Acaba Nordik bir ülke yerine İspanyol ya da İtalyan yemeklerini dibine kadar yiyebileceğimiz bir tatil mi yapsak diye düşündüğümü hatırlıyorum. İyi ki yüreğimin götürdüğü yere gitmemişim de Stockholm’e gitmişim. Siz de öyle diyeceksiniz eminim. Lezzet cennetinde birkaç gün geçirmek bile bünyeye iyi geliyor. Deniz ürünü düşkünüyseniz kalamarları, karidesleri, midyeleri ve niceleriyle ciddi düşünürsünüz. Az gününüz varsa ve kompakt bir liste arıyorsanız ise buyrun:

Lisa Elmquist: 

Östermalm’da o meşhur Östermalms Saluhalls‘un içinde bir  yerde… İnanılmaz bir ortam değil, bildiğiniz hal içinde gidip yemek istediğinizi seçtiğiniz, kareli  masa örtüsü olan, İsveçli ailelerin muhabbetle deniz ürünlerinden bir dal aldığı mekan. Tütsülenmiş somonuna ilk görüşte aşık olunuyor. Michelin yıldızlı ama Stockholm’de yıldızlı restoranlarla olmayanlar arasında inanılmaz bir fark  yok, hepsi pahalı ne yazık ki. Şarapları da çok iyi. Zaten Saluhall’e geldiyseniz et, peynir, tatlı hepsinden az biraz tadacaksınız. Koku sizi bir süre oraya hapsedecek. Çıktıktan sonra Stockholm’ün en güzel iki yerinden birinde olduğunuzdan (bir diğeri de SödermalmNybrogatan Caddesi’nde  yürüyüş iyi gider. Kahveciler, tasarım dükkanları, şarapçılar iç açıyor.

2013-10-17 16.12.48

Buranın lokal yemeği ekmek üstü açık sandviç, yani smørrebrød; çeşit çeşit, beğendiğinizi götürün.

B.A.R Blasieholmens Akvarium o Restaurang

Where chefs eat adlı uygulamanın dikte ettiği restoran, gastro takipçiler ve vizyonerler arasında çok popülermiş. Ahtapotlarla göz göze gelip yanındaki garsona, “İşte aradığım bu, bunu istiyorum!” demek de keyifli. Yelp’de fiyat 3 dolar işaretli.Yemeye kıyamayacağınız bir ton deniz ürünü var. Servisleri de şahane!

Stampen

İyi bir blues ve jazz bar. Gamla Stan‘da kime sorsanız gösterir. Haftanın her günü ayrı konsepti var. Jam session’lar inanılmaz keyifli. Biraz küçük ama gayet rahat bir mekan. Gidebiliyorsanız  pazartesi  jam session’a uğrayın. Lokal arkadaşlar diğer günler de iyi bir setlist var diyor.

Gamla Stan 

Eski şehir. Fazlasıyla turistik öğeler barındırsa; hediye eşya dükkanları, butikleri çok şaşırtmasa da o sokaklar arasında yürümenin ayrı bir keyfi olduğu da gerçek.

2013-10-16 13.20.16

Fasching

Başka iyi jazz bar. Sadece lokal değil enternasyonel genç yetenekleri de çıkartıyor sahneye. Daha çok lokallerin uğradığı bir yer. Sizin şansınıza akustik gitarıyla kendi bestelerini söyleyen bir çocuk da düşebilir, eski şarkılara soul cover yapan gruplar da…

Fotografiska

Söder’de yer alan ünlü fotoğraf müzesi. Fotoğrafa ilginiz varsa tavsiye listesinde yer alır.  Olmasa da görmelisiniz, sonrasında fotoğrafla ilgilenmek isteyebilirsiniz. Sanatçıya göre etkileşiminiz değişebilir ama roof top’ı ve manzarası görülmeye değer. Biraz smorrebread yiyebilir, güzel kahvelerinden içebilirsiniz.

Johan & Nyström 

Kahvesini not edin bir kenara. Oradan bir kahveyle Södermalm turuna  başlanabilir. Genel olarak Stockholm kahvecileri iyi.

Den Gyldene Freden

Geziye damgasını vuran… Gamla Stan’daki bu 1700’lerden günümüze kadar  gelmiş mekan uzaktan gösterişli  ve antika duruyor. Açlıktan midemiz yapışmış halde bir yer aradığımız için şans eseri burayı bulup oturmuştuk ama sanırım iyi insan olduğumuz için evren tarafından ödüllendirildik!  Yer olmadığı için bizi 2 kişilik bara oturttular. Kanka olduğumuz İtalyan barmenimiz el altından konyak  getirip, şarap tattırdığı, ısmarlamadığımız  yemekleri ve içkileri bize göz kırpıp ikram ettiği için ekstra eğlenmiş de olabiliriz tabii. Lokal dostlar sağ olsun İsveç Akademisinin Nobel Edebiyat Ödülleri’ne karar verdiği salonu da görmüş olduk. Bir kat  yukarıdaki salon. Her Perşembe akşam yemeğinde edebiyat için buluşurlarmış.

Stockholm Müzeleri

Vasa  Museum, inanılmaz etkileyici bir müze. Batan ve kurtarılan geminin üstüne müzeyi kurmuşlar.

Moderna museet, modern sanattan hoşlanıyorsanız görmeniz gereken bir müze.

Abba müzesi Vasa’ya doğru giderken yolda kalıyor. İçine girmeye gerek olmadan ‘Dancing Queen’ eşliğinde hafif dans ederek yola devam edebilirsiniz.

Bu yazı daha önce www.modernhippi.com’da yayınlanmıştır.

Fotoğraflar: visitstockholm.com, lisaelmqvist.se, bookatable.se

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN