theMagger Spot ile şehrin güzelliklerini ‘yaşamakla kalmayanlar’ spot altında! Bu haftaki konuklarımız, içinden İstanbul geçen websiteleri: The Guide Istanbul’dan Dilara Apa ve notonlyistanbul’dan Deniz Gül ile kısa kısa İstanbul’u konuştuk.

Dilara Apa / The Guide Istanbul

Bize 140 karakterde İstanbul’u anlatır mısın?

Tarih kokan modernlikte bir araya gelmiş medeniyetlerin uyum ve kargaşası.

İstanbul’da nerede oturuyorsun? Bize semtinden birkaç mekan önerir misin, buralarda ne yiyip ne içmeliyiz?

Ben Etiler’de oturuyorum. Genelde o çevrede değilsem, Bebek’e inmeyi, ve o koy manzarasını tepeden görebileceğim yerlere gitmeyi tercih ediyorum. Etiler’de kahvaltı ya da öğle yemeği için Backyard‘a gidiyorum. Oranın ızgara bonfileli sandviçi, mücveri, taze baharat salatası, ve devil’s food cake’i çok güzel. Mahallemizin elit İtalyan mekanı ise Papermoon. Kabak ve karidesli makarnalarına ve çiğ enginar salatalarına bayılıyorum. Pizzaları da bir o kadar nefis. Ayrıca senelerdir kalitesini bozmayan All Sports da, yaratıcı ve taze yemekleri, ve samimi ortamıyla Etiler’in sevilen mekanlarından biri.

Son zamanlarda dikkatini çeken ya da satın aldığın en güzel tasarım ürünler nelerdi/neden?

Son zamanlarda en favori tasarım dükkanım Hiç Crafts. En son oradan Tulya Madra‘nın incecik kahve bardaklarını aldım. Bunun haricinde Yastık by Rıfat Özbek‘in yastıklarını, ve Belkıs Balpınar‘ın halılarını da çok beğeniyorum.

İstanbul Film Festivali senin için ve İstanbul için ne ifade ediyor?

İstanbul Film Festivali bağımsız filmlere yer verdiği için, izleyiciler de, bu filmlerin farklı yaklaşımlarını deneyimleme fırsatı buluyorlar. Normalde Hollywood filmleriyle kısıtlanan kitle, bu festival sayesinde değişik yönetmenleri, oyuncuları, ve yapımcıları tanımış oluyor.

The Guide İstanbul’un hikayesi nedir, kısaca anlatır mısın?

The Guide Istanbul 22 sene önce annem Lale Apa tarafından kuruldu. Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı şehir rehberi olarak kalitesini hep arttırarak bugünlere kadar geldi. 2011′de sitemizin de açılmasıyla beraber çok daha geniş bir kitleye ulaşmayı başardık. Gençleşen ekibiyle ve İstanbul’a olan sevigisi ve merakıyla her gün İstanbul severlerin ilgisini çekecek ve işine yarayacak bilgileri dürüstçe aktarmayı görev edindi.

http://www.theguideistanbul.com/

Deniz Gül / notonlyistanbul

Bize 140 karakterde İstanbul’u anlatır mısın?

Vahşi, kurnaz, kokulu göbek deliği.

İstanbul’da nerede oturuyorsun? Bize semtinden birkaç mekan önerir misin, buralarda ne yiyip ne içmeliyiz?

Beşiktaş, Ihlamur’da oturuyorum. Beşiktaş Balık Pazarı’nda Vidinli’nin Yeri‘nde rakı, Kambur’un Çay Bahçesi‘nde ya da Beşiktaş Üsküdar İskelesi’ndeki Seyyar Çaycı‘da çay içmelisiniz.

Son zamanlarda dikkatini çeken ya da satın aldığın en güzel tasarım ürünler nelerdi?

iPhone ve uygulamalarına hastayım. Teknolojiyle tasarımı buluşturan ürünlere ve özellikle kulaklıklara hastayım, Koss PortaPro kulaklık bir klasik. Bir de Pro demişken, Ektapro Kodak Slide Projektör‘ü çok severim ve üretimi durdurulduğu için almayı düşünüyorum diyebilirim.

İstanbul Film Festivali senin için ve İstanbul için ne ifade ediyor?

Benim için festivaller az sponsorlu iken epey şey ifade ediyordu. Şu an her şey sponsorlu olmak durumunda, bu canımı sıkıyor. Partilerden tutun etkinliklere, twitter mesajlarından, yüklenen videolara her şey branding’i kutsamak, ona hizmet etmek durumunda, çark sürekli dönmek durumunda… Emek Sineması’nın gidişine dur diyememeleri öyle üzücü ki… Tabii ki Emek, herkesin, kamunun, ortak vicdanın kararı, ancak onca festival ve festival sponsorları ile çok farklı dayanışmalar gerçekleşebilirdi; birçok güç mekanizması yer değiştirebilirdi diye düşünüyorum. Memlekette iyi film seyretmenin sadece film festivalleri dönemine sıkıştırılması bir o kadar boğucu. Festivalleri sevmiyorum. Festival fikrinden sıyrılıp, yıl boyunca sürekliliği olan programlar oluşturulmalı. Dünyanın her yerinde bu var, Türkiye’de her şey festival…

notonlyistanbul’un hikayesi nedir, kısaca anlatır mısın?

İstanbul’u şehrin insanlarıyla, onların hikayeleri ve üretimleriyle anlatan, önerileri ve içeriğe katkılarıyla büyüyen şehir rehberi olsun diye düşündük. İnsanlar da çok sevdi fikri, yürüdü gitti. :)

www.notonlyistanbul.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?