1935 yılında doğan Jaguar markası, 1968’de üretimine başladığı Jaguar XJ serisine çok şey borçlu. Orijinal modeli, Jaguar’ın kurucusu Sir William Lyons’ın katkılarıyla tasarlanan son Jaguar modeli olma özelliği taşıyan ve 1970’lerden itibaren markayla özdeşleşen bu lüks seri, bu yıl 50. yaşını kutluyor! Gelin, 1968’den günümüze Jaguar XJ’in hikayesine başlamadan önce bu müthiş tasarımlı otomobil nerelerde karşımıza çıktı, ona bakalım.

Jaguar XJ serisi, bugün halen Büyük Britanya’da Kraliyet Ailesi ve Başbakan için makam aracı olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Bunun yanında sinemada James Bond filmlerinde birçok farklı karakter ve Britanya İstihbaratı tarafından tercih ediliyor. Örneğin Casino Royale’de (2006) ve Spectre’da (2015) Jaguar XJ8, Quantum of Solace’de (2008) Jaguar XJ12 ve Skyfall’da (2012) Jaguar XJ (X351) karşımıza çıkmıştı.

Jaguar XJ serisinin sinemadaki yolculuğu Bond filmleriyle de sınırlı değil: Lethal Weapon ve Underworld serileri, Twelve Monkeys, Gone in Sixty Seconds, Snatch., Erin Brockovich, Tomb Raider, Oldeuboi, Love Actually, The Punisher, Match Point, Only Lovers Left Alive, Stoker, The Wolf of Wall Street, Saint Laurent, The Equalizer, Molly’s Game ve Spider-Man: Homecoming son yıllarda Jaguar XJ ile buluştuğumuz filmler arasında.

1968: XJ6 Series I

Jaguar’ın amiral gemisi olarak 1968’de markanın line-up’ına dahil olan bu ilk model, simge haline gelen yuvarlak farları, büyük boyutlu ızgarası, yükseltilmiş kapı kolları ve krom kaplama çelik jant ve tamponlarıyla, pazardaki yerini aldığı ilk günden itibaren göz kamaştırmıştı. 1972’de motor özellikleri yenilenen model, o dönemde “dünyada bulabileceğiniz en hızlı dört koltuklu otomobil” olarak pazarlanıyordu.

1973: XJ6 Series II

1973’te orijinal modelin dış görünümü ve tasarımı baştan aşağı yenilendi ve aynı şıklığı koruyan yepyeni bir otomobil ortaya çıktı. Bu model, Jaguar’da ön konsolda ilk kez kullanılan fiber optik ışıklandırmasının yanı sıra yüksek tamponlara, standart merkezi kilitleme sistemine ve elektrikli camlara sahipti – yani dönemin tüm lüks özelliklerine!

1979: XJ6 Series III

1979’da tanıtılan üçüncü serideki en önemli yenilikler, yatay çubuklu ızgaranın yerini alan dikey çubuklu ızgara, Sovereign modellerinde karşımıza çıkan delikli jantlar ve özel kapı kollarıydı.

1986: XJ40

1980’lerin modasının gereği daha keskin açılı bir tasarıma sahip olan XJ40, sekiz yıl üretimde kaldı. Fakat XJ40’taki tek yenilik tasarımda değildi. Model, kendiliğinden ayarlanabilen arka süspansiyon ve “J” vites kolu gibi teknik özellikleriyle de çağı yakaladı.

1994: XJ300

1990’larda motor kapağına eklenen hat çizgileri ve krom detaylı gövde rengi tamponlar XJ serisini tasarımda, XJR modellerine eklenen 4.0 litre süperşarjlı 6 silindirli motor ise performansta daha da ileriye taşıdı.

1998: X308

2000’ler yaklaşırken, XJ serisinde ilk kez alüminyum V8 motor kullanıldı. X308’in tasarımında öne çıkan yenilikler ise yuvarlatılmış ızgara ve krom kanatlı yeni tamponlar oldu.

2003: X350

XJ serisi için 2000’lerin ilk teknolojik mucizesi, ağırlığı büyük ölçüde azaltan, devrim yaratan alüminyum monokok gövde oldu. X350, önceki modeline göre %40 daha hafif, %60 daha sertti. Yeni sunulan havalı süspansiyon ise sürüş rahatlığını arttırdı.

2009: X351

Jaguar’ın yeni tasarım dilinin başlangıcı sayılabilecek bu modelle, tasarım büyük ölçüde değişmiş oldu. Daha yuvarlak hatlar ve aracı önden arkaya saran, bugün ikonikleşmiş tavan çizgisi tasarımı, bu değişimin önemli parçalarıydı. Teknik özellikler arasına ise tek parça Xenon farlar ve LED gündüz farları eklendi.

2019: XJ50

Jaguar XJ serisinin 50. yılına özel üretilen XJ50 Anniversary Edition, her modelde olduğu gibi tasarımı ve performansı biraz daha ileriye taşıyan özelliklere sahip. Kabartmalı orta konsol ve koltuk baş dayamaları, krom detaylı hava kanalları ve benzersiz araç yanı logo bunlardan sadece birkaçı…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN