İstanbul’un video rehberi notonlyistanbul, bundan böyle her ay şehrin en güzel köşelerinden bir seçkiyi theMagger ile paylaşıyor!

İşte kitapçısından bitpazarına, baharatçısından mantıcısına videolarla İstanbul:

*La Paz maalesef kapandı.*

Bir Latin Amerika Restoranı: La Paz

“İllustratör Gamze Yalçın, Tünel’deki favori cafesini gösteriyor: La Paz Café Bar. Bize boxinaboxidea.com tarafından tanıştırılan Yalçın buradaki benzersiz Güney Amerikalı menünün tasarımını ve duvarlarını kendisi yarattı ve boyadı. Ev usulü ve geleneksel yemekleri Arjantinli şef yaratıyor, çömlek içinde sıcak deniz mahsulleri, taze buritto ve ev yapımı kokteyller… Güney Amerikalı kafe yemek kültürünü iyi yansıtıyor.”

La Paz Adres: Ensiz Sk No:10 Asmalımescit, Beyoğlu / İstanbul

Bir Baharatçı: Kalmaz Baharat

“1950 yılında açılan Kalmaz Baharat, babadan oğula geçerek rengarenk baharatlarıyla Mısır Çarşısı’ndaki yerini koruyor. Kendi değirmeninde çektiği şifalı bitkilerle, hangi hastalığa neye iyi geldiğini de anlatarak müşterileriyle birebir ilişki kuran Mehmet Kalmaz’ı dinliyoruz.”

Kalmaz Baharat Adres: Mısır Çarşısı No:41/1 Eminönü / İstanbul

Bir Bitpazarı: Horhor Bitpazarı

“Antikaların dili olsa da konuşsa… Farklı hayatlar, dönemler, hikayeler hepsi Horhor Bit Pazarı’nda bir araya geliyor. Ustalıkla bakımı yapılan antikalar yeni hayatlara yelken açmak üzere yeni alıcılarını bekliyor. Horhor, Fatih’in tarihi dokusuna saklanmış bir ikinci el eşya cenneti.”

Horhor Bitpazarı Adres: Kırma Tulumba Sok. No.13/50, Fatih / İstanbul

Bir Kitabevi: Semerkant Kitabevi

“Politik kitap ve yayınların sığındığı yer Beyoğlu’nda Semerkant Kitapevi, giderek bulmakta güçlük çektiğimiz düşünce yazılarının çok çeşitte bulunduğu yer. Sinema kitapları solcu dergiler de mevcut, kimsenin yer vermediği yayınlar da, uğramaya değer.”

Semerkant Kitabevi Adres: Süslü Saksı Sok. No:5 Beyoğlu / İstanbul

Bir Mantıcı: Sayla Mantı

“Alışılmışın dışında yumuşacık, hamurumsu, gevrek mantı ve börek çeşitleri ile hizmet sunan Sayla Mantı, yıllardır taze ve geleneksel tariflerle hazırlanıyor. Kadıköy’deki en popüler mantıcılardan birisi. Hamur’da yatan sırları birlikte keşfediyoruz.”

Sayla Mantı Adres: Bahariye Cad. Nailbey Sok. No:32 Kadıköy / İstanbul

Video ve Metinler: http://notonlyistanbul.com/

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN