Yeni lezzetler, mutluklar, arkadaşlar… Hayat denilen şey bana kalırsa sevdiklerinle bir şey keşfetmek, bir şey paylaşmak. Ne olursa. Duygusal bir giriş oldu farkındayım ama yazmayı özlemiştim. Çünkü yazmak sadece küçük çevrenle değil, daha önce görmediğin yeni yüzlerle köprüler kurmak, güzel olanı paylaşmak, gerçekten tek başına “yaşamakla kalmamak”.

Mutluluk mu diyordum; kahvaltıya bağlayacağım aslında. Tıpkı Cemal Süreya’nın kelimelere döktüğü gibi; masaya oturduğun an yadsıyamadığın o küçük pozitif enerji kahvaltının en temel gerçeği. Kimi zaman İngiliz usulu tatlılar-meyveler, kimi zaman simit-peynir-domates, kimi zaman bol malzemeli bir sandviç bu mutluluğa eşlik edebilecek en şahane seçenekler. Evindeki kahvaltının yerini hiçbir şey tutamaz bunda hemfikiriz. Fakat aşağıdaki 3 mekan bana hem kendimi evimde hissettiriyor, hem de enfes alternatiflerle midemi ve gözümü doyuruyor.

Ops Cafe

Günün her saati takılabildiğim Karaköy ve onun sempatik mekanları listesinde üst sıralarda Ops. Kahvaltı için sabah erken saatleri tercih ediyorum ki bir saatten sonra kalabalık artıyor, bense iyi müzik ve muhabbetle burada uzun uzun takılmak istiyorum. Ops’un kahvaltı çeşitlerinin her biri ayrı leziz ama favorim hep biber ve peynir ağırlıklı, kuru etle birlikte servis edilen Arnavut Kahvaltısı.

Karaköy Mumhane caddesi/45B

theMagger’dan Ops üzerine…

Cuppa

Cuppa sağlıklı,taze ve lezzetli menüyü bir arada sunan nadide mekanlardan. Burası bana gerçekten yeşil sulu bir elmayı anımsatmıyor desem yalan olur. Geç uyandığım ve kahvaltıyı ertelediğim bir pazar günü saat 13:00-14:00 gibi gittiğimde bile Cuppa’da kahvaltılık bir şeyler bulabiliyorum. French toast, egg benedict, pancake, omlet, sandviç, salata, taze sıkılmış meyve sebze karışımları serisinden tercihim her zaman sosis tabağı, french toast ve içecek olarak da C-plus oluyor.

Cihangir Yeniyuva sokak/22

Yeniköy Kahvesi

Yeniköy’de cadde üzerinden biraz içeride, birkaç taş merdiven çıkıp ulaştığınız mekan mermer masaları ve kendine has havasıyla gerçek bir mahalle kahvesi tarzında. Yiyip yiyebileceğiniz tüm ürünler organik. Türk usulü çay-simitle pratik bir kahvaltı bulabiliyor veya organik serpme çeşitlerle gazete keyfini uzatabiliyorsunuz. Karışık menemen, bal-kaymak ve Datça’dan gelen zeytinyağıyla harmanlanmış kekikli söğüş tabağı üçlemesiyse tam benlik.

Yeniköy Kürkçü Faik sokak/4

Web, instagram

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?