Sekiz bölümlük gençlik dizisi olan Aşk 101’in bu hafta Netflix’te ilk sezonu yayınlanmaya başladı. Türkiye’de 1 numarada yer alarak hızlı bir başlangıç yaptı. Tanıtımları o kadar çok yapıldı ki merak edemeden geçemedim ve hemen izlemeye başladım. Dizinin adı “Aşk 101” olunca ilk başta ön yargılı davrandığımı kabul etmeliyim ama her bölüm oldukça akıcı bir şekilde ilerleyince aslında durumun hiç öyle sandığım gibi olmadığını fark ettim. Bir günde keyifle bitirdim, özellikle dizide yer alan müzikler için şimdiden liste yapmaya başlayın derim. Hadi şimdi dizideki diğer detaylara hep birlikte bakalım.

Aşk 101 | Fotoğraf: Instagram / netflixask101

Dizide beş liseli gencin hikayesi anlatılıyor. Baş karakterler: Işık, Eda, Osman, Kerem ve Sinan. Okullarında huzursuzluk çıkaran, okul yönetimi ve öğretmenleri tarafından pek de sevilmeyen bu gençlerle, onları okuldan atmaya oldukça hevesli Necdet Hoca’nın mücadelesini görüyoruz. Öğrencileri bir tek Burcu hocaları destekliyor. Bu durum hem okul idaresinin hem de okuldaki diğer öğretmenlerin hiç hoşuna gitmiyor. Olaylar birbirini kovalıyor ve bu beş gencin hikayesi disiplin kuruluna sevk edilmeleriyle resmen başlamış oluyor. Öncesinde isterseniz gençleri biraz yakından tanıyalım.

Eda, güçlü gibi duran ama oldukça korkak biri. Küfür etmeyi, bira içmeyi seven, kendi dünyasında yaşayan bir karakteri canlandırıyor. Çoğu şeyi içinde yaşayıp belli etmemeye çalışsa da sonunda pes ediyor. Kerem’e aşık olduğunu hem kendine hem de Kerem’e itiraf ediyor. Dizinin sonunda her şeyi berbat ettiğini söylüyor ancak ne olduğunu ilk sezonda bilme durumumuz ne yazık ki yok.

Kerem, aşırı sinirli ve gergin biri. Herhangi bir durumda direk şiddet yanlısı olduğunu hal ve hareketlerinden anlıyorsunuz. Ailesi zengin ama iletişimleri kopuk. Eda’ya aşık oluyor. Sinan benim dizideki en sevdiğim karakter. Vurdumduymaz ve rahat biri. Ailesiyle yaşamıyor, dedesiyle kalıyor. Ailesi tarafından çok ilgisiz kaldığını ve bu sıcak ilgiye ihtiyacı olduğunu dizinin başında hemen anlıyoruz. Işık’a aşık. İnsanlar ve durumlar hakkındaki tespitleri oldukça doğru ve bu durumdan dolayı arkadaşları hep Sinan’a danışmak istiyor. Işık, öğrenci kurulunda yer alan başarılı bir öğrenci. Ailesiyle ilişkisi gayet iyi. Ancak diğer arkadaşlara zaman geçirdikçe çok değişiyor. Öğretmenleri de Işık’taki bu değişimi fark ederek şaşırıyor. Grubun en duygusalı ve anlayışlısı diyebiliriz. Sinan’ın sıra arkadaşı ve ona aşık. Osman… İşi gücü para, devamlı fındık yiyen biri. Neden yediğine dair henüz bir bilgimiz yok. 🙂 Her duruma “acaba nasıl para kazanırım” mantığıyla yaklaşıyor. İlk sezonda, ailesiyle ilişkisine dair pek bir ipucu alamıyoruz.

Aşk 101
Aşk 101 | Fotoğraf: NTV

Karakterlerimizin okuldan atılmasına karşı çıkan, onları koruyan tek kişiyse Burcu hocaları. Bu sebeple gençler, başka bir okula atandığı haberini alan Burcu hocalarının gitmesini engellemek için plan yapmaya başlıyorlar. Burcu hocanın, okula yeni gelen Kemal hocayla yakınlaşması için uğraş veriyorlar ve bu, Burcu’nun aşkla ilgili düşüncelerinin değişmesine yol açıyor. İzlemeyenleri düşünerek, bu kısımla ilgili çok detay vermek istemiyorum. Olayların gelişmesi sonucunda dizinin ikinci sezonuyla ilgili ipuçlarını görüyoruz. Bu beş gencin yetişkinlik dönemlerine tanık olacağımızın sinyalleri veriliyor. Eda ve Işık’ın yetişkinlik hallerini ilk sezondan görüyoruz ama diğerleri hakkında herhangi bir bilgimiz olmuyor.

Dizide aslında aileleri tarafından ilgisiz kalan, kendi hallerinde hayatla mücadele isyankar gençlerin daha sonra kendileri bulma ve aşkı yaşamalarına tanık oluyoruz. Ve onlar, bunu yaparken Burcu Hoca’nın da aşkı sorgulamasına neden oluyorlar. Dizi boyunca, aslında her öğrencinin kendine ait bir dünyası olduğu ve yargılamadan onlarla ilgili tam olarak ne bildiğimizi sorgulamamız gerektiği mesajı veriliyor bize. Keyifli bir gençlik dizisi ve en önemlisi harika müzikler çalıyor, dinlerken eskilere dalabilirsiniz. Özellikle Şebnem Ferah şarkılarında! 🙂 

youtube play youtube play

Dizide geçen en sevdiğim bir cümleyle yazımı sonlandırmak istiyorum…  “Hayatta özel günler yoktur, özel anlar var ve ne zaman olacaklarını sen seçemezsin.”

İyi seyirler!

Kapak fotoğrafı: Instagram / @ask101dizi

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Netflix Dizi Önerileri