Nick Cave’le buluşacağımız, festival heyecanını tatille birleştireceğimiz, eğlenceli yaz filmleri ve merakla beklediğimiz diziler izleyeceğimiz sıcak, güneşli ve hareketli bir temmuz ayı bizi bekliyor!

İşte Temmuz 2018 boyunca yapabileceklerinizden bazıları:

***

Temmuz 2018 Etkinlikleri

Nick Cave’le buluşun.

20,000 Days on Earth

Temmuz ayı, resmen Nick Cave ayı! Öncelikle, duymayan kalmadı; 25. İstanbul Caz Festivali’nin heyecanla beklenen konseri Nick Cave & The Bad Seeds, 10 Temmuz Salı günü KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek. 45 yıllık müzik geçmişine sahip karizmatik yıldızın bu konseri, muhtemelen İstanbul’da izlediğimiz unutulmaz performanslardan biri olarak aklımıza kazınacak. Diğer yandan, konser için olan heyecanını yatıştırmak, konsere kadar birkaç doz Nick Cave almak isteyenler için İstanbul Modern Sinema’nın bir sürprizi var: 7-8 Temmuz’daki “Nick Cave ile Bir Hafta Sonu” programında film gösterimlerinin yanı sıra Sevin Okyay ve Melis Danişmend’in Cave’in müziği ve sinema ile olan ilişkisine dair söyleşisi ve Radyo Eksen ile Müzede Müzik etkinliği de yer alıyor. Gösterim programındaki filmler ise şunlar: Nick Cave ve Warren Ellis’in müziklerini bestelediği “The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford” ve “Lawless”, Nick Cave’in dünyadaki 20.000. gününü belgelediği “20.000 Days on Earth” ve müzik belgeseli “One More Time with Feeling”.

 

İstanbul Caz Festivali’nde son konserleri kaçırmayın.

Benjamin Clementine | Fotoğraf: Craig McDean

26 Haziran’da başlayan 25. İstanbul Caz Festivali, hız kesmeden yaza renk katmaya ve müzikle olmak isteyen herkesi farklı türlerle buluşturmaya devam ediyor. 17 Temmuz’ kadar sürecek festivalde halen dinlemek için vaktiniz olan isimler arasında edebiyatla ve müziği buluşturan Benjamin Clementine (5 Temmuz Perşembe, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi), Grammy ödüllü caz vokali Kurt Elling ve beşlisi (6 Temmuz Cuma, UNIQ Hall), Afrika ve Küba müziğini cazla harmanlayan Omar Sosa & Yilian Cañizares (9 Temmuz Pazartesi, The Marmara Esma Sultan Yalısı), enerjisi yüksek Caro Emerald (12 Temmuz Perşembe, Zorlu PSM) ve elektronik müzik ikilisi Knower (13 Temmuz Cuma, Beykoz Kundura) da var. 25. İstanbul Caz Festivali’ne özel olarak hazırladığımız listemize buradan göz atabilirsiniz.

Kadıköy’ün yeni murallarını görün.

Arlin (Brezilya) – Rasimpaşa Mah. Mühendis Sarı Ali Sok. No: 24

Mural Istanbul Festivali, ilk kez 2012 yılında, o zamanlar henüz yeni yeni dönüşmekte olan Yeldeğirmeni’nin (Rasimpaşa Mahallesi) sokaklarında gerçekleşmişti. O günden beri Türkiye’den ve dünyadan birçok sokak sanatçısı ve mural sanatçısı, Kadıköy’ün farklı mahallelerindeki boş bina cephelerine yaptıkları dev resimlerle bir sokak sanatı rotasının oluşturulmasına katkı sağladı. Bugüne kadar 36 sanatçı, 32 duvarı çalışmalarıyla renklendirdi. Bu yıl 20 Haziran – 9 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalde, Rasimpaşa ve Osmanağa mahallelerinde dört duvar Brezilya’dan Arlin, Sırbistan’dan Artez, Hırvatistan’dan Lonac ve Türkiye’den Omeria tarafından boyanıyor. 2-9 Temmuz tarihleri arasında Kırmızıkuşak Sokak’ta Lonac‘ı, Ayrılıkçeşme Sokak’ta Omeria‘yı çalışırken izleyebilir, 9 Temmuz’dan sonra ise yalnızca bu yılın değil, geçtiğimiz yılın işlerini de dahil ettiğiniz bir rota çizerek Rasimpaşa, Osmanağa ve Caferağa mahallelerinde mural avına çıkabilirsiniz.

 

Vizyon takviminin enerjisiyle hareketlenin.

Mamma Mia! Here We Go Again

Aksiyon, eğlence ve komedi ağırlık yaz vizyon takvimi, temmuz ayında da dopdolu. 6 Temmuz’da Ant-Man and the Wasp ile, kısa bir süre önce darmaduman olan MARVEL evrenine konuk olabilir, 13 Temmuz’da animasyon Hotel Translyvania 3: Summer Vacation ile sevdiğiniz karakterleri yaz tatili yaparken izleyebilir, 20 Temmuz’da Mamma Mia! Here We Go Again’de ABBA şarkılarıyla yerinizde durmakta zorlanabilir, 27 Temmuz’da ise Mission: Impossible – Fallout ile bir kez daha Tom Cruise ile imkansız görevlerin ve daha imkansız aksiyon sahnelerinin şaşkınlığını yaşayabilirsiniz. Diğer yandan kaçırdığınız festival filmlerini vizyonda bulmak da mümkün: Temmuz ayı vizyon takviminde Arjantin’den Zama (6 Temmuz) ve Kechiche imzalı Mektoub, My Love: Canto Uno (20 Temmuz) da var.

 

Sharp Objects ve Castle Rock için heyecanlanın.

Temmuz ayında birçok yeni dizi ekranlara merhaba derken, bizi en çok meraklandıranlar bir mini-dizi ve bir korku dizisi oldu: 8 Temmuz Pazar günü prömiyerini yapacak ve 8 hafta sürecek Sharp Objects, hem kamera önündeki hem de kamera arkasındaki isimlerle heyecanımızı arttırdı. Amy Adams’ı başrolde izleyeceğimiz mini-dizi, Gone Girl ve The Girl on the Train ile tanıdığımız Gillian Flynn’in romanından uyarlanmış. Big Little Lies’ın yanı sıra Wild’dan The Young Victoria’ya birçok filmden tanıdığımız yönetmen Jean-Marc Vallée’nin yönettiği yapımda Amy Adams’a Patricia Clarkson ve Chris Messina gibi isimler eşlik ediyor. İkinci önerimizse korku ve fantastik türlerini sevenler, özellikle de Stephen King uyarlamalarına hayran olanlar için Hulu’dan geliyor. Her bölümünde diziyle aynı adı taşıyan Castle Rock adlı kasabada geçecek farklı korku hikayelerinin anlatılacağı dizinin ilk üç bölümü 25 Temmuz’da yayınlanacak. Kalabalık oyuncu kadrosunda Melanie Lynskey, André Holland, Bill Skarsgård, Sissy Spacek ve Terry O’Quinn öne çıkıyor.

 

Bozcaada’da caz dinleyin.

Temmuz, Bozcaada’nın en güzel zamanlarından biri. Bunun nedeni sadece havanın sıcaklığı, suyun serinliği ve rüzgarın esintisi de değil, bir de caz var. Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen festival, bu yıl konserlerin yanında atölye çalışmaları, sosyal projeler, gastronomi projeleri ve adanın farklı noktalarında karşınıza çıkacak yan etkinlikler de eklemiş. Programda Erik Truffaz’dan FOURinthePOCKET’a, Korhan Futacı’dan Ceyl’an Ertem’e sevdiğimiz birçok isim var. Tatilinizi müzikle güzelleştirmek isterseniz, Bozcaada planlarınızı 27-29 Temmuz hafta sonuna getirmelisiniz!

 

Bodrum’da festivalin tadını çıkarın.

Tatil yaparken müzikten, festival ruhundan ve eğlenceden uzak kalmamak yaz festivalleriyle mümkün oluyor. Yıllardır İstanbul’un yanı sıra Bodrum ve Çeşme’de de bizi yalnız bırakmayan Chill-Out Festival, bu yıl 20-21 Temmuz hafta sonunda Bodrum‘a, Xuma Yalıkavak‘a uğruyor. Yılın konukları şunlar: Chaim, Eli Light, Iorie, Loewenthal, Luca Musto, Lum, Mimi Love, Mira + Chris Schwarzwälder, Stavroz live, Viken Arman live, cantanca, Carlita, Dogu. Chill-Out Festival’in 11 Ağustos’ta Çeşme’de, 15-16 Eylül’de ise İstanbul’da olacağını da hatırlatalım.

 

Onur Haftası kutlamalarına online devam edin.

Birçok etkinlikle haziranın son haftasına renk katan İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, tüm ‘sınırlara’ ve yasaklara rağmen 1 Temmuz’daki Onur Yürüyüşü ile sona erdi. Fakat Onur Haftası kutlamaları etkinliklerle ve gökkuşağının tüm renkleriyle sürüyor. Pera Film, Pera Müzesi’nin websitesinde online olarak erişilebilecek bir kısa film seçkisiyle bu kutlamalara katkıda bulunuyor. 2’si animasyon 6 filmden oluşan bu seçki, bir ergenin duygularını gizleme çabaları, kendi güvenli alanlarını bir yüzme kulübünde bulan trans bireyler ve kendi kimliklerini komik ve mahrem hikayeler eşliğinde keşfeden kadınlar gibi geniş bir spektrumda çeşitlenen deneyimlere dokunuyor. “Pera Film’de Onur Haftası” Online Kısa Film Seçkisi, 27 Temmuz’a kadar erişime açık olacak.

 

The White Buffalo’yu canlı dinleyin.

Geçtiğimiz yıl Iyeoka, Can Gox, Adamlar ve Evrencan Gündüz performanslarıyla ilk kez gerçekleşen Greenify festivali 16 Temmuz‘da geri dönüyor. Festivalin sürprizi, Sons of Anarchy dizisinin müzikleriyle tanıyıp derin sesine kapıldığımız The White Buffalo. Bu konserle The White Buffalo’nun Dorock XL’da yoğun ilgi üzerine biletleri tükendikten sonra daha geniş bir kitleye, daha geniş ve açık bir alanda ulaşıyor hem de Greenify uzun soluklu bir etkinliğe dönüşmek için ikinci adımı atıyor. KüçükÇiftlik Bahçe’de çimenlerin üzerinde gerçekleşecek tek günlük festivalde aynı zamanda Pilli Bebek, Can Gox ve DJ Nikki Wild’ı da dinleyeceğiz.

 

Umudunuzu kaybetmeyin ve Türkiye’nin güzelliklerini görmeye devam edin.

Geçtiğimiz haftalarda moraliniz biraz düşmüş, heyecanınız ve yeşermiş umutlarınız bir anda yerini hayal kırıklığına ve umutsuzluğa bırakmış olabilir. Fakat bu kesinlikle bu ülkeyi sevmekten ve güzelliklerini görmekten vazgeçmek için geçerli bir sebep değil. Yalnızca İstanbul’un değil, Türkiye’nin dört bir yanının kültürel, tarihi ve doğal zenginliklerle dolu olduğunu unutmayın ve onları keşfetmek için yollara düşmekten, uğradığınız kent, kasaba ve köylerde bu ülkeyi paylaştığımız insanları tanımaktan vazgeçmeyin. Bakın, dünyanın bilinen ilk tapınağı Göbeklitepe kısa bir süre önce UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklendi ve Göbeklitepe gibi daha yüzlerce görülecek, keşfedilecek yerin bulunduğu bu zengin ülke hepimizin.

UNESCO Dünya Mirası Listesi ve Göbeklitepe hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?