Kimileri özenle tüm filmleri inceleyip kendisi için en doğru olan filmi bulmaya çalışır, kimileri sinema salonunun gişesinde anlık kararlar verir, kimisi de vizyondaki hemen hemen tüm filmleri izlemeye çalışır… Hangi gruba dahil olursanız olun, yolunuz sinemadan geçecekse, eninde sonunda cevabını öğreneceğiniz sorudur: “Bu hafta vizyonda ne var?”

Bu hafta vizyona yeni giren film sayısı 3, kış ayları ortalamasına göre oldukça düşük bir sayı. Nedeni ise belli, vizyonda halihazırda bir Cem Yılmaz yapımı varken, bu hafta Şahan Gökbakar’ın “Celal ile Ceren”i de 400′e yakın salon kapatarak takvime dahil oluyor.

Haftanın Filmi: Mama

Üzerinde Guillermo del Toro’nun adının yazılı olduğu bir filme tepkisiz kalmak mümkün mü bilmiyorum. “El laberinto del Fauno” (Pan’ın Labirenti) ile hayran olduğumuz Meksikalı yönetmen, yönetmen kimliğiyle pek sık karşımıza çıkmasa da yapımcı kimliğiyle birçok kaliteli yapıma imza atıyor son yıllarda. Yılın ilk gerilim filmi “Mama” da bunlardan biri olacağa benziyor. Film, yönetmenliğini üstlenen Andés Muschietti‘nin 2008′de del Toro’yu korkutmayı başarmış kısa filmi “Mamá”dan uyarlanmış. Başrolde ise, bu yıl “Zero Dark Thirty” ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı için yarışan Jessica Chastain var.

Filmde ailesi öldürülen iki kız kardeşin 5 yıl ormanda (nasıl hayatta kaldıkları anlaşılmasa da) yaşadıktan sonra bulunup amcaları tarafından sahiplenmesi anlatılıyor. Amcalarının kız arkadaşı Annabel, kızların geceleri “Mama” dedikleri bir fısıltı tarafından kontrol edildiğini fark ediyor. Ormanda yalnız (?) sürdükleri yaşamın gizeminin de “Mama”da saklı olduğunu anlıyoruz. Filmi merakla beklememin en önemli nedeni, orijinalliğiyle korkutan kaliteli bir gerilim ve klişelerle dolu bir film olmak arasındaki ince çizgi üzerinde duruyor olması. Sonucu gerçekten merak ediyorum.

Haftanın Aksiyonu: Broken City (Bitik Şehir)

Russell Crowe, Mark Wahlberg ve Catherine Zeta-Jones‘u buluşturan klasik bir Hollywood yapımı… Suç oranının fazlalığı ile dikkat çeken bir New York’un belediye başkanı (Crowe) ve suçluların düşmanı kahraman dedektif (Wahlberg) arasındaki işbirliği, bir noktadan sonra şehir-suç ilişkisinden çıkıp “sen iyi bir dedektifsin, sanırım karım beni aldatıyor, kanıtla” ilişkisine dönüşüyor. Kovalamaca sahneleri, konuşan silahlar ve entrikalarla sarılı bir aksiyon filmini (ya da Catherine Zeta-Jones’u?) özlediyseniz tercih edebilirsiniz.

Haftanın Yerlisi: Celal ile Ceren

Şahan Gökbakar ve Togan Gökbakar‘ın 2008-2010 yılları arasında 3 filmden oluşan “Recep İvedik” serisi, toplamda 12 milyona yakın kişi tarafından izlenerek Türk sinemasının en çok izlenen filmlerinden 3′ü olmuştu. İster canlandırdığı tipin iticiliğinden deyin, ister ağzı bozukluğundan; serinin sanatsal ya da eleştiriye değer bir yanını bulabilmiş fazla insan tanımıyorum. Gökbakarlar’ın yeni filmi “Celal ile Ceren” ise, fragmanından görebildiğimiz kadarıyla daha evcil, daha uslu bir karakter üzerine kurulu. Üstelik Gökbakar’a sevilen oyunculardan Ezgi Mola eşlik ediyor.

Tabii geçtiğimiz haftanın filmleri halen vizyonda, aralarından tercihiniz 4 dalda Oscar adayı olan bağımsız yapım “Beasts of the Southern Wild“ı (Düşler Diyarı) olsun. Bu arada İstanbul Modern Sinema’nın pek güzel etkinliği “Oscar’ın Yabancıları” bu hafta sonu da devam ediyor.

İyi seyirler!

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?