Yarıyıl tatili başladı… Okul, ödev, sınav derdi olmayan çocuklarınızla beraber geçireceğiniz zamanı en keyifli hale getirmek için size önerilerimiz var!

Müzede: Atölye Çalışmaları

Pera Müzesi’nin ve İstanbul Modern’in eğitim programları ve atölye çalışmaları, farklı yaş gruplarındaki çocuklar için yıl boyunca birçok seçenek sunuyor, tabii söz konusu yarı yıl tatili olunca bu seçenekler yalnızca hafta sonlarında değil, tüm haftaya yayılmış bir şekilde katılımcılarını bekliyor. Birlikte yapacağınız bir sergi turunun ardından onu iki saatliğine müzeye emanet edebilir, bu sırada size de ilginizi çeken eserlere daha uzun vakit ayırıp, müze kafesinde atölyenin sonlanmasını bekleyebilirsiniz.

Pera Eğitim: Plan, Kesit, Görünüş Atölyesi

Pera Müzesi’nin atölye çalışmaları sunan Pera Eğitim programında 4-6 yaş ve 7-12 yaş grubu çocuklar için müzedeki sergiler paralelinde birçok farklı konuda atölye çalışmaları gerçekleşiyor. Müzede önümüzdeki iki hafta içinde: 4-6 yaş çocuklar için 23 Ocak Salı, 31 Ocak Çarşamba ve 3 Şubat Cumartesi “Plan, Kesit, Görünüş” (4-6 yaş), 24 Ocak Çarşamba ve 2 Şubat Cuma “Albümdeki Ben”, 25 Ocak Perşembe ve 27 Ocak Cumartesi “Sizi Bir Yerden Tanıyor Gibiyim”, 26 Ocak Cuma “Parçaları Birleştir: Mozaik”, 30 Ocak Salı “O ne surat?”, 1 Şubat Perşembe “Doğadan Portrem ile 4 Şubat Pazar günü “Bir Müze Tasarlıyorum” başlıklı atölye çalışmaları var. 7-12 yaş çocuklar içinse 23 Ocak Salı “Portrelerle Dans”, 24 Ocak Çarşamba ve 1 Şubat Perşembe “Bu Kemer Başka Kemer”, 25 Ocak Perşembe ve 4 Şubat Pazar “Aynı kalmak mı? Değişmek mi? Felsefe Atölyesi”, 26 Ocak Cuma “Pencereler Konuşsa Ne Söyler?”, 27 Ocak Cumartesi “Her Kafadan Bir Ses, 30 Ocak Salı ve 3 Şubat Cumartesi “Gölgelerin Gücü Adına”, 31 Ocak Çarşamba “Heykeller Hareket Ediyor: Gerçek ve Hayal”, 2 Şubat Cuma “Hafıza, Kurmaca ve Dans” başlıkları seçilmiş.

Pera Eğitim: Aynı Kalmak mı? Değişmek mi? Felsefe Atölyesi

Pera Eğitim’in biz yetişkinlere yönelik de atölye çalışmaları olduğunu, kendinize keyifli ve eğlenceli birkaç saat vakit ayırmanızı sağlamak için programa göz atabileceğinizi unutmayın. Geçtiğimiz haftalarda Pera Eğitim’in Botanik Mono Baskı Atölyesi’ne katılan Anı Ekin Özdemir, izlenimlerini bu yazıda aktarmıştı.

İstanbul Modern 7-12 Yaş Grubu Yarıyıl Sanat Atölyeleri

İstanbul Modern‘in 7-12 yaş grubuna yönelik Yarıyıl Sanat Atölyeleri programında ise seçenekler şöyle: “Resimler ve Kostümler Atölyesi” (22 ve 29 Ocak Pazartesi), “Duvar Ressamları” (22 ve 29 Ocak Pazartesi), “Geleceğin Mimarları” (23 ve 30 Ocak Salı), “Akımlar ve Resimler” (23 ve 30 Ocak Salı), “Mikroskoptan Resimler” (24 ve 31 Ocak Çarşamba), “Doğanın Ressamları” (24 ve 31 Ocak Çarşamba), “Çamurdan Heykeller” (25 Ocak ve 1 Şubat Perşembe), “Sıradan Nesnelerle Heykeller” (25 Ocak ve 1 Şubat Perşembe), “Pixilation Kısa Film Atölyesi” (26 Ocak ve 2 Şubat Cuma), “Fantastik Aksesuar Atölyesi” (26 Ocak ve 2 Şubat Cuma).

Müzeler dışında Akbank Sanat ve Zorlu PSM’nin de çocuklara özel atölye çalışmalarına göz atabilirsiniz.

 

Sinemada: Coco

Animasyonların sadece çocuklara yönelik filmler olduğu önyargısının yıkılmasında büyük rolü olan, pek sevdiğimiz stüdyo Pixar’ın yepyeni animasyonu Coco, yarıyıl tatilinin başlamasıyla beraber vizyon filmleri arasındaki yerini aldı. Daha önce Toy Story 3‘ü yönetmiş olan Lee Unkrich‘in yönetmen koltuğunda oturduğu Coco, Meksika kültürü ve geleneklerinden yola çıksa da, aile üzerinden evrensel bir hikâye anlatıyor. Tıpkı bir çocuğun başından geçenleri anlatsa da, yaş sınırı tanımadığı gibi, hikâyesiyle de herkesi kucaklıyor. Ailesinde yıllardır süregelen müzik yasağına rağmen bir müzisyen olmak isteyen Miguel, Ölülerin Günü’nde yanlışlıkla Ölüler Diyarı’na geçiş yapıyor ve gerçek dünyaya geri dönebilmek için zamana karşı yarışıyor. Sevimli karakterleri, sımsıcak şarkıları ve inanılmaz işçiliğiyle Coco, çocuğunuz kadar sizin de izlemekten zevk alacağınız, yılın en iyi animasyonu. Ülkemizde orijinal, altyazılı kopyasıyla izlemek ne yazık ki mümkün değil, fakat orijinal seslendirme kadrosunda Gael García Bernal‘in de yer aldığını ekleyelim.

 

Evde: Film ve Dizi Önerileri

Inside Out (2015)

Animasyon türünün artık sadece çocuklara yönelik olduğu önyargısının artık aşıldığını ve yetişkinlerin de en az çocuklar kadar animasyon izlemekten zevk aldığını söylemiştik. Tatili fırsat bilerek çocuğunuzla birlikte son yılların öne çıkan animasyonları arasındaki eksiklerinizi tamamlamaya ne dersiniz? Bunun için “İzlemeniz Gereken 10 Pixar Animasyonu”, “İzlemeniz Gereken 10 Dreamworks Animasyonu”, “İzlemeniz Gereken 10 Animasyon Devam Filmi” ve “Animasyonun Yaşı Yok! Avrupa Sinemasından İzlemeniz Gereken 10 Animasyon” başlıklı listelerimize göz atın!

Trollhunters (2016 – …)

Peki ya diziler? Her gün bir bölüm izleyerek, çocuğunuzla beraber tatil boyunca sürecek bir ritüeliniz olsun isterseniz de 3 önerimiz var: (Bu yıl The Shape of Water fimiyle büyük bir başarı yakalayan) Guillermo del Toro’nun yaratıcısı olduğu ve ilk iki bölümünü yönettiği Dreamworks animasyon dizisi Trollhunters  (7+)*, Daniel Handler’ın Lemony Snicket takma adıyla yazdığı ve ülkemizde Talihsiz Serüvenler Dizisi olarak bilinen sürükleyici serisinin televizyon uyarlaması A Series of Unfortunate Events (PG)* ve bir de yıllar öncesinden bir güzellik olan, her şeyden çok renkleri ve yaratıcılığıyla dikkat çeken Pushing Daisies (PG)*.

A Series of Unfortunate Events (2017 – …)

*7+ olarak belirttiğimiz dizinin 7 yaşın üzeri için uygun olduğu söylenirken, PG olarak belirtilen diğer iki dizinin ebeveyn eşliğinde izlenmesi öneriliyor.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN