2013 Eylül ayında ilki gerçekleşen ArtInternational uluslararası sanat fuarı, ikinci seferi ile 26-27-28 Eylül 2014 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde olacak.

Geçen seneki maratonda İstanbul dışında Paris, Berlin, Barselona, Ortadoğu ve Amerika da dahil olmak üzere toplam elli yabancı galeri katılmıştı. Bu sene de yine aynı ülkeler ağırlıklı olmak üzere ülkemizdeki galerileri de dahil eder isek seksenin üstünde galeri katılımı söz konusu. Bu sene dikkatimi en çok çeken ve sizlerle de paylaşmayı istediğim Andy Warhol’dan, David Hochney’e Damien Hirst’den Banksy’e kadar günümüz sanatın ikonlaşmış isimlerinin sanatseverlere sunulacak olması.

artinternational

Çok değerli isimlerin çalışmaları yer alacak ArtInternational’da ama özellikle Banksy ismi şimdiden bana programımı yapmama sebebiyet verdi. Banksy’i bilenler eminim benim kadar heyecanlanmışlardır.

banksy 4

Bu vesileyle biraz da Banksy’den bahsetmek isterim.

İngiltere’nin güneyinde ufak bir kasabada doğmuş olan sanatçı, kimliği belirsiz yani yüzünü hiç ifşa etmemiş bir gizemli deha. Gerilla-ressam diye anılıyor sanat dünyasında. Stencil tekniği ustası. Brezilya’da çok popüler olan Stencil tekniği için grafittide şablon kullanarak boyama tekniği diyebiliriz. Mukavva, naylon ya da plastik üzerinde şekil oluşturabilecek herhangi bir malzeme de kullanılabiliyor.

banksy 1

Sisteme karşı tutumunu bu kadar estetik bir boyutta milyonlara ulaştırmak ve hemen hemen tüm sanat eleştirmenleri tarafından da alkış almak çok büyük bir başarı. Saygıyla önünde şapka çıkarıyoruz.

banksy 3

Banksy, sadece street art olarak insanlara ulaşmıyor. Bu dünyaca ünlü fenomenin kendisi ile ilgili belgeselleri de mevcut. Ayrıca kalın ansiklopedi ağırlığında özel basım grafitti kitapları var. Kahve masanızın üstünde estetik olarak da bayağı şık durabilir. En son Danimarka seyahatimde yine satın alamadım. Ne zaman gitsem son baskısı bitmiş oluyor.

banksy 7

Benim kadar kendisine hayran birileri var mıdır diye düşünürken iki sene önce Bodrum’da bir arkadaşlarımızın tanıdığının evine davet edilmiştik. Kocaman bahçeli müthiş bir ev. Evin alt katındaki özel bahçe duvarları ise boydan boya Banksy figürleri ile dolu idi! Eve girer girmez dikkatimizi çekti ve ben de bir gün böyle bir eve sahip olursam bahçe duvarlarıma böyle bir dizayn kullanabilirim diye kendi kendime karar verdim. Sohbetimiz o gece haliyle sanat ve kültür ağırlıklı olmuştu.

banksy 8

Daha fazla detaya ilgili Banksy’nin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

banksy 5

Görseller: www.banksy.co.uk

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN