Klasik polisiye filmlerinin çok dışında, kara komediye kayan, birçok önemli oyuncunun yer aldığı, dekoruyla ve kostümleriyle dikkat çeken bir film izlemek istiyorsanız, bu haftaki film önerim: Knives Out! Ülkemizde 10 Ocak tarihinde vizyona giren film, vizyondayken pek ilgi görmedi ama umarım ki online platformlarda hak ettiği değeri görür. Film, ünlü bir yazarın, evinde ölü bulunmasıyla başlıyor. Şüpheliler ve o gece evde bulunanlar tek tek sorgulanırken arkada gizemli biri onları gözetliyor. Acaba kim?

youtube play youtube play

Knives Out (Bıçaklar Çekildi), Altın Küre Ödülleri‘nde, Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Film, Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu (Daniel Craig) ve Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu (Ana de Armas) ödüllerinin yanı sıra, Oscar Ödülleri’nde En İyi Orijinal Senaryo adayı oldu. Polisiye filmlerine yeni bir soluk getireceği düşünülen filmin yazarı ve yönetmeni Rian Johnson. Filmde, Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas, Jamie Lee Curtis, Michael Shannon, Don Johnson, Toni Collette, LaKeith Stanfield, Christopher Plummer, Katherine Langford ve Jaeden Martell gibi isimler karşımıza çıkıyor.

Knives Out
Knives Out | Fotoğraf: apnews

Filmin konusu ise şöyle; suç romanı yazarı Harlan Thrombey (Christopher Plummer), 85. yaş gününü evinde, ailesiyle kutladıktan sonra odasında ölü bulunuyor ve bunun üzerine Dedektif Benoit Blanc (Daniel Craig) bunun bir intihar mı yoksa cinayet mi olduğunu araştırmaya başlıyor. Bir taraftan aile üyelerini sorguya çekerken bir taraftan aralarından hangisinin olası katil olduğunu çözmeye çalışıyor. Bu süreçte Benoit Blanc’ın en önemli yardımcısı, Harlan Thrombey’in hemşiresi Marta (Ana de Armas) oluyor. Çünkü Marta’nın çok sıra dışı bazı özellikleri bulunuyor.

Bıçaklar Çekildi Filmi
Bıçaklar Çekildi Filmi | Fotoğraf: theguardian

Filmin akışı sizi sırayla herkesten şüphelenmeye itiyor ve size aslında herkesin katil olmak için bir motivasyonunun olabileceğini gösteriyor. Başarılı ve varlıklı bir ailenin tüm fertlerinin aslında aynı olmadığını, yalanlar, sırlar ve aldatmalar olduğunu biz yavaş yavaş çözsek de Dedektif Benoit Blanc olayı kendi yöntemleriyle hemen, kolaylıkla çözüyor. Filmin ilk yarısı daha sakin geçse de ikinci yarısında soru işaretleri artıyor ve tempo yükseliyor. Olay örgüsünün ve oyuncuların yanı sıra renk, dekor ve kostümler de izleyicinin ilgisini film boyunca üzerinde tutuyor. 

Knives Out
Knives Out | Fotoğraf: filmschoolrejects

Daniel Craig’in, James Bond serisindeki ciddiyetinden sonra Knives Out’ta komik tarafını görmek başta beni şaşırtsa da sonradan alışıp sevmeye başladım. Daha çok Marvel filmleriyle karşımıza çıkan Chris Evans’ı bu tür bir filmde görmekse benim açımdan güzel bir sürpriz oldu. Bunun haricinde, Oscar Ödülü sahibi Christopher Plummer, tecrübesi ve oyunculuğuyla göz doldururken yeni ve yükselen yıldızlardan Ana de Armas’ın da dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum.

Bıçaklar Çekildi
Bıçaklar Çekildi | Fotoğraf: vox.com

Eğer filmi beğenirseniz size iyi bir haberim var: Rian Johnson, devam filminin hazırlıklarına başladığını ve devam filmine onay verildiğini duyurdu. Görünüşe bakılırsa, bir sonraki filmde Dedektif Benoit Blanc’ın yeni vakalarına seyirci olacağız.

IMDb puanı: 8 /10
Metascore: 82/100
Rotten Tomatoes: 97/100

Kapak fotoğrafı: filmschoolrejects

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Netflix Polisiye Dizileri