Günümüz application zamanı; sabah kalktığımızda mobil uygulamalar sayesinde güne çok daha hızlı başlıyoruz, burası bir gerçek. Ben artık nöbetçi eczaneyi buradan buluyorum; biletix’ten tüm biletlerimi telefonumdan alıyorum; yemeksepeti’nde siparişim için laptopumu açmıyorum. Böyle bir dönemde kültür-sanat aktivitelerimi de uygulamalardan öğrenmek benim için cidden büyük bir lüks. Şimdi gelin sırasıyla Pera Müzesi ve İstanbul Modern’in app’lerine göz atalım.

İlk keşfettiğim Türk müze mobil uygulaması Pera Müzesi’ninkiydi. Pera Müzesi’nde olan etkinlikleri, Pera Film’i güncel olarak takip edebildiğim Pera uygulaması hepimizin bu konuda hayatını kolaylaştırmıştı. Bilmiyorsanız kısaca anlatayım: Uygulamadan tüm etkinlikleri gün gün görebiliyorsunuz; etkinliğin üzerine tıklayınca, etkinlik hakkında açıklamayı, ne zaman nerede olacağını; eğer haber bir film haberi ise yönetmeninden, filmin kaç dakika sürdüğüne kadar her şeyi öğrenebiliyorsunuz. Gelecekteki etkinlikler haricinde geçmiş etkinlikler de özel bir tab’de yer alıyor. Pera Müzesi’nin blog’unu takip etmiyorsanız edin; gerçekten çok içerik ve görseller olarak çok başarılı; blogun kendisine uygulamadan direk olarak ulaşabiliyorsunuz. Kısaca bu app, kültür-sanat ve Pera Müzesi severler için biçilmiş kaftan.

Şimdi bir de geçenler yeni uygulamasını yeni çıkarak İstanbul Modern’e bakalım. Öncelikle İstanbul Modern uygulamasının görsellerinin yüksek çözünürlükte olması benim çok hoşuma gitti. Uygulamada BUGÜN, GÜN SEÇİN, ETKİNLİKLER; SERGİLER, SİNEMA, EĞİTİM şeklinde 6 farklı bölüm var; “bugün” seçeneği takvimden ayrılmış ve çok user-friendly olmuş. Bu seçenekle (bu)gün içinde hangi sergiler mevcut, sinema etkinliği var mı, eğitim konusunda neler yapılıyor gibi içeriklere rahatça ulaşabiliyorsunuz. “Sergiler” bölümüne tıkladığınızda ise; şu an çok net bir şekilde bölümlere ayrılmış sergi alanlarını görebiliyorsunuz. İstanbul Modern’de bugünlerde olan Yeni Yapıtlar, Yeni Ufuklar, Bakış- Portre Fotoğrafının Değişen Yüzü, km. 441 – İlkler sergilerinin detaylı açıklamalarını app’ten okuyabiliyorsunuz.

Ayrıca, gelecekte hangi sergiler geleceğini merak ediyorsanız “gelecek” sekmesine tıklayıp önümüzdeki zamanlara bu sergileri şimdiden ajandanıza not edebiliyorsunuz. Uygulamada gelecek için 3 sergi yer alıyor; birincisi 30 Ocak’ta başlayacak olan Prix Pictet sergisi. Sergi, günümüzün önemli fotoğraf ödüllerinden Prix Pictet’in finalistlerini bir araya getiriyor. İkincisi ise, yeni bir mimarlık programı, YAP İstanbul Modern‘e daha var, bu program Haziran’da hayat bulacak. Sonuncusu ise, 7 Şubat’ta başlayacak olan VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi’nin sunduğu Lütfen Rahatsız Etmeyin; İM Mimarlık Dizisi’nin 2. sergisine de ev sahipliği yapıyor olacak.

İstanbul Modern’in en sevdiğim aktivitelerinden biri olan Müzeler Konuşuyor‘un haftalık veya aylık bir düzeni olmadığından, şöyleşileri takip etmesi de çok kolay olmuyor. Mobil uygulamada “Müzeler Konuşuyor” un gelecek bölümünde kim konuşmacı, ne konuşacak, ne zaman gelecek hepsini öğrenebiliyorsunuz. Konusu açılmışken söyleyeyim; 18 Ocak Cuma günü Museum of the Moving Image‘in Eğitim ve Ziyaretçi Deneyim Direktör Yardımcısı Christopher Wisniewski, “değişmekte olan müze eğitimleri” konusunu ele alacak. 31 Ocak Perşembe günü ise MoMA’dan Mimari ve Tasarım The Philip Johnson Şef Küratörü Barry Bergdoll geliyor; mimariyi müzeye taşımak konulu bir söyleşi olacak. İstanbul Modern’in Eğitim programları Atölye Modern’in de çalışmalarını, kurslar hakkında bilgiye yine uygulamadan ulaşılabiliyor.

Pera Müzesi ve İstanbul Modern’den başka bir tarzda olan Sakıp Sabancı Müzesi uygulaması biraz daha interaktif. Müzeyi gezerken uygulamaya girdiğiniz zaman kameranız otomatik olarak açılıyor; ve kamerayı sergilenen objelerin üzerine tuttuğunuzda ekranınızda obje hakkında bilgiler görünüyor.

Bu üç app’i de yükleminizi ve buradan güncel haberleri takip etmenizi öneririm.

Sevgiler!

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?