Bana göre sanatın sağladığı en güzel şeylerden biri size günlük hayatınızda görmeyeceğiniz, aklınıza bile getirmeyeceğiniz şeyleri göstererek vizyonunuzu genişletmesi. Ali Kazma’nın ARTER’deki “Zamancı” sergisi de bu açıdan gezmeye değer… theMagger kültür-sanat yazarlarıyla yaptığımız sergi turunda sanatçı ve serginin küratörlüğünü üstlenen Emre Baykal’ın var olması da işlerle ilgili bize çok daha geniş bir kavrayış sağladı.

Ali_Kazma_Clock_Master_ 2006_300dpi

Ali Kazma, “saat ustası”, “Engellemeler” serisinden, 2006 | Sanatçının izniyle

Sergide yer alan videolar ilk bakışta belge niteliğinde görseller gibi. Özel bir kurgu yok, kamera orada olmadığında ne yapıyorsa onu yapmaya devam eden insanlar… Bir katarakt ameliyatı, dövmeci veya kendi halinde sessiz bir okul. Sanatçının bu şekilde bir ifade tarzı seçmesi onun olabildiğince gerçeğe yaklaşmak isteğinden doğuyor. Videoları çekerken kendini oradaki insanlara unutturan, dikkatlerini çekmemek için gerekmedikçe hareket bile etmeyen sanatçı olabilecek en doğal şekliyle zamanı kaydediyor.

Kaydettiği zamanı stüdyosunda bölüyor, kesiyor ve tekrar birleştiriyor sonra da bir sergi mekanında devamlı döngüler şeklinde izleyiciye sunuyor. Aslında yaptığı şey zamanla oynamak. Çoğu zaman insan bedeni üzerinden okumalar sunan işlerinde insanlığın geçmiş zamanıyla da hesaplaşıyor.

Ali_Kazma_Resistance_videostill_01_300dpi

Ali Kazma, “göz”, “Rezistans” serisinden, 2013 | İstanbul Kültür Sanat Vakfı izniyle

Bir katarakt ameliyatını konu alan işi, “Göz” ile ilgili sorumu cevaplarken şundan bahsediyor örneğin; tıp bilimi yüzyıllardır insan bedeninin aksaklıklarına müdahale etmenin birçok yolunu buldu ama insan DNA’sı hakkında hala çok az etki alanımız var.

İki robotun birbiriyle iletişiminin sağlanmaya çalışmasını gösteren “Robot” işinde ben, geçmişin başarılarından geleceğin kaygılarına bir uzam farkediyorum. İnsanı taklit etmekte oldukça başarılı sayılabilecek robot teknolojisi insanın DNA’sında bulunan iletişim ihtiyacını nasıl karşılayabilecek? Bu yapay bedenler insan bedeninin sınırlarını aşabilecek mi? Bilinmiyor.

Arter_Ali_Kazma_2015_photo_murat_germen

Ali Kazma, “zamancı”, ARTER, 2015 | Fotoğraf: Murat Germen

En çok ilgimi çeken “Yaşam Uzatma” adlı video, Arizona’da insanların öldükten hemen sonra bedenlerinin saklandığı ve onları diriltilmek üzerine çalışmalar yapılan bir klinik. İçinde cesetlerin bulunduğu dikey metalik kutular ve sürekli onları kontrol eden Stephen Hawking’e benzeyen hafif kambur, yaşlı, büyük ihtimalle bu ideale ömrünü adamış bir bilim adamı var videoda. Öldükten sonra bu kliniğe girmek 200 bin Dolar gibi fiyatlarla mümkünmüş. O kadar bütçeniz yoksa nasıl olsa sonra vücut yapılır diye sadece kafa da 40 bin Dolar’a verilebiliyormuş.İnsanın zamanın ötesine geçmek için verdiği inanılmaz uğraş…

Sergi, zaman kavramı üzerine kafa yoruyor, zamanın fiziksel alandaki varlığı, bedenin zamanla ilişkisi ve insanın zamanla oynama çabasını araştırıyor. Aynı zamanda Ali Kazma’nın şu zamana kadarki en büyük sergisi sıfatını da taşıyan sergi, görece yeni yeni karşılaştığımız video art medyumu hakkında örnekler görmek ve gözümüzü eğitmek için iyi bir fırsat. 

Sergi 5 Nisan’a kadar ARTER’de olacak. 

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?