ArtInternational’dan aklımda kalan en net manzara, cep telefonlarıyla her eserin fotoğrafını çeken insanlardı. Hatta bir de teyze vardı, elindeki iki çantayı sürekli yere koyup bir eserin önüne geçip fotoğraf çekiyordu. Senin nereden dikkatini çekti derseniz, ben de fotoğraf çektiriyordum benim kareme girdi de ondan. Yani fuarda hepimiz çılgındık. Elimizde telefonlarımız, gözümüz en can alıcı en dikkat çeken belki de en çok like alacak eseri arıyordu. Zaten fuar alanı o kadar kalabalıktı ki, ufak, kenarda köşede kalmış işlere kimsenin tahammülü yoktu.

Fuarlar zaten yapısı gereği ticari ve çok büyük ölçekli olduğundan eserleri anlamak kendiliğinden ikinci plana atılıyor…  Bana gelince, ben fuarın son gününe yetişebildim. Cep telefonumu sadece çok beğendiğim eserler için çıkarmaya karar vererek çantama koydum ve hem kısıtlı süre hem de bu kalabalık içinde gerçekten eserlere odaklanmaya çalıştım. İşte benim en beğendiklerim.

Erinç Seymen, kadının yeri evidir algısıyla dalga geçiyor.

Erinç Seymen, kadının yeri evidir algısıyla dalga geçiyor.

Afrikalı sanatçı El Anatsui büyük duvar parçalarıyla biliniyor. İşlerinde Afrika'da hediyelik eşya gibi objelerin üretiminde sıkça kullanılan, sıkıştırılmış tenekeleri (çöp kola kutuları gibi) kullanıy

Afrikalı sanatçı El Anatsui büyük duvar parçalarıyla biliniyor. İşlerinde Afrika’da hediyelik eşya gibi objelerin üretiminde sıkça kullanılan, sıkıştırılmış tenekeleri (çöp kola kutuları gibi) kullanıyor.

Gilbert&George insan içine hep birlikte ve aynı kıyafetle çıkan bir sanatçı duo'su. Hayatlarının ve sanatlarının birbirinden ayrılamaz olduğunu söylüyorlar. 1989 tarihli Naked World adlı bu işleri kartpostallardan oluşuyor.

Gilbert&George insan içine hep birlikte ve aynı kıyafetle çıkan bir sanatçı duo’su. Hayatlarının ve sanatlarının birbirinden ayrılamaz olduğunu söylüyorlar. 1989 tarihli Naked World adlı bu işleri kartpostallardan oluşuyor.

Elif Boyner, 'Boundaries of perfection are drawn by speculation' işinde birbiriyle bağlantılı üç farklı video gösteriyor. Eser, algılarımızın dış etkenlerle değiştiğine vurgu yapıyor.

Elif Boyner, ‘Boundaries of perfection are drawn by speculation’ işinde birbiriyle bağlantılı üç farklı video gösteriyor. Eser, algılarımızın dış etkenlerle değiştiğine vurgu yapıyor.

Andipa Gallery tarafından sergilenen David Hirst'ün bu işini geçen seneki Contemporary Istanbul'da görmüştüm hatta sanırım ondan önceki Art International da da. Isıtıp ısıtıp koyuyorlar. Bu standın diğer gediklileri de Andy Warhol ve Banksy. Zaten Banksy'de Andy'nin 'Campbell's soup can'lerine benzer bir iş yapmış, sen de mi Brütüs?

Andipa Gallery tarafından sergilenen David Hirst’ün bu işini geçen seneki Contemporary Istanbul’da görmüştüm hatta sanırım ondan önceki Art International da da. Isıtıp ısıtıp koyuyorlar. Bu standın diğer gediklileri de Andy Warhol ve Banksy. Zaten Banksy’de Andy’nin ‘Campbell’s soup can’lerine benzer bir iş yapmış, sen de mi Brütüs?

Şuradan bakıp kahrolabilirsiniz.

Yazıyı fuarın By the Waterside, açık hava heykel bölümünde sergilenen Rada Boukova'nın 'Low Resolution'u ile kapayalım. Bu senenin Instagram starıydı kendisi.

Yazıyı fuarın By the Waterside, açık hava heykel bölümünde sergilenen Rada Boukova’nın ‘Low Resolution’u ile kapayalım. Bu senenin Instagram starıydı kendisi.

bu yazı daha önce someartsystuff.co’da yayınlanmıştır.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN