Bir yanda Cannes Film Festivali, bir yanda vizyonda yazla beraber gelen blockbuster sezonunun başlangıcı… Mayıs ayı sinemaya hoş geldi!

Spot: Yönetmenlerle Buluşma @ İstanbul Modern Sinema

derviş zaim

İstanbul Modern Sinema, geçtiğimiz sezon ilkini Reha Erdem ile gerçekleştirdiği “Yönetmenlerle Buluşma” serisine bu sezon Derviş Zaim ile devam ediyor. 15-22 Mayıs haftasında gerçekleştirileceği duyurulan gösterim programında, yönetmenin tüm filmlerinin gösterimlerinin yanı sıra sinema yazarlarının sunumları ve yönetmenin sineması üzerine bir söyleşi yer alacak. “Tabutta Rövaşata”, “Filler ve Çimen”, “Çamur”, “Cenneti Beklerken”, “Nokta”, “Gölgeler ve Suretler” ya da “Devir”i henüz izlemediyseniz ya da herhangi birini yeniden izlemek istiyorsanız bu etkinlik kaçmaz.

Mayıs Ayı Bitmeden İzlemeniz Gereken 3 Film:

Sinemanın İstanbul Film Festivali ve Filmekimi arasındaki o süperkahramanlarla, romantik komedilerle, blockbusterlarla ve festival artıklarıyla geçen yaz dönemine hoş geldiniz! Eğer büyük bütçeli yapımlardan nefret ediyorsanız zorlanacağınız bu dönemde Başka Sinema’nın size ilk yaz sezonunda ilaç gibi geleceğine eminim.

how i live now

Bol süperkahramanlı ilk ayımızda alternatif olarak Başka Sinema salonlarında gösterime girecek “Philomena” (9 Mayıs) ve “How I Live Now”ı (16 Mayıs) kaçırmamanızı tavsiye ederim. Stephen Frears’ın En İyi Film dahil 4 dalda Oscar adayı olan ve 33. İstanbul Film Festivali’nde Açılış Filmi olarak gösterilen “Philomena”, aynı anda hem yüzünüzü güldüren hem de duygu dolu bir hikaye anlatıyor ve Alexandre Desplat’nın muhteşem müzikleri ile göze ve kalbe olduğu kadar kulaklara da hitap ediyor. Kevin MacDonald’ın “How I Live Now”ı ise Aralık ayındaki Randevu İstanbul Film Festivali’nin programında yer alıyordu. Meg Rosoff’un romanından uyarlanan film, şehirli bir kızın büyüme hikayesiymiş gibi başlasa da izleyiciyi şok edici bir şekilde ters köşeye yatırarak ilerliyor ve başarılı bir distopik filme dönüşüyor.

the two faces of january

Vizyona giren filmler arasında ise yine bir roman uyarlaması dikkate değer: “The Two Faces of January | Ocak Ayının İki Yüzü” (16 Mayıs). Patricia Highsmith’in romanından uyarlanan filmde başrolleri Viggo Mortensen, Kirsten Dunst ve Oscar Isaac paylaşırken, Türkiye’de geçen bölümlerde Yiğit Özşener’i izleyeceğiz. Hossein Amini’nin yönettiği film, Yunanistan’a tatile gelen bir çifte rehberlik yapan Rydal’ın karıştığı Türkiye’ye de uzanan tehlikeli olayları anlatıyor.

Mayıs Ayının Şans Tanınması Gereken Filmi:

x-men: days of future past

Büyük çoğunluğuna Marvel ve DC Comics’in hükmettiği süperkahraman filmlerinden hazzetmeseniz bile izlemeniz gereken bir film vizyona giriyor bu ay: X-Men evreninin dününü ve bugününü yalnızca hikayesi ile değil, birbirinden ünlü iki ayrı oyuncu kadrosu ile de birleştiren “X-Men: Days of Future Past” (23 Mayıs). Günümüzdeki mutantların (2000’li yılların başlarındaki X-Men üçlemesinden hatırlayacağınız ve Ian McKellen ile Patrick Stewart’ın başını çektiği kadro) Wolverine’i (tüm zamanlarda Hugh Jackman) insanların ve mutantların sonunu getirecek bir olayı engellemek için tarihi değiştirmek üzere geçmişe yollamasını ve buradaki mutanlar ile (X-Men: First Class filminden hatırlayacağınız ve Michael Fassbender ile James McAvoy’un başını çektiği kadro) işbirliği yapmasını anlatacak film. Uzun süredir konuşulan, heyecanla beklenen bu büyük buluşma; bu yaz sadece tek bir süperkahraman filmi izleyecekseniz seçeceğiniz film olmalı.

Mayıs Ayının DVD Önerileri:

beyond the hills

Bu ay DVD raflarına eklenen filmler arasında Romanya’nın en önemli yönetmenlerinden Cristian Mungiu’nun “Dupa dealuri | Beyond the Hills”i de var. “4 luni, 3 saptamani si 2 zile | 4 Months, 3 Weeks and 2 Days” filmi ile Altın Palmiye kazanan Mungiu’nun bu filminin başrol oyuncuları da Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü ile ödüllendirilmişti. İki yakın arkadaşın, iki rahibenin arasındaki ilişkiyi konu alan film, Romanya’nın dağlık bölgesindeki bir manastırda geçiyor ve dehşet verici bir sona doğru ilerliyor. Ayın bir başka önerisi ise Venedik ve Londra Film Festivalleri’nde yarışsa da eli boş dönen, JFK suikastini konu alan ve Zac Efron, Marcia Gay Harden, Billy Bob Thornton, Jacki Weaver ve Paul Giamatti’li kadrosuyla dikkat çeken “Parkland”. Film, ülkemizde vizyona girmeden, doğrudan DVD olarak satışa sunuldu.

Geçen Ayın Heyecanlandıran Fragmanları:

Yeni sezonun ayak sesleri gelmeye başladı! Sezonun birçok iddialı yapımının fragmanları görücüye çıkmaya başladı. Clint Eastwood, Paul Haggis, Anton Corbijn ve David Cronenberg gibi yönetmenlerin yeni filmlerinin de fragmanları yayınlanmış olsa da beni geçtiğimiz ay en çok heyecanlandıran iki fragman, David Fincher’ın “Gone Girl”üne ve Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu”na ait.

Geçen Ayın En Çok Konuşulan Sinema Haberleri:

cannes film festival

Mayıs dendiğinde tüm dünyadaki sinema takipçilerinin aklına Cannes Film Festivali gelir. Bu yıl 14-25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivali jürisi ve yarışma filmlerinin açıklanmasıyla heyecan daha da arttı. Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu”nun da yer aldığı yarışma filmleri ve açılış filmi “Grace of Monaco”nun da bulunduğu yarışma dışı filmlerinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz. Cannes Film Festivalinin jürisinde yer alan isimler ise şöyle: Jane Campion (jüri başkanı), Carole Bouquet, Sofia Coppola, Leila Hatami, Jeon Do-Yeon, Willem Dafoe, Gael García Bernal, Jia Zhangke ve Nicolas Winding Refn.

star wars episode vii

Sinemanın popüler cephesinde ise uzun zamandır beklenen bir gelişme oldu. Star Wars serisinin VII. bölümünde rol alacak isimler açıklanırken, ilk üçlemenin yıldızları Harrison Ford, Mark Hamill ve Carrie Fisher’ın rollerine geri döneceği de duyuruldu*. Yeni kadrodaki isimler John Boyega, Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson ve Max von Sydow. (Ben de herkes gibi Andy Serkis’in nasıl bir CGI yaratığını canlandıracağını merakla bekliyorum.)

* ‘Star Wars: Episode VII’ Cast Revealed, Rebecca Ford, Borys Kit, 29/04/2014, Hollywood Reporter

http://www.hollywoodreporter.com/heat-vision/star-wars-episode-vii-cast-698480

Emre Eminoğlu

theMagger Editörü, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?