2014, İstanbul’a birbirinden ünlü solist ve orkestraları getiriyor! İşte yılın ilk ayında gitmelik klasik müzik konseri arayışında olanlar için birkaç seçenek:

joshua bell

İş Sanat’ta İki Yıldız Solist:

Festival havasını yıl boyunca solumamızı sağlayan İş Sanat, yılın ilk ayında iki ünlü solistle sevindiyor klasik müzik takipçilerini: 8 Ocak’ta düyanın en iyi oda orkestralarından olduğunu düşündüğüm Academy of St. Martin in the Fields, Joshua Bell ile İş Sanat’ta olacak. Geçtiğimiz yıllarda Jenna Fischer, Janine Jansen ve yine Joshua Bell ile mekanda dinlediğimiz orkestranın programında Bach ve Beethoven var. İş Sanat’taki diğer heyecan verici konser ise 29 Ocak’ta gerçekleşecek olan Basel Oda Orkestrası ve Sol Gabetta konseri. Yıldızı her yıl biraz daha parlayan ve dinlemekten zevk aldığım genç çellist, Fauré’den çello ve orkestra için Elégie eseri ile Saint-Saëns’ın çello konçertosunu orkestra ile seslendirecek. Giovanni Antonini’nin yöneteceği konserde ayrıca Beethoven ve Schumann’dan eserler de çalınacak.

Murray Perahia

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Konuğu Murray Perahia:

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, 16 Ocak’ta piyanist Murray Perahia’yı konuk ediyor. Perahia, kariyerinin başlarından beri Schumann yorumlarıyla dikkat çeken bir sanatçı. Hatta 1997’de bestecinin tüm eserlerini Claudio Abbado yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası ile kaydetmiş. Bu konserde de yine Schumann’ın piyano konçertosunu seslendirecek sanatçı. Gecenin programında Schreker, Tüzün, Erkin ve Saint-Saëns’dan eserler de bulunuyor.

idil biret

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Zorlu Center PSM’de:

AKM işlevsizliştirildiğinden beri doğru düzgün bir akustikle dinleme fırsatı bulamadığımız İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Zorlu Center PSM’nin açılmasıyla rahat bir nefes almışa benziyor. Orkestra, 3 Ocak gecesi dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret ile birlikte Zorlu Center PSM’de olacak. Biret Rahmaninov’un 3 no’lu piyano konçertosunu, ardından orkestra da Stravinsky’nin “Ateş Kuşu” eserini seslendirecek. Özellikle kış aylarını Rus bestecilerle özdeştirenlerin kaçırmaması gerek…

gurer aykal

Süreyya Operası Oda Müziği Konserleri:

Kadıköy Belediyesi’nin Süreyya Operası’nda düzenlediği oda müziği konserlerinin programında yeni yılın ilk ayında da birçok önemli konser var. Aralarında bir adım öne çıkansa 20 Ocak’ta gerçekleşecek “Gürer Aykal’a Saygı Gecesi”. Birçok konuk sanatçının katılımıyla gerçekleşecek geceyi, sırf kimlerin konuk olacağı ve hangi eserlerin seslendirileceği gizemini koruduğu için bile merak etmek yeterli. 27 Ocak’ta gerçekleşecek “Brahms Akşamı” da, bestecinin eserlerini sevenlerin kaçırmaması gereken bir konser. Gecede Pelin Halkacı Akın (keman) ve İris Şentürker (piyano) Brahms’ın scherzo, sonat ve danslarını seslendirecek.

fazil sayYeni Albüm: İlk Şarkılar – Fazıl Say

2. senfonisi “Mezopotamya” ve 3. senfonisi “Universe”ün bir arada yer aldığı albümünün yayınlanmasından kısa süre sonra ülkemizin en değerli bestecilerinden Fazıl Say yeni bir albümle karşımıza çıktı geçtiğimiz ay. Nazım Hikmet’ten Cemal Süreya’ya, Metin Altıok’tan Can Yücel’e bu topraklardan geçmiş en iyi şairlerden şiirler üzerine bestelediği şarkıların yer aldığı albümde Fazıl Say’a Serenad Bağcan’ın vokalleri eşlik ediyor. Albümle ilgili söylenebilecek her şeyi ve hissettirdiklerini Türker Akman’ın “Fazıl Say’ın “İlk Şarkıları” Üzerine…” yazısında bulacaksınız.

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN