Zeynep Yıldırım, New York’ta Parsons School of Design’dan mezun olurken bitirme tezini “zamanı lineer değil de, farklı bir şekilde” kullanmak üzerine yapmak ister. Bunun üzerine ONE HOUR Project’e başlar. Projenin sorusu şudur: Bir saatte neler yapabiliriz?

Zeynep Yıldırım kimdir? Ne yapar?

25 yaşında grafik tasarımcıyım. Koç Özel Lisesi’ni bitirdikten sonra New York’ta Parsons School of Design’ın Communication Design bölümünden 2010 yılında mezun oldum. Sonrasında da New York’ta kalıp 2 sene çalıştıktan sonra Ağustos ayının başında Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. Kurumsal kimlik, paketleme, tipografi ve information design ve custom lettering projelerinde çalışmaktan zevk alıyorum – ki deneyimim genelde bu konular üzerinde.

ONE HOUR project’i bize anlatabilir misin?

ONE HOUR project benim üniversite bitirme tezimdi; 79 proje içeren bir kitap. Benim ajandalara olan bağlılığımla başladı. Çantamda ajandam olmadan evden çıkamam, günlük planlarım, notlarım her şeyim oradadır. Ben de klasik takvim/ajandaya yeni bir formül bulmaya çalışmak istedim, zamanı lineer değil de farklı bir şekilde kullanmak… Bu konsept üzerinde çalışırken sürekli, Zaman nedir? Zamanı nasıl tanımlarız? Nasıl elle tutulur hale gelebilir? gibi sorular ortaya çıktı.

Bu aşamada genellemeden uzaklaşıp, kendime limit koymak istedim, zaman her ne kadar sonsuz olsa da yaptığımız her şey belli bir zamana limitli, programlı. Bunun üzerinde bir saatlik projeler yapmaya başladım, çoğunlukla beceriye dayalı aktiviteler ki sonunda o bir saatlik dilim görsel bir objeye dönüşsün. Bazıları diğerlerine göre daha eğlenceli ya da saçma ama hepsinde ayrı şaşırdım. Aslında bir saatin hiç de düşündüğümüz  kadar kısa ya da uzun olmadığını farkına vardım ki projenin de amacı buydu zaten.

İlerideki projelerin ne yönde? ONE HOUR project’i devam ettirmek istiyor musun?

Şuan Türkiye’ye yeni döndüğüm için iş aramaya başlamam lazım, onun yanında freelance projelerim var, yeni başlayan ve devam eden. ONE HOUR project devam ediyor, o kadar güzel tepkiler alıyorum ki bırakamam, ama tekrar sistematik olarak proje yapmaya başlamam lazım ki amacıma ulaşabileyim. Hedefim 1000 saate ulaşmak, bu 1000 projeyi de 250’şer proje içeren 4 kitap haline getirmek istiyorum, bir yandan projeleri yaparken bir yandan da bunu nasıl hayata geçirebilirim onu araştırıyorum…

Teşekkürler!

www.one-hour.net

www.zeynepyildirim.com

 

Fotoğraflar: Zeynep Yıldırım

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN