İstanbul, kültür-sanat açısından oldukça hareketli bir dönem yaşıyor. Bu dönemi en iyi şekilde değerlendirmeniz, farklı temalara sahip olan, yeni senede gitmeniz gereken 5 sergiyi sizler için seçtik.

Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da!

Rönesans döneminin en önemli dahisini keşfetmeye davetlisiniz! Leonardo Da Vinci’ye dair en kapsamlı sergi olarak tasarlanan, UNIQ Müze’de 14 Aralık’ta kapılarını açan “Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da”, prömiyerini yaptığı Brüj’den sonra İstanbul’da. Küratörlüğünü Jean-Christophe Hubert’in üstlendiği sergide, Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden ilham alınarak hazırlanan 100 replika ile beraber, orijinal el yazmaları, tablo ve çizimlerinin de dahil olduğu yaklaşık 200 sanat eserini görebiliyoruz. Sergiyi, 7 Nisan 2018’e kadar Uniq Müze’de ziyaret edebilirsiniz.

 

“Ağaç, Gölge, Deniz, Ay” ve “Kaçak Dünya”

Borusan Contemporary, Necmi Sönmez küratörlüğündeki “Ağaç, Gölge, Deniz, Ay” adlı sergisiyle, Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’nda yer alan, yeni medya sanatının çarpıcı örneklerini bizlere sunuyor. Dijital tekniklerle üretilmiş videolar, yerleştirmeler, fotoğraflar ve ses düzenlemelerinden oluşuyor ve çağdaş sanatın farklı deneyimlerini bir araya getiriyor. Diğer Necmi Sönmez sergilerindeki gibi bu “Ağaç, Gölge, Deniz, Ay”ın da çıkış noktası edebiyat. Sönmez’in bu sergide en çok ilham aldığı kişi, Oktay Rifat. Hem şiir tutkunlarının hem de sanatseverlerin bir hayli ilgisini çekecek bu sergiyi kaçırmayın.

Perili Köşk’te 18 Şubat’a kadar ziyaret edebileceğiniz bir diğer sergi ise, Kaçak Dünya. İlk defa geçtiğimiz ilkbaharda Los Angeles’taki Mistake Room’da izleyicileri ile buluşan Kaçak Dünya, Diana Thater’ın kaçak avlanma tehlikesi altında yaşayan hayvanların günümüzdeki durumunu işleyen çalışmalarından oluşuyor. Küratörlüğünü Borusan Contemporary Sanat Direktörü Kathleen Forde ve The Mistake Room Direktörü Cesar Garcia’nın üstlendiği sergide, Thater’ın erken dönem eserleriyle beraber yakın geçmişte ürettiği eserleriyle de karşılaşıyoruz.

 

Bir Kazı Hikayesi: Çatalhöyük

9000 yıllık bir tarihe sahip olan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Çatalhöyük’te, 25 yıl boyunca sürdürülen kazı çalışmalarında bulunanları, kazı tarihine dair bilinmeyenleri bizlere sunan Bir Kazı Hikayesi, interaktif sunum tekniklerinin kullanıldığı önemli bir sergi. Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi tarafından gerçekleştirilen serginin küratörlüğünü Duygu Tarkan üstleniyor. “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük” sergisinde, malanın toprağa değdiği andan, buluntuların ortaya çıkarılmasına, kayıt ve hazırlık çalışmalarından laboratuvarlardaki analizlerle verinin bilgiye dönüştüğü yayın sürecine kadar geçirilen tüm araştırma adımlarına tanıklık ediliyor. Bir Kazı Hikayesi: Çatalhöyük’ü 14 Ocak 2018 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

 

İş Bankası İftiharla Sunar

Türkiye İş Bankası, kuruluşundan bu yana sürdürdüğü reklam faaliyetlerini ilgi çekici bir seçkiyle bizimle buluşturuyor. “İş Bankası İftiharla Sunar” adlı sergi, Cumhuriyet’in ekonomik kalkınma stratejisinin en büyük adımlarından biri olarak kurulan, sanayileşme hareketini başlatmak, ekonomik atılımları finanse etmek gibi önemli görevler üstlenen bankanın, yıllar içinde reklamlar aracılığı ile topluma verdiği mesajları bir araya getiriyor. Küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar’ın üstlendiği sergide, ilk kuşak reklamlardan, Mustafa Kemal Atatürk’ün canlandırdığı reklam filmlerine kadar çalışmaları inceleyebiliyoruz. Sergiyi, 25 Mart 2018’e kadar Eminönü’ndeki tarihi müze binasında ziyaret edebilirsiniz.

Kaçak Dünya görsel: Fotoğraf: Fredrik Nilsen.

Ağaç, Gölge, Deniz, Ay görsel: Rick Silva, Silva’nın Paralel Bir Geleceğin Kuşları İçin Alan Klavuzu, 2014

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?