Yaz günlerinin tadını çıkarmanın birçok yolu var. İyi bir kitapla bir yolculuğun planını yapmak ya da kendinize iyi bakmanın yollarını öğrenmek, nerede olursanız olun iyi müzikle buluşmak ya da çimenlere uzanıp açık havada film izlemek…

Okuyun…

DSC03253

Huzur, sakinlik ve kendinizle baş başa kalmak peşindeyseniz, yeryüzünde gidebileceğiniz yerlerin başında geliyor Hindistan. Yoga, meditasyon ve arınma merkezleriyle, mistik ve ruhani atmosferiyle, eşsiz kültürüyle bu engin coğrafyayı doğru zamanda doğru şekilde ziyaret etmek için bir rehbere ihityacınız olacağıysa kuşkusuz. James O’Reilly ve Larry Hebegger‘in Hindistan Gezi Notları, bu ülkenin her karışını gezip görmüş, yerinde incelemiş ve deneyimlemiş iki gezginin notlarından oluşuyor. Eğer yakın zamanda böyle bir deneyim yaşamak istiyorsanız, bir an önce planlamaya, araştırmaya ve bilgi edinmeye başlamanız gerekiyor; bu kitap da mükemmel bir başlangıç olmak üzere sizi bekliyor.

0000000604897-1

İkinci önerimizse kendinize iyi bakmak için; son yıllarda önem kazanan beslenme trendlerinden detoks üzerine… Bir kardiyolog olan Dr. Alejandro Junger‘in Arınma adlı kitabı, birçok yaygın rahatsızlığın kökeninin gündelik hayatta sistemimizde biriken toksinler olduğu fikrini tartışıyor. Modern yaşamda ne çok toksine maruz kaldığımızı ve üstelik vücutlarımızın bu yükü taşıyacak kapasitesi olmadığını savunan kitap, detoks sitemimizin tam kapasiteyle çalışması için gerekli araçlar konusunda bilgilendiriyor. Rahatsız edici sağlık sorunlarını yok etmek, fazla kiloları eritmek ve sağlıklı, zinde ve iyi hissetmek için gerekenleri Arınma‘da bulabilirsiniz.

Dinleyin…

36368578_2101674723421109_8290972703188320256_o

Müzik dinlemenin tadı, en çok da deniz ve doğanın buluştuğu anlarda çıkıyor. Siz de bu yılki tatil planlarınızı müzikle buluşacak şekilde yapabilirsiniz. 20-21 Temmuz tarihlerinde Bodrum Xuma Yalıkavak‘ta ya da 11 Ağustos tarihinde Çeşme Fun Beach‘te gerçekleşecek Chill Out Festival, bunun için ideal. Chaim, Eli Light, Iorie, Loewenthal, Luca Musto, Lum, Mimi Love, Mİra + Chris Schwarzwälder, Stavroz ve Viken Arman‘ın sahnede yer alacağı Chill Out Festival Bodrum, iki gün boyunca Ege’nin sıcaklığını müzikle buluşturacak ve tatilinizi güzelleştirecek. Audiofly, Detmolt, Kerala Dust, Matthew Dekay, Stimming ve Viken Arman‘ı dinleyebileceğiniz Chill Out Çeşme’de ise hafta sonunuzun bir gününü müziğe ayırabileceksiniz.

Tatilinizi bu tarihlere denk getiremiyorsanız, hatta yazı şehirde geçiriyorsanız da üzülmenize gerek yok. Çünkü Tadım‘ın Kendin İçin İyi Bir Şey Yap! temalı Spotify çalma listesi, size kendinizi iyi hissettirecek, enerjinizi yükseltecek ve sizi Ege’nin güzel sahillerine ışınlayacak o notalara sahip. Oscar and the Wolf’tan The Weeknd‘e, Lorde‘den Shawn Mendes‘e en sevdiklerinizi bir araya getiren bu listeyle kulaklığınızı taktığınız her an kendinizle baş başa kalmanız ve uzaklara gitmeniz mümkün. Haydi dinlemeye başlayın:

İzleyin…

Djam-600×434

Djam

Yazı şehirde geçirmek demişken… Şehrin yazı kucaklayan etkinliklerle dolu olduğunu unutmayın ve açık havanın, yaz ruhunun tadını çıkarın. Şehirde yazı keyifli hale getiren geleneklerden en önemlisi, açık hava sinemaları… Birçok farklı noktada devam eden açık hava sinemalarından UNIQ İstanbul’un ve Zorlu Center’ın gösterimlerini takip etmenizi özellikle öneriyoruz. 22 Temmuz’da UNIQ İstanbul‘da çimenlere uzanarak izleyebileceğiniz Wes Anderson filmi Isle of Dogs, hem hayvan ve doğa sevgisini tuhaf yollarla aşılayan, hem de rengârenk bir dünyanın kapılarını aralayan tatlı bir animasyon. 29 Temmuz’daki Djam ise İstanbul’dan Midilli adasına uzanan bir yolculuğu konu alan ve Türk ve Balkan müzikleriyle dolu hareketli bir yol filmi. Zorlu Center‘da ise 19 Temmuz’da müziği ve aşkı ruhunuza işleyecek, hayaller kurmanızı sağlayacak müzikal La La Land, 31 Temmuz’da ise büyülü bir gösteri dünyasının kapılarını açacak ve hayallerinizin sınırları olmadığını söyleyecek bir diğer müzikal The Greatest Showman‘i izleyebilirsiniz.

Kısacası, bu yaz ister sahillere gidin, ister şehirde kalın, yine de doğaya yakın olun. Kumsalda kitabınızı okurken, çimenlere uzanmış müzik dinler ya da evde film izlerken bu mutlu anlarınızı Tadım Çiğ Ceviz ve Güneşte Kurutulmuş Kayısı ile daha da renklendirmeyi unutmayın.