Henüz 12 yaşındayken, içten ve sıcak bir sinema deneyimi sunmasıyla en sevilen filmlerinden biri olan Léon’un başrollerinden birini oynayarak çok küçük yaşta kamera karşısında geçen Natalie Portman, yeteneği ve doğru projelerde yer alması sayesinde başarısını yetişkinliğinde de koruyor. 1981 doğumlu, Oscar ödüllü oyuncu, çok yakında MARVEL Sinema Evreni‘nin dördüncü fazının önemli filmlerinden biri olan Thor: Love and Thunder’da çekici Thor’un elinden alacak. Gelin o zamana kadar, dünden bugüne Natalie Portman’ın en iyi performanslarına ve en sevilen filmlerine bir göz atalım…

Natalie Portman - Black Swan
Natalie Portman – Black Swan

En İyi Natalie Portman Filmleri

Lucy in the Sky | 2019, Noah Hawley

Gerçek bir hikayeden esinlenilerek sinemaya taşınan Lucy in the Sky, uzun bir süre boyunca tek başına uzayda kalmış bir astronotun akıl sağlığını yitirmeye başlaması ve dünyaya döndüğünde yaşadığı zorlukları konu alıyor. Natalie Portman’ın astronot Lucy Cola’yı canlandırdığı film, “uzay insanı delirtir mi?” sorusunu soruyor.

youtube play youtube play

IMDb

Vox Lux | 2018, Brady Corbet

Trajedilerden beslenen bir pop yıldızının hikayesini anlatan Vox Lux‘ta, Celeste genç yaşta kurtulduğu bir felaketin ardından canlı yayında seslendirdiği şarkıyla genç yaşta şöhrete kavuşuyor ve doğru zamanlarda doğru şarkıları söylemeye devam ederek dünyanın en ünlü şarkıcılarından birine dönüşüyor. Raffey Cassidy ve Natalie Portman‘ın farklı yaşlardaki hallerini canlandırdığı bu şarkıcının birkaç bölümden oluşan hikayesi, Brady Corbet‘in şaşırtıcı anlarla dolu yönetmenliğinin de yardımıyla akılda kalıcı bir filme dönüşüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.0/10

Annihliation | 2018, Alex Garland

Ex Machina bilimkurgu filmlerile bilimkurgu sinemasına ve dünyasına iddialı bir giriş yapan Alex Garland‘ın ikinci filmi Annihilation dünyanın bir kısmını kaplayan jelimsi bir dünya-dışı yapının içine girerek keşif yapmakla görevli bir grup biliminsanının yaşadıklarını anlatıyor. Doğa kanunlarının çok farklı işlediği bu düzende hayatta kalmaya çalışan grup da doğanın bir parçası olan her şey gibi bu bölgenin içerisinde dönüşüme uğruyor. Filmde Natalie Portman başrolde yer alırken, ona Oscar Isaac, Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson gibi isimler eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Jackie | 2016, Pablo Larraín

Çizgi dışı bir biyografik yapım olmayı başaran JackieABD’nin en önemli first-lady’lerinden Jackie Kennedy‘nin, Kennedy suikastı sonrasındaki yas dönemini merkezine alıyor. Travmaları, kendisinden beklenenler, çocukları ve kocasının gölgesinde kalmanın yarattığı buhran altında ezilen bu kadını canlandıran Natalie Portman kadar, filmin dönemi ve öznesinin zevkini sonuna kadar yansıtan kostümleri de dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Thor | 2011, Kenneth Branagh
Thor: The Dark World | 2013, Alan Taylor

MARVEL Sinema Evreni‘nin ilk üç fazının merkezindeki karakterlerden biri olan Thor’un maceraları, Kenneth Branagh‘ın yönettiği ilk solo filmle 2011’de başlamış ve 2012’de The Avengers ile devam etmişti. Chris Hemsworth‘ün şimşek tanrısına hayat verdiği üçlemenin ilk ikisinde onun dünyalı dostu ve sevgilisi Jane Foster rolünde Natalie Portman‘ı izlemiştik. Portman’ın, 2019’da duyurulan dördüncü fazda önemli bir yer tutacak olan Thor: Love and Thunder‘da Chris Hemsworth’e eşlik eden değil, başroldeki isim olacağı açıklandı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10, IMDb Puanı: 6.9/10

Black Swan | 2010, Darren Aronofsky

2010’ların en iyileri arasında sayabileceğimiz Black SwanÇaykovski’nin Kuğu Gölü Balesi’nin modern bir yorumunu sahneye koyan bir bale topluluğunu merkezine alan bir psikolojik gerilim. Balenin başrolünü üstlenen bir balerin, aklını yitirmeye başlayınca fantastik dünya, korkuları ve gerçekler arasında gidip gelmeye başlıyor. Çaykovski’nin bestesini kendince yorumlayarak baştan yaratan Clint Mansell’in müzikleri ve Natalie Portman’ın Oscar ödüllü, olağanüstü performansıyla güçlenen Black Swan‘da aynı zamanda Mila Kunis, Vincent Cassel, Barbara Hershey ve Winona Ryder rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

V for Vendetta | 2005, James McTeigue

“Remember remember the 5th of November” sözüyle hafızalara kazınan V for Vendetta, yakın bir gelecekte otoriter bir rejimce yönetilen Büyük Britanya’da geçiyor. Kimliği bilinmeyen, yeraltında yaşayan ve maskeli bir özgürlük savaşçısı olan V, bu distopyada halkı yeniden özgürlüğüne kavuşturmak için, genç bir kadının da yardımıyla yükseliyor. Hugo Weaving‘in maskenin ardına geçtiği filmde, ona Natalie Portman, Stephen Rea ve John Hurt gibi isimler eşlik ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10, Top250: #153

Closer | 2004, Mike Nichols

İki kadın ve iki adam… İki çiftin yıllara yayılan, git-gelli, bol entrikalı ve tutkulu hikayesini anlatan Closer, aynı adlı tiyatro oyununun bir uyarlaması. Julia Roberts, Jude Law, Natalie Portman ve Clive Owen‘ın rol aldığı film, romantik ilişkilere dair yerinde gözlemleri ve kalbin, ruhun ve cinselliğin yarattığı tüm sorunları açık ve net bir şekilde ortaya koyuşuyla bir modern klasiğe dönüşüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Garden State | 2004, Zach Braff

On yıldan fazladır ailesiyle görüşmeyen genç bir adam, annesinin ölümü üzerine doğduğu kasabaya dönmek zorunda kalıyor ve orada tanıştığı, en az kendisini kadar problemleri olan, tuhaf bir genç kadında aşkı buluyor. Zach Braff ve Natalie Portman‘ın başrolleri paylaştığı film, adını New Jersey’nin takma adı olan Garden State’ten alıyor. Bu hayat dolu aşk hikayesi size tüm dertlerinizden uzaklaşmanız için gereken motivasyonu verecek ve dilediğinizce çığlık atma özgürlüğünü hissettirecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace | 1999, George Lucas
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones | 2002, George Lucas
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith | 2005, George Lucas

George Lucas’ın yıllar sonra Star Wars üçlemesinin öncesini anlatan ve dördüncü bölümden başlayan hikayesinin öncesindeki boşlukları tamamlayan yeni üçlemesi, Anakin Skywalker‘ın Darth Vader’a dönüşüm sürecini konu alıyor. Anakin’in çocukluğu, aşkı bulması ve karanlık tarafa geçmesini anlatan bu üçlemede onu Hayden Christensen canlandırırken, Prenses Padme Amidala rolünde de Natalie Portman‘ı izliyoruz. Onlara Liam Neeson ve Ewan McGregor‘ın eşlik ettiği filmlerde vizyoner yönetmen George Lucas’ın yıllar sonra gelişen teknoloji sayesinde yarattığı karakterleri ve dünyayı nerelere taşıdığını açık ve net bir şekilde görüyoruz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10, IMDb Puanı: 6.6/10, IMDb Puanı: 7.5/10

Léon | 1994, Luc Besson

Ana akım Fransız sinemasının önemli yönetmenlerinden Luc Besson, İngilizce olarak çektiği Léon: The Professional‘da Fransız oyuncu Jean Reno‘nun yanı sıra 12 yaşındaki Natalie Portman‘a ve Gary Oldman‘a da yer vermişti. New York’ta geçen hikayede, ailesi katledilen 12 yaşındaki küçük bir kızın, istemese de onu yalnız bırakamadığı için profesyonel bir tetikçi tarafından korumaya alınmasını konu alıyor. Zamanla sıcak bir bağ kuran tuhaf ikili, bir yandan da tetikçinin peşindeki kötülerden kaçmaya çalışıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10, Top250: #30

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri