Yıl boyunca hibrit defileler, sosyal mesafeli kırmızı halılar, ödül törenleri ve tabii ki kişisel ‘lookbook’lara dönüşen Instagram’da ünlü isimlerin onlarca görünümüne rastladık. Dev moda markaları, tasarımcılar ve stilistlerin ünlülerin tarzlarında önemli bir rol oynadığı su götürmez bir gerçek. Bununla birlikte Kim Kardashian’ın da People’s Choice Ödül Töreni’nde ‘Fashion Icon’ ödülünü kabul ederken söylediği gibi moda dünyasının öncü isimleriyle çalışabilmek zaman alıyor. Biz de yıl sona ererken moda dünyasının tescillenmiş stil öncüleri ve ikonik görünümlerine bir göz atmak istedik.

Stil Öncüleri, Zendeya Oscars 2021
Stil Öncüleri, Zendeya Oscars 2021 | Fotoğraf: Entertainment Tonight

Yılın Stil Öncüleri

Zendaya

Kariyerine Disney ile başlayan Zendaya’nın Spiderman, Malcolm&Marie, Euphoria ve Dune gibi birçok işteki etkileyici performanslarıyla oyunculuk kariyerine sınıf atlattığını biliyoruz. Öyle ki geçtiğimiz yıl “Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu” Emmy ödülünü alarak bu bu kategoride ödül kazanan en genç oyuncu olmuştu.

Stil gelişimi de kariyeriyle paralel ilerleyen Zendaya bu yıl da CDFA (Amerika Moda Tasarımcıları Kurulu) ‘Fashion Icon’ ödülünü kazanan en genç insan olmayı başardı. Dune’un tanıtım turları sırasında giydiği Balmain elbise ve Bulgari takılardan, iki parça örgü Alaïa sete dek tüm görünümleri de bir vizyonunun etrafında, stil öncüsü ödülünü hak ettiğini kanıtlıyor.

Billie Eilish

Z kuşağının stil öncülerinden olduğu son yıllarda sürekli tekrarlanan Billie Eilish bu yıl, Vogue İngiltere’nin kapağında yer aldığı Burbery özel yapım korsesi ve Met Gala’ya katıldığı dev Oscar de la Renta elbisesiyle onu görmeye alıştığımız ‘oversize’, ‘tomboy’ (erkeksi giyim) görünümlerin dışına çıktı.

Eilish’in PETA (Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler) tarafından “Yılın İnsanı” seçilen en genç kişi olmasını sağlayansa vegan giyim konusundaki ısrarları oldu. Bunda en büyük etkiye Met Gala’da giydiği elbiseyi hazırlayan Oscar de la Renta’yı kürkü tümüyle terk etmeye ikna edişi sahip.

Harry Styles

Listenin şaşkınlık yaratmayan bir diğer ismiyse elbette Harry Styles. Money.co.uk tarafından yürütülen araştırmaya göre Styles, Amerika, İngiltere, İspanya, İzlanda, Mısır gibi 27 ülkede görünümleri internette en çok aratılan kişi. En önemlisiyle memnun etmesi güç Z kuşağı tarafından en çok kabul gören erkek stil öncülerinden.

Tam bir yıl önce Vogue Amerika’nın kapağında Gucci elbiseyle yer alan ilk erkek olduğundan beri cinsiyetsiz giyim konusunda başlar sürekli kendisine döndürülse de bu durumdan herkes sanıldığı kadar memnun değil. Amerikalı oyuncu ve LGBTQI+ aktivisti Billy Porter, beyaz ve ‘straight’ bir erkeğin cinsiyetsiz moda konusunda öncü olmak için doğru isim olmadığını düşünüyor.

Kim Kardashian

Tüm zamanların en tartışmalı ünlü isimlerinden Kim Kardashian da ‘meme’lere konu olan Balenciaga imzalı Met Gala kıyafetinden, SNL’i sunarken giydiği tüm vücut pembe, kadife tulumuna dek birçok görünümle stil evriminin son durağında ilgi çekmeyi başardı.

People Choice ödüllerinde ‘Fashion Icon’ ödülü alan Kardashian konuşmasında kendisini moda dünyasıyla gerçek anlamda tanıştırdığını söylediği Kanye West’e teşekkür etti.

Kapak Fotoğrafı: eraofnews.com