Nişantaşı’nda Abdi İpekçi tarafından kopup mahalle arasında açılan yeni bir göz bebeğimiz daha var. Union 22. Burayı mutfağı ile öne çıkmayı hedefleyen, sanatçı ruhlu, sergi konseptli, iyi müzik yapan bir pub diye nitelendirebiliriz.

union 22 1

Bu yaza damgasını vuran yerler arasında kuşkuşuz Topağacı – Teşvikiye hattı var. Buranın farkı aslında Karaköy, Taksim, Asmalımescit gibi İstanbul’un dört bir yanından insanları çekmek yerine, daha mahallelinin olduğu, her an komşularınızı görebileceğiniz mekanlardan olması.

union 22 2

Mekanın ortakları Ekin Ergök ve Orhan Aşıcıoğlu’nun dostluğu lise yıllarına dayanıyor. Sanatçı ruhlu bu iki girişimci dostun mekanına girdiğiniz anda, kendi elleri ile uğraştıkları, zımparaladıkları, cilaladıkları meşe ağacından çıkma kocaman masa karşılıyor sizi. Ardından favori fotoğrafçıların ellerinden çıkma duvardaki fotoğraflara odaklanıyorsunuz. Demem o ki; mekana girer girmez sanatı koklamaya başladığınız mekanlardan burası.

union 22 3

Geniş bar bölümünün zeminindeki kaldırım taşları, Edison ampülleri ve artık sosyal medyada çokça karşımıza çıkacak duvar sloganları… “Everything will be amazing, like a pineapple” yani “Her şey bir ananas gibi muhteşem olacak” ve “There are no strangers here, only people you never met before” yani “burada yabancı yok, sadece henüz tanışmadığınız insanlar var”

union 22 4

Ekin ve Orhan başından sonuna tüm tadilat süresince her an mekanlarının başında durup çalışmışlar. Her köşede emekleri var. Ekim ayında kapılanı açtıklarında, önceleri sadece kendi çevreleri, arkadaşları gelmiş haliyle. Ekin Ergök‘ün söylediğine göre, yabancıları yani henüz tanımadıkları insanları gördüklerinde esas o zaman yüzleri gülmeye başlamış.

union 22 7

Bar Şefi Caner, Amerikan futbolu oynuyor. Görünce anlıyorsunuz zaten bu adam pek normal değil. İçkileri de öyle. Patlıcanlı kokteyl mi olur? Ama muz tadında? Yapılışını izledim. Gerçekten patlıcan koyuyor, taze. Başka bir şey yok. Tadı bir acayip. Güzel yani. Yine personellerden Mali saksafon çalıyor. Mutfakta Erenise Snowboard’cu. Mutfak Ömer Eren İshakoğlu ve Beste Büyükyılmaz‘ın ellerinde. E bu kadar sanatçı ruhlu sosyal insan bir araya toplandığında ürettikleri şeylerin normal olması beklenemez değil mi?

union 22 5

Konsept ürünleri bulabileceğiniz bir köşe de var burada. Yani alışveriş de yapabiliyorsunuz. İleride çok daha fazla ve farklı tasarımın içeride sergileneceğini öngörmek hiç de zor değil. Örneğin Galata’dan bir tasarım rüzgarı esebilir. E Cem bunları yazarken Kavak yelleri esmeyecek tabii ki… Teşvikiye’nin en tarz kadınlarını, en tarz adamlarını buraya çekeceği kuşkuşuz.

union 22 6

Mutfak, standart aynı şeylerin tekrarı yerine daha da yaratıcı. Sürekli farklı şeyler ile karşılaşabilirsiniz burada. En özel tarafı da tavuklu pilav, sosisli sandviç, balık ekmek, sucuk ekmek, ve midye gibi sokakta yediğiniz şeylerin daha modern ve lezzetli sunumlarını içeren Sokak Menüsü… Yani serseri hayatın elitist hali…

Bir tabak yemek sadece 5 lira. Şaşırdınız değil mi? Kim için biliyor musunuz? Evsizler için! Bizler onlarca TL’ye yemek yerken menüden seçtiğiniz “bir tabak yemek 5 TL” ile bir evsize 5 TL bağışlamış oluyorsunuz. O sebeple cebinizden çıkan 5 TL, Cihangir bölgesinde evsizler evine gönderilerek birilerinin karnının doymasını sağlayacak. Hikayesi ise; Ekin Ergök‘ün bir arkadaşının rüyası! Union 22 henüz inşaat halindeyken, bir dostları gelerek benzer bir konsepte ilişkin gördüğü rüyayı anlatır Ekin’e. O günün ardından da menüye “Bir Tabak Yemek 5 TL” girmiştir.

union 22 8

Özetle;

_Burası bir restoran
_Burası bir dükkan
_Burası bir sergi alanı
_Burası bir Pub
_Burası açıktan olmayacak şekilde evsiz birinin karnını doyurduğunuzu bildiğiniz bir yer

Union 22 Adres: Teşvikiye Mah. Şakayık Sok. No: 19/B Nişantaşı / İstanbul – 0212 234 01 23

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?