Ve 2017’nin sonuna geldik! Aralık ayında şehirde yalnızca yeni yıl havası esmiyor, festivaller, konserler, sergiler ve film gösterim programları yıla dolu dolu bir vedanın hazırlığını yapıyor.

Sinema, müzik, sanat ve daha fazlası… İşte Aralık 2017 boyunca yapabileceklerinizden bazıları:

***

Aralık 2017’de Yapılacaklar

Evinizi süsleyin, 2018’i süslerle, ışıklarla karşılayın.

Yılın “o” zamanı geldi; her yer ışıklarla süslü, her yer hediye önerileriyle dolu. Tarçın kokusu, kırmızı ve yeşilin güzel uyumu, etrafı bembeyaz yapan ama hayatı felç etmeyen bir kar özlemi, biraz da çocukluk anılarının depreşmesi belki… Şimdiden tüm okurlarımızın yeni yılını kutluyor, 2018’in çok güzel bir yıl olmasını diliyoruz!

 

 

1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde konuya biraz zaman ayırın, bilinçlenin.

1 Aralık, 1994’te Dünya Sağlık Örgütü tarafından Dünya AIDS Günü ilan edilmiş ve o zamandan beri her aralık başında toplumu HIV ve AIDS konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Siz de bugün birkaç dakikanızı HIV ve AIDS hakkında bir şeyler öğrenmeye, yanlış bilgiye sahip olduğunu düşündüklerinizi bilinçlendirmeye ayırabilirsiniz. Ayrıca bu ay Pera Film’in Buradayız! başlıklı gösterim programında 10 Aralık’a kadar konuyla ilgili film ve belgesellerden bir seçki bulabileceğinizi de unutmayın.

1 Aralık Dünya AIDS Günü hakkında hazırladığımız “Bilmeniz Gerekenler ve Birkaç Öneri” başlıklı yazıyı okudunuz mu?

 

Yılın son film festivalinde birkaç film izleyin.

Randevu İstanbul Film Festivali, yıllar önceki adıyla Sinema-Tarih Buluşması, bu yıl 20. kez, yılın son festivali olarak aramızda. 1-7 Aralık tarihleri arasında Zorlu Cinemaximum ve SALT Galata’da gerçekleşecek gösterimler arasında özel gösterimler, gastronomi filmleri ve Çin sinemasına odaklanan bir bölüm de var.

20. Randevu İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek Kaybolan Bir Dil, Kaybolan Bir Mutfak  belgeselinin yönetmeni Deniz Alphan’la yaptığı röportajı buradan okuyabilir, filmi festival kapsamında 2 Aralık ve 6 Aralık’ta izleyebilirsiniz.

 

MIX Festival ile müzik dolu bir hafta sonu geçirin.

Zorlu Pwrformans Sanatları Merkezi’nde bu yıl ikinci kez düzenlenen MIX Festival, farklı müzik türlerini tek bir çatı altında toplamayı ve kesintisiz müzikle muhteşem bir hafta sonu geçirmenizi hedefliyor. Yılın öne çıkanları arasında Selda Bağcan ve Fatboy Slim yer alıyor.

 

Anathema ‘yı canlı dinleyin.

Bu yıl 11. albümleri The Optimist‘i yayınlayan ambient rock grubu Anathema, ayın öne çıkan konserlerinden biri… 17 Aralık Pazar günü Volkswagen Arena’da sahne alacak Anathema, yalnızca İstanbullu dinleyicilerini sevindirmekle kalmıyor, 16 Aralık 2017 Cumartesi günü İzmir Arena’ya, 18 Aralık 2017 Pazartesi günü Jolly Joker Ankara’ya da uğruyor.

 

Şehirdeki yeni sergileri kaçırmayın, örneğin Füreya’yla tanışın.

Kale Grubu’nun 60. yıldönümü vesilesiyle, Türkiye’nin ilk çağdaş seramik sanatçılarından Füreya Koral’ın bugüne kadarki en kapsamlı retrospektif sergisi “Füreya’nın İzinde” Akaretler Sıraevler’de karşımıza çıkıyor. 18 Ocak’a dek sürecek sergi, Ayşe Kulin’in Füreya romanına da konu olan sanatçının iç dünyasını keşfetmek için çok iyi bir fırsat.

Aralık ayı ve kış boyunca ziyaret edebileceğiniz sergiler yalnızca bununla sınırlı değil, önerilerimize Bu Kış Ziyaret Etmeniz Gereken 10 Sergi listemizden ulaşabilirsiniz.

 

İstanbul Modern Sinema ve Pera Film programlarıyla Avrupa sinemasının derinliklerine dalın.

Avrupa sinemasını yakından takip ediyor ve farklı ülkelerden vizyonda izleme fırsatı bulamadığınız filmlerin peşinden koşuyorsanız, bu ay iki ayrı gösterim programı ajandanızı renklendirecek. İstanbul Modern Sinema, aralarında Stephen Zweig’ın yaşamını konu alan “Vor der Morgenröte / Şafak Sökmeden ve sanatçının yaşamına odaklanan Beuys belgeselinin de yer aldığı, 2016 ve 2017 yapımı Alman filmlerinden oluşan “Özgürlük!” başlıklı programı 30 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında sunuyor. Pera Film’in 9 – 29 Aralık tarihleri arasına yayılan programı “Beden ve Ruh: Orta Avrupa Sineması” programı ise Macaristan, Polonya, Çekya ve Slovakya’dan son dönem filmlere yer veriyor.

 

İçinizdeki Star Wars hayranını mutlu edin.

2015’te The Force Awakens ile yeniden başlayan, yeniden doğan ve yepyeni oyuncuları klasik üçlemenin yıldızlarıyla buluşturan Star Wars çılgınlığı, yeni üçlemenin ikinci filmi The Last Jedi ile devam ediyor. Fazla söze gerek yok, ışın kılıçlarınızı kuşanın ve 13 Aralık’ta yalnızca Rey ve Finn ile değil, Luke Skywalker ve Leia ile de buluşun.

 

Sanata ve sinemaya olan aşkınızı tek bir filmde birleştirin.

Ayın vizyon filmleri arasında bambaşka bir animasyon, Loving Vincent da var. Modern sanatın en sevilen ressamlarından Van Gogh’un yaşamından bir kesite yer veren Van Gogh tabloları gibi bir film bu. Her bir karesi yağlıboya ve karakalem olarak ressamlar tarafından boyanan bu animasyon, sizin için yıla rengarenk ve sanatsal bir veda niteliğinde olacak.

 

2017’yi hatırlayın, “yılın en iyileri” listelerinizi yapın.

Yeni bir yılı karşılamak, biraz da geride kalan yılda yaptıklarımızı hatırlamak demek… Ay boyunca karşımıza çıkacak birçok yazı ve listede 2017’nin en iyi sergilerini, filmlerini, kitaplarını, oyunlarını, etkinliklerini, mekanlarını hatırlayacağız elbette. Siz de kendi listelerinizi yapın ve 2017’yi dolu dolu anlattığınız “yılın en iyileri” yazılarınızı theMagger’da paylaşabileceğinizi unutmayın.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?