ı izlememiş olsam da, Jake Paltrow’un filminin oyuncu kadrosunda bu isimleri gördüğümde düşünmeden listeme ekledim. Bilimkurgu ve western türlerini birleştiren film, kuraklığın gezegenimizi ele geçirdiği bir gelecekte, son paralarını çiftliklerine bir robot almak için harcadıktan sonra yoksulluk ve haydutlarla başa çıkmaya çalışan bir ailenin yaşadıklarını anlatıyor. Filmde genç oyuncuların yanı sıra, 2008’de aldığı Oscar adaylığının ardından yıldızı parlayan Michael Shannon da rol alıyor.

White Bird in a Blizzard (Karda Bir Beyaz Kuş) | Gregg Araki, ABD

white bird in a blizzard

The Doom Generation, Mysterious Skin gibi filmleriyle tanıyabileceğiniz Gregg Araki’nin bir önceki filmi Kaboom’u da Filmekimi kapsamında izlemiş, alışılmadık ve renkli üslubuna hayran kalmıştım. Araki, yeni filminde 2000’lerin gençliğinden uzaklaşıyor ve 1988’e gidip, annesi ortadan kaybolan bir genç kızın büyüme hikayesine odaklanıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Shailene Woodley, Eva Green ve Gabourey Sidibe gibi oyuncular var. Alışılmışın dışında filmleri, bağımsız sinemayı ve cinselliği keşfeden gençlerin büyüme hikayelerini seviyorsanız kaçırmayın!

I Origins (Kök) | Mike Cahill, ABD

i origins

İlk filmi oldukça kişisel ve minimalist bir bilimkurgu filmi olan Mike Cahill, Another Earth‘ün ardından yeni bir bilimkurgu ile karşımıza çıkıyor. İris tabakasını ve gözün evrimini araştıran moleküler biyologun araştırmalarının özel yaşamına nasıl etki ettiğini anlatan filmin başrolünde Michael Pitt yer alırken, yönetmenin ilk filminde harikalar yaratan Brit Marling de ona eşlik ediyor.

Kraftidioten (In Order of Disappearance / Buz, Kar ve İntikam) | Hans Petter Moland, Norveç

in order of disappeareance

Filmekimi’nde bu yıl Venedik’te Altın Aslan alan A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence ve İsveç’in Oscar aday adayı Force Majeure gibi çok konuşulan Kuzey Avrupa filmleri arasında kolaylıkla görmezden gelinebilecek, saklı bir hazine var. Krafitidioten bir kara komedi-aksiyon. Berlin’de Altın Aslan için yarışan Norveç filmi, örnek bir vatandaşın bir yeraltı kahramanına dönüşmesini konu alıyor. Sırp mafya babalarından vegan gangsterlere ilginç karakterler barındıran filmi Kuzey mizahını ve sinemasını sevenler kaçırmasın derim.

Les combattants (Love at First Fight / İlk Güreşte Aşk) | Thomas Cailley, Fransa

love at first fight

Gerek İngilizce gerek Türkçe adındaki kelime oyunu oldukça hoşuma giden film Les combattans, ilginç bir aşk hikayesine benzediği için ilgimi çekti. Bir yaz aşkını anlatn Fransız yapımı film, güreşerek tanışan Arnaud ve Madeleine’in, fiziksel gücü, kasları ve kendini zorlamayı sevmesiyle dikkat çeken bir kız ve duygusal ve rahat bir erkeğin ilişkisine odaklanıyor. Film, yönetmeni Thomas Cailley’nin ilk filmi.

Merak edenler için, bunlar dışında programımda 15 film daha var: The Wonders, Björk: Biophilia Live, Force Majeure, Palo Alto, Whiplash, Two Days One Night, The Drop, Human Capital, The Disappeareance of Eleanor Rigby, White God, A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence, Rio I Love You, Maps to the Stars ve Mommy.

Şimdiden iyi seyirler!

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN