Yaz aylarında şehirde kalanlar olarak etkinsizlikle başa çıkmak zorunda olduğumuz yetmiyormuş gibi buna bir de Türkiye’de yaşıyor olmanın getirdiği buhran ve depresyon eklenince eve kapanmak dışında yapacak pek bir şey kalmıyor geriye. Böyle zamanlarda televizyon dizilerinden, bilhassa komedi dizilerinden medet umanlardansanız, geçtiğimiz hafta açıklanan 68. Primetime Emmy Ödülleri aday listesinin de ışığında birkaç dizi önerisinde bulunmak istedim.

emmy - game of thrones

Geçtiğimiz perşembe açıklanan, 68. Primetime Emmy Ödülleri’nin aday listesi, her yıl olduğu gibi Amerikan televizyonu takipçileri için mutluluk, kızgınlık ve şaşkınlığı bir arada yaşattı. Altın Küre Ödülleri’nin televizyon kategorilerinin aksine, yeni dizilere kolay kolay kucak açmayan, eski dizilerin de döndürüp dolaştırıp aynı oyuncularını aday gösteren Akademi’nin hazırladığı sürprizler ve ezberlerini bozduklarını gösteren bazı oyuncu adaylıklarıyla bezeli bir liste vardı önümüzde. Listenin yıldızı, kuşkusuz son yılların en sevilen, en görkemli ve en geniş hayran kitlesine sahip dizisi (ve geçtiğimiz yıl En İyi Drama Dizisi dahil 12 dalda ödül kazanarak tek sezonu ile en fazla Emmy kazanan dizi ünvanını elinde tutan) Game of Thrones. Bu sezon 23 dalda aday gösterilen dizinin oyuncularından, daha önce aday gösterilmiş Peter Dinklage, Emilia Clarke ve Lena Headey’nin yanı sıra Kit Harington ve Maisie Williams‘ın da ilk adaylıklarını alması dikkat çekici. Bir diğer takip ettiğim drama dizisi House of Cards ise dört dörtlük bir sezonun ardından 13 adaylık almış durumda. (Yaşasın!) Fakat bu yazı komedi dizileri üzerine olduğundan ve zaten takip ettiğim drama dizisi sayısı bir elin parmaklarını geçmediğinden bu kadar drama yeter diyor ve komedi dizileri üzerine konuşmaya geçiyorum.

emmy - veep

68. Primetime Emmy Ödülleri’nin komedi cephesindeki yıldızı, geçtiğimiz yıl En İyi Komedi Dizisi ödülünü kazanarak Modern Family‘nin beş yıllık tahtını elinden alan Veep. Gafları, beceriksizlikleri ve ekibinin hataları nedeniyle rezil oluşları ile daha önce hiç görmediğiniz bir Amerikan Başkan Yardımcısı portresi çizen Julia Louis-Dreyfus‘ın muhteşem oyunculuğu Veepi daha fazla geç kalmadan izlemeniz için ilk neden. Tabii diğer oyuncuların (özellikle Tony Hale‘in) da hakkını yememek gerek; bu yıl 17 dalda aday gösterilen dizinin bu adaylıklarından önemli bir kısmı oyuncu ve konuk oyuncularına ait: Julia Louis-Dreyfus, Tony Hale, Matt Walsh, Anna Chlumsky, Martin Mull ve Peter MacNicol. İkinci neden, dizinin aşırı zekice yazılmış, zorlama olmayan, doğal ve sade esprilerle dolu senaryosu. Geçtiğimiz yıl okuduğum bir yazıya* göre dizinin 2015’te yayınlanan dördüncü sezonunda dakika başına düşen espri sayısı 4.28, o sezondaki favori bölümüm olan Testimony‘de ise 4.92 imiş; attığım kahkahalardan anladığım kadarıyla bu sezon da bir öncekinden pek farklı değil.

emmy - silicon valley

Aday listesi incelendiğinde, yükselişte olan diziler arasında en çok Silicon Valley dikkat çekiyor. İlk sezonu ile 5, ikincisiyla 7 adaylık (iki ödül) alan dizi, bu yıl En İyi Komedi Dizisi dahil 11 dalda aday gösterildi. Her gün karşımıza çıkan birbirini satın alan teknoloji şirketleri haberleri, teknoloji dünyası skandalları, bir kod ile milyar dolarlar kazanan dahiler ve dev şirketlerin değerini katlayan dijital platformlar / mobil uygulamaların ardındaki dünya ve sosyal iletişimde sorunlu kahramanlar bu dizide karşımıza çıkıyor. Richard Hendricks’in start-up‘ı Pied Piper’ın talihsizlikler ve engellerle dolu macerasında bu sezon karşımıza gözünü hırs bürümüş bir teknoloji blogger’ı, yöntemleriyle herkesi çileden çıkaran bir pazarlama gurusu, hayvan metaforlarını abartmış bir CEO ve tabii yine Silikon Vadisi’nin yeraltı dünyasında yaşananların yansımalarını izledik. Dizinin, başrol oyuncusu Thomas Middleditch‘inki dışında oyunculuk adaylığı bulunmasa da T.J. Miller ve Zach Woods‘un kişisel favorilerim arasında olduğunu da eklemeden geçmeyeyim.

emmy - master of none

Gelelim yenilere… Parks and Recreation‘ın Tom Haverford’ı olarak tanıdığımız Aziz Ansari, dizinin sona ermesinin ardından kendi projesi ile Netflix’te karşımıza çıktı. Master of None‘ın, tek bir günde tükettiğim 10 bölümlük ilk sezonu geçtiğimiz sonbaharda yayınlandı. Açıkçası izlediğimde hayran olmama rağmen, değerinin bilineceğini, yaza kadar Akademi’nin hatırında kalacağını ve Aziz Ansari’nin bu denli dikkat çekeceğine olasılık vermemiştim. Dizi, New York’ta yaşayan bir oyuncunun günlük yaşamın, sosyal yaşamın, iş dünyasının ve ilişkilerin kalıpları ve normlarına karşı verdiği savaşı anlatıyor, ırkçılık, feminizm, seksizm gibi hayli ciddi konuları ele alıyor olmasına rağmen aşırı doğal, esprili ve akıcı olmayı başarıyor. Belli ki Akademi’nin Louie kontenjanından listeye soktuğu Master of None, En İyi Komedi Dizisi, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dallarında adaylık elde etti. Mizahın gücünü kullanarak ciddi konulara eğilen, sit-com’ların yapmacıklığından uzak komedilerle aranız iyiyse bir solukta izleyeceksiniz.

emmy - crazy ex-girlfriend

Geçtiğimiz sezonun en hoş sürprizlerinden biri olan Crazy Ex-Girlfriend ise aday listesinde hak ettiğince yer bulamayanlardan.. Yine de dört dalda varlığını gösterebilmiş. Glee bittiğinden beri müzikalsiz kalan network televizyonlarına müzikal ve feminist bir soluk getiren Crazy Ex-Girlfriend her bölümünde oldukça yaratıcı ve mizahi yönden güçlü orijinal şarkılarla karşımıza çıkıyor. Çocukluk aşkıyla sokakta karşılaştıktan sonra işini bırakmaya, New York’u terk etmeye ve onun peşinden California’nın sakin bir kasabasına taşınmaya karar veren Rebecca’nın hikayesine odaklanan dizinin konusuna ve ismine aldanmayın, televizyonlarda görebileceğiniz en feminist dizilerden biri kendisi. Onlarca yaratıcı şarkısından (Heavy Boobs ve The Sexy Getting Ready Song gibi) yalnızca Settle for Me‘nin aday gösterilmesi biraz üzse de asıl darbe başrol oyuncusu Rachel Bloom‘un listedeki yokluğu oldu. Birbirinden saçma karakterleri, gerçekdışı öyküsü, şirin fantezileri ve eğlenceli şarkılarıyla izlemenize kesinlikle değecek bir dizi.

modfam

68. Primetime Emmy Ödülleri’ne ana dallarda aday olan komedi dizileri ve oyuncuları şöyle, diğer dallardaki ve drama, minidizi, reality, variety cephesindeki adaylara buradan göz atabilirsiniz.

En İyi Komedi Dizisi
black-ish
Master of None
Modern Family
Silicon Valley
Transparent
Unbreakable Kimmy Schmidt
Veep

En İyi Erkek Oyuncu
Anthony Anderson (black-ish)
Aziz Ansari (Master of None)
Will Forte (The Last Man on Earth)
William H. Macy (Shameless)
Thomas Middleditch (Silicon Valley)
Jeffrey Tambor (Transparent)

En İyi Kadın Oyuncu
Tracee Ellis Ross (black-ish)
Ellie Kemper (Unbreakable Kimmy Schmidt)
Julia Louis-Dreyfus (Veep)
Laurie Metcalf (Getting On)
Lily Tomlin (Grace and Frankie)
Amy Schumer (Inside Amy Schumer)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Louie Anderson (Baskets)
Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt)
Ty Burrell (Modern Family)
Tony Hale (Veep)
Keegan-Michael Key (Key & Peele)
Matt Walsh (Veep)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Anna Chlumsky (Veep)
Gaby Hoffmann (Transparent)
Allison Janney (Mom)
Judith Light (Transparent)
Kate McKinnon (Saturday Night Live)
Niecy Nash (Getting On)

En İyi Yönetmen
Master of None | Parents (Aziz Ansari)
Silicon Valley | Daily Active Users (Alec Berg)
Silicon Valley | Founder Friendly (Mike Judge)
Transparent | Man on the Land (Jill Soloway)
Veep | Kissing Your Sister (Dave Mandel)
Veep | Morning After (Chris Addison)
Veep | Mother (Dale Stern)

En İyi Senaryo
Catastrophe | Episode 1 (Rob Delaney & Sharon Horgan)
Master of None | Parents (Aziz Ansari & Alan Yang)
Silicon Valley | Founder Friendly (Dan O’Keefe)
Silicon Valley | The Uptick (Alec Berg)
Veep | Morning After (David Mandel)
Veep | Mother (Alex Gregory & Peter Huyck)

*Someone Calculated Veep’s Rate of Jokes per Minute, Kayla Kumari Upadhyaya, 2015,
http://www.avclub.com/article/someone-calculated-veeps-rate-jokes-minute-220936

Emre Eminoğlu

Sinema, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN