“Bugün ne izlesem? / Bugün ne izlesek?” soruları, kendimize ya da birbirimize en çok sorduğumuz sorulardan biri, değil mi? Böyle durumlarda imdadımıza farklı kaynaklardaki film önerileri, zevkine güvendiğimiz insanların film tavsiyeleri, yılın en iyi filmleri listeleri ya da tematik film listeleri yetişiyor. Bu listede en güncel film önerilerini ve 2023’ün en iyi filmleri listesini bulacaksınız. Üstelik Netflix film önerileri, korku filmi önerileri, romantik komedi önerileri gibi alt-başlıklarda…

2023’ün En İyi Filmleri

Festival Filmleri / Ödüllü Film Önerileri

Anatomy of a Fall | Justine Triet, 2023

Alman kökenli Fransız bir yazar, Alpler’deki evlerinin penceresinden aşağı düşerek yaşamını yitiren eşinin ölümünden sorumlu olmadığını mahkemede kanıtlamaya çalışıyor. Justine Triet’nin Altın Palmiye ödüllü, Sandra Hüller’in performansıyla güçlenen filmi, gerçeğin ne olduğunu tahmin etmenin imkansız olduğu bir psikolojik gerilim yaratıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Afire | Christian Petzold, 2023

Ormanlık bir alandaki tatil kulübesinde bir araya gelen dört gençten yazar olanı yaratıcı bir kriz geçirirken, bir yandan da erk meseleleri, duygular, kıskançlıklar ve kırılganlıklarla mücadele ediyorlar. “In My Mind” şarkısıyla bütünleşen yeni Petzold filmi, orman yangınlarının alevlerini karakterlerinin içindeki yangınlarla birleştiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

The Zone of Interest | Jonathan Glazer, 2023

Auschwitz toplama kampının komutanı, eşi, çocukları ve hizmetkarlarıyla, tarihin en büyük savaş suçlarınının işlendiği kampın yanı başında rüya gibi bir yaşam sürüyorlar. Jonathan Glazer’in Cannes Film Festivali’nde Grand Prix kazanan filmi, sıradan görünen bir ideal yaşam kurma rüyasını, kan dondurucu bir fona yerleştiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Tarihi Filmler / Drama Filmleri

Killers of the Flower Moon | Martin Scorsese, 2023

1920’lerde Oklahoma’daki özerk topraklarında petrol bulununca zengin olan Amerikan yerlileri, gizemli cinayetlere kurban gitmeye başlıyor. Büyük yönetmen Martin Scorsese’nin iki gözde oyuncusu Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro’yu buluşturan, üstelik Amerikan yerlisi kökenli oyuncu Lily Gladstone’un kariyerini şaha kaldıran yeni filmi, yılın en iyilerinden.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

Oppenheimer | Christopher Nolan, 2023

ABD’li bilim insanı J. Robert Oppenheimer, atom bombasının geliştirilemesine ve Japonya’ya atılan atom bombalarına önayak oluyor. Cillian Murphy’nin Oppenheimer’ı canlandırdığı Christopher Nolan filmi, yılın en çok konuşulanlarından biri.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.4/10

Netflix Filmleri / Netflix Film Önerileri

Maestro | Bradley Cooper, 2023

Biyografik film, ABD’nin efsanevi besteci ve orkestra şeflerinden Leonard Bernstein ve oyuncu eşi Felicia Montealegre Cohn Bernstein’ın yaşamından bir kesit sunuyor. Bradley Cooper, başarılı bir makyaj tasarımının desteğiyle Bernstein’ı canlandırmanın yanı sıra filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını üstleniyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

The Killer | David Fincher, 2023

Bir süikastçı, yanlışlıkla hedefi ıskaladığı bir işin ardından kendini korumak için işverenine savaş açıyor. David Fincher’ın Michael Fassbender’ın canlandırdığı soğukkanlı bir süikastçı aracılığıyla kapitalizmi eleştirdiği filmi, başarılı kurgusu ve ses tasarımıyla dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Müzikal Filmler

Wonka | Paul King, 2023

Genç Willy Wonka, ünlü çikolatalarını kitlelere ulaştırma ve paylaşma hayaliyle şehre geliyor ve burada yozlaşmış bir polis teşkilatının desteklediği açgözlü çikolata üreticileri karteline savaş açıyor. Paddington filmleriyle tanınan Paul King, daha önce Gene Wilder ve Johnny Depp’in performanslarıyla hayat bulan kurmaca karakter Willy Wonka’nın gençliği rolünü bu müzikalde Timothée Chalamet’ye emanet ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

The Little Mermaid | Rob Marshall, 2023

Bacaklara sahip olabilmek için güzel sesinden vazgeçmeyi kabul alan Küçük Deniz Kızı’nın bilindik hikayesi, bir kez daha sinemaya taşınıyor. 1989 yapımı animasyonu canlı aksiyon filmi olarak yeniden yorumlayan, Disney yeniden-çevrimlerinin en yenisi Lin-Manuel Miranda imzalı yepyeni üç şarkıyla daha da renkleniyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Flora and Son | John Carney, 2023

Başına buyruk oğlunu hizaya sokmak için ona bir hobi ararken bulduğu gitarı kendisi çalmaya karar veren bekar anne Flora’nın hayatı bu gitarla değişiyor. Once, Begin Again ve Sing Street gibi müzikal filmlerle ünlü İrlandalı yönetmen John Carney’nin son filmi, bir anne-oğul ilişkisini temel alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Komedi Filmleri

Barbie | Greta Gerwig, 2023

Bir gün uyandığında Barbie-dünyasında hiçbir şeyin alıştığı gibi olmadığını fark eden Barbie, dünyasını ve varoluşunu sorgulamaya başlıyor. Margot Robbie’nin Barbie’lerden, Ryan Gosling’in Ken’lerden sadace birer tanesi olarak başı çektiği komedi, feminizme ve anti-kapitalizme dair çok şey söylüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Quiz Lady | Jessica Yu, 2023

Birbirlerin çok zıt karakterlere sahip iki kız kardeş, annelerinin kumar borcunu kapamak için güçlerini birleştiriyor ve çareyi aralarından birinin saplantıyla bağlı olduğu yarışma programında arıyorlar. Akwafina ve Sandra Oh’un dinamiği sayesinde güçlenen komedi, kahkahalara boğarken bir yandan da aile olmaya ve kardeşliğe dair bir hikaye anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Past Lives | Greta Lee, 2023

24 yıl sonra yolları yeniden kesişen, fakat bu süreçte çok ayrı yönlere sürüklenmiş, hatta biri başka bir adamla evlenmiş iki çocukluk aşkı, New York’ta bir araya geliyor. Celine Song’un ilk uzun metrajlı filmi, romantik ilişkilere, kadere ve partnerliğe dair inanç güçlendiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

No Hard Feelings | Gene Stupnitsky, 2023

Evini kaybetmemek için kısa yoldan zengin olmanın yollarını arayan geçimsiz Maddie, 19 yaşındaki oğullarının üniversiteye gitmeden önce kabuğundan çıkabilmesi için ona bir kız arkadaş arayan bir çiftin açtığı ilana başvuruyor. Jennifer Lawrence’ın başrolünde yer aldığı romantik komedi, karşımıza 90’lar ve erken 2000’lerden beri özlediğimiz seks komedilerinden birini çıkarıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Red, White & Royal Blue | Matthew López, 2023

ABD başkanının oğlu ile Britanya prensinin rekabet, nefret ve hazımsızlıkla başlayan tanışıklığı, zamanla tutkulu bir aşka dönüşüyor. Casey McQuiston’ın romantik kuir romanından uyarlanan filmin başrollerini sosyal medyanın yeni gözdelerinden Nicholas Galitzine ile Taylor Zakhar Perez paylaşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Aksiyon Filmleri / Macera Filmleri

John Wick: Chapter 4 | Chad Stahelski, 2023

Bir köpeğin ölümüyle başlayan ve inzivaya çekilmiş eski tetikçi John Wick’i yeniden bir ölüm makinesine dönüştüren serinin dördüncü bölümü Tokyo’ya ve Paris’e uzanıyor. Film, serinin tümünün olduğu gibi, stilize dövüş koreografisi ve dublör yönetimiyle dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One | Christopher McQuarrie, 2023

Tom Cruise ile özdeşleşen ve her halkasında çıtayı da şaşırtma katsayısını da yükselten Mission: Impossible serisinin yeni filminin ilk bölümünde Ethan Hunt, yapay zeka bir düşmana karşı savaşmaya başlıyor. Rebecca Ferguson, Vanessa Kirby ve Pom Klementieff gibi oyuncuların da rol aldığı film, her zamanki gibi Tom Cruise’un dublör kullanmadan oynadığı akılalmaz sahneleriyle hâlâ konuşuluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Bilimkurgu Filmleri / Fantastik Filmler

The Creator | Gareth Edwards, 2023

İnsanlar ve yapay zekanın savaşının başlamasından yıllar sonra eski bir asker, silah olarak tasarlanmış, robot formunda genç bir çocukla karşılaşıyor. Gareth Edwards’ın başrole John David Washington’ı yerleştiren filmi, görsel efektleriyle göz kamaştırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Guardians of the Galaxy Vol.3 | James Gunn, 2023

Peter Quill ve takımının, yani Galaksinin Koruyucuları’nın yeni macerası, rakun Rocket’ın geçmişine dair birçok bilgi verirken, onu kurtarmak için her şeyi göz alan arkadaşlarının adanmışlığıyla gözleri dolduruyor. Film, hayvan hakları aktivizmine dair söylemiyle de alışılageldik MARVEL filmlerinden farklı bir yerde duruyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Korku Filmleri

Talk to Me | Danny & Michael Philippou, 2023

Mumyalanmış bir ele dokunarak ruh çağırma ritüeli gençler arasında bir oyuna dönüşünce, başta bir eğlence olarak tekrarlanan bu oyun korkunç sonuçları beraberinde getiriyor. Avustralya sinemasından çıkan başarılı korku filmi, gerçekçi trans sahneleriyle olduğu kadar yas sürecine dair kullandığı simgelerle de akılda kalmayı başarıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Saw X | Kevin Greutert, 2023

2004’ten bu yana süren, uzun soluklu korku serisi Saw’un onuncu filmi geçmişe dönerek Jigsaw’un yaratıcısı John Kramer’ın Meksika’da gördüğü kanser tedavisi sırasında dolandırılmasını ve bunun sonucunda yeni bir oyun kurgulamasını konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.6/10

Knock at the Cabin | M. Night Shyamalan, 2023

Küçük bir kız ve iki babası, tatilleri sırasında kıyametin yaklaşmakta olduğunu söyleyen ve onları korkunç bir seçim yapmaya zorlayan bir grup tarafından rehin alınıyorlar. Sürpriz sonlarıyla ünlü M. Night Shyamalan’ın filmi, mahşerin dört atlısı inanışından ilham alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.1/10

Yerli Filmler / Türk Filmleri / Yerli Film Önerileri

Kuru Otlar Üstüne | Nuri Bilge Ceylan, 2023

Ülkemizin en tanınmış yönetmeni Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali’nde başrol oyuncularından Merve Dizdar’a ödül kazandıran filmi, gözden uzak bir Anadolu köyünde öğretmenlik yapan ve İstanbul’a tayini için gün sayan bir öğretmenin öğrencileri tarafından suçlanmasının ardından yaşadıklarını konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Hayat | Zeki Demirkubuz, 2023

Zeki Demirkubuz’un yeni filmi, sadece bir kez gördüğü nişanşısı evden kaçınca onun peşinden İstanbul’a gitmeye ve onunla yüzleşmeye karar veren bir adamın arayışını konu alıyor. Film, yönetmenin Masumiyet ve Kader filmlerinin üçüncü halkası kabul ediliyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Sanki Her Şey Biraz Felaket | Umut Subaşı, 2023

İstanbul’da yaşayan, yirmili yaşlarındaki dört gencin yolları, Türkiye’de genç olmanın gündelik dertleriyle ve hayatta kalmanın zorluklarıyla mücadele ederken kesişiyor. Umut Subaşı’nın İstanbul, Ayvalık, Adana ve Ankara Film Festivalleri’nden ödüllerle ayrılan ilk uzun metrajlı filmi, günümüz gençliğinin nükteli ve samimi bir portresini çiziyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

Animasyon Filmler

Spider-Man: Across the Spider-Verse | Joaquim Dos Santos, Kemp Powers & Justin K. Thompson, 2023

2018 yılında Oscar ödülüne uzanan animasyon Spider-Man: Into the Spider-Verse’ün devam filmi, öncülünü aratmıyor. Örümcek-Evreni’nin genişlediği, birçok animasyon tekniğinin iç içe geçtiği bu yeni filmde Miles Morales, kahraman olmanın ne demek olduğunu bir kez daha sorgulamak zorunda kalıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.6/10

The Boy and the Heron | Hayao Miyazaki, 2023

II. Dünya Savaşı yıllarında annesini kaybeden küçük bir çocuk, babasıyla taşraya taşınmak zorunda kalınca bir balıkçılın peşine takılarak bulduğu terk edilmiş bir kulede bambaşka bir dünya keşfediyor. Hayao Miyazaki’nin sinemaya vedası niteliğindeki anime, büyümek ve yas tutmak üzerine fantastik bir dünya inşa ediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Elemental | Peter Sohn, 2023

Bugüne kadar oyuncaklardan otomobillere, hayvanlardan duygulara canlı ya da cansız birçok varlığa duygulara yüklemiş ve onlara dair hikayeler anlatmış Pixar Animasyon Stüdyoları, bu kez dört temel elementi, su, toprak, hava ve ateşi konu alıyor. Ateş moleküllerinden oluşan Ember ile su moleküllerinden oluşan Wade’in aşkı, elementlerin dünyasında bir şeylerin değişmesine vesile oluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

2022 Film Önerileri

Alcarràs | Carla Simón, 2022

2022’nin ilk büyük film festivali Berlin Film Festivali’nde büyük ödül Altın Ayı‘nın sahibi olan Alcarràs, adını İspanya’daki bir kasabadan alıyor. Film, nesiller boyu evlerinin yanı başındaki bahçelerde şeftali yetiştiren Solé ailesinin karşılaştığı zorlukları ve bu zorlukların aile içi dinamiklerine nasıl yansıdığını konu alıyor. Yıllarca evleri bildikleri ve emek verdikleri toprakların asıl sahibi olmadıkları için kapitalist düzene yenik düşmek zorunda olan ailenin nesiller arasındaki çatışmaları fakat bir yandan da her şeye karşın bir arada kalmak için dayanışmaları izlemeye değer.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Ambulance | Michael Bay, 2022

Aynı adlı 2005 yapımı Danimarka filminin yeniden çevrimi olan Ambulance, sürükleyici aksiyon filmleri ve Transformers serisi gibi büyük bütçeli filmlerle tanınmış yönetmen Michael Bay‘in imzasını taşıyor. Jake Gyllenhaal ve Yahya Abdul-Mateen II‘nin başrollerini paylaştığı film, Los Angeles’ta bir ambulans çalan iki soyguncunun, oldukça ters giden planlarını konu alıyor. Soluk soluğa izleyeceğiniz bu gece yolculuğuna hazır olun!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.1/10

The Batman | Matt Reeves, 2022

Tüm zamanların en sevilen ve beyaz perdeye en çok taşınan çizgi roman karakterlerinden ve süper kahramanlarından Batman, bu kez Robert Pattinson‘ın vücudunda hayat buluyor. The Batman‘de Kara Şövalye, bu kez Gotham şehrinin politik figürlerinin peşine düşen ve onları tek tek, geride bilmeceler bırakarak katleden sadist bir katilin izini sürüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Bullet Train | David Leitch, 2022

Brad Pitt‘ten Sandra Bullock‘a, Bad Bunny‘den Zazie Beetz‘e birçok ünlü ismi bir araya getiren Bullet Train, yılın en eğlenceli aksiyon filmlerinden biri. Birbirleriyle çelişen görevlerini icra etmek üzere aynı trene binen beş suikastçının şaşırtıcı dönüm noktaları ve kahkahalara boğan esprilerle dolu hikâyesi, aksiyonun hiç dinmediği bir tren yolculuğu vadediyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Elvis | Baz Luhrmann, 2022

Müzik tarihinin efsanevi isimlerinden Elvis Presley, namıdiğer “Rock n Roll Kralı”nın yaşam öyküsü, çocukluğundan bir yıldıza dönüştüğü 1950’lere, annesiyle ilişkisinden menajeri Colonel Tom Parker tarafından sömürülmesine dek tüm dönüm noktalarıyla beyaz perdeye taşınıyor. Moulin Rouge! ve The Great Gatsby gibi filmlerde imzası olan yönetmen Baz Luhrmann‘ın filmi, her zamanki gibi kostümleri, setleri ve şarkılarıyla hem görsel hem de işitsel bir şölene dönüşüyor. Elvis Presley rolündeki Austin Butler‘dansa, gözlerinizi ayıramayacaksınız!

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Everything Everywhere All at Once | Dan Kwan & Daniel Scheinert, 2022

Türler arası yapısı, dinmeyen aksiyonu, absürt mizahı ve duygusal yanlarıyla Everything Everywhere All at Once, Amerikan bağımsız sinemasının son yıllardaki en dinamik ve en başarılı işlerinden biri olmayı başardı. Michelle Yeoh‘nun başrolünde yer aldığı film, sıradan bir kadının vergi borcunu kapatmaya, evliliğini sona erdirmeye ve kızıyla ilişkisini düzeltmeye çalıştığı bir günde, sonsuz ihtimaldeki paralel evreni keşfederek dünyayı kurtarması gerektiğini öğrenmesiyle oldukça tuhaf haller alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.2/10

Fire Island | Andrew Ahn, 2022

Jane Austen’ın Pride & Prejudice romanının modern ve oldukça serbest bir uyarlaması olan Fire Island, gururu ve önyargıları bir yana bırakarak ideal erkeği bulmak üzerine kurulu klasik aşk hikayesini bir grup gay arkadaşın peşinden gay kültürünün önemli bir parçası haline gelmiş tatil ve parti cenneti Fire Island’a, bir haftalık bir yaz tatili için taşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

The Gray Man | Anthony & Joe Russo, 2022

Netflix’in bu yılki en heyecan verici yapımlarından biri, Ryan Gosling, Chris Evans ve Ana De Armas gibi yıldız oyuncuları buluşturan aksiyon filmi The Gray Man. MARVEL Sinema Evreni’nin Avengers filmleriyle tanıdığımız Russo Kardeşler imzalı film, bir zamanlar teşkilatın ölüm makinesi olan fakat kasıtlı olarak bazı sırları açığa çıkaran bir CIA ajanı ve onu avlamaya çalışan sosyopat bir gizli ajanın kovalamacasına odaklanıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.5/10

Hit the Road | Panah Panahi, 2021

İran sinemasının en önemli isimlerinden Jafar Panahi’nin oğlu Panah Panahi, henüz ilk filmiyle babası kadar iyi bir sinemacı olduğunu kanıtlıyor. Tahran’dan kuzeye, Türkiye sınırına doğru kimi zaman sessizce, kimi zaman espriler, kimi zaman göz yaşları eşiliğinde yolculuk eden, dört kişilik bir ailenin vedalaşmak ve bunu dillendirmemek üzerine kurulu yol hikayesi, sizi de göz yaşlarına boğacak – 80’lerin İran şarkıları eşiliğinde.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

İki Şafak Arasında | Selman Nacar, 2021

Türkiye sinemasının son yıllardaki en iyi işlerinden İki Şafak Arasında, adı üzerinde tek bir günde geçiyor ve genç bir adamın ahlaki, etik ve vicdani ikilemlerini konu alıyor. Tam da kız arkadaşının ailesiyle tanışacağı gecenin sabahında, ailesinin sahip olduğu fabrikadaki bir iş kazasının ardından olayları örtbas etmekle görevlendirilen genç adam, renkli yan karakterlerle dolu bu diken üstünde izlenen filmde, hayatının belki de en kötü gününü geçiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Kimi | Steven Soderbergh, 2022

Günümüzün en üretken yönetmenlerinden Steven Soderbergh, pandeminin yarattığı fobilerden ve paranoyadan beslenen bir aksiyon filmiyle, yine sıra dışı bir yönetmenlik becerisi ortaya koyuyor. Zo¨ë Kravitz‘in performansıyla güçlenen Kimi, dışarı çıkma fobisi olan Seattlelı bir genç kadının işinin bir parçası olarak dinlediği kayıtlar sırasında bir suçun kanıtını bulmasını ve suçlunun peşine düşmeye karar vermesini konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.3/10

Nope | Jordan Peele, 2022

Get Out ve Us filmleriyle korku sinemasında yeni bir sayfa açan yönetmen Jordan Peele, Nope ile bir kez daha korku ve mizahı, politik alt metinler ve doğa üstü olayları iç içe geçiriyor. Kayıt altına alma ve belgeleme dürtüsünü filmin genel atmosferine yediren Nope, daha önce benzeri görülmemiş bir uzaylı istilası filmi olarak, Kaliforniya’daki bir çiftlikte yaşayan iki kardeşin, gökyüzünde gelişen tuhaf olayları anlamlandırma çabasını ve kendilerini bu uğurda tehlikeye atışlarını anlatıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

RRR | S.S. Rajamouli, 2022

Kısa sürede Hindistan sinemasının son yıllarda sınırları aşarak uluslararası anlamda en çok konuşulan filmlerinden birine dönüşen RRR ya da Rise Roar Revolt, üç saati aşan süresini hissettirmeyen bir aksiyon filmi. 1920’lerin İngiliz kolonisi Hindistan’ında geçen film, ikisi de ideallerinden ve amaçlarından ödün vermeyen iki devrimci erkeğin, çelişen gayelerine rağmen kurduğu dostluğu anlatıyor. İnanılmaz aksiyon sahnelerinde şaşkınlığınızı gizlemekte zorlanacaksınız.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.0/10

Top Gun: Maverick | Joseph Kosinski, 2022

1986 yapımı, Tom Cruise ve havalı gözlükleriyle özdeşleşmiş hava kuvvetleri propagandası niteliğindeki Top Gun, tam 36 yıl sonra gelen ve adını Cruise’un canlandırdığı karakterden alan devam filmi Top Gun: Maverick ile zamana ayak uydurmakla kalmıyor, ilk filmin nostaljisi üzerine inşa ettiği hikayesini günümüz dinamiklerine uygun bir şekilde kotarmayı başarıyor. Bir kez daha Tom Cruise‘un başrolünde yer aldığı film, görsel efektleri ve ses efektleriyle başınızı döndürecek, ağzınızı açık bırakacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.5/10

Turning Red | Domee Shi, 2022

Bao adlı kısa Pixar animasyonuyla başarılı bir çıkış yapan Domee Shi, bir kez daha Asya kültüründen beslenen bir büyüme hikayesi anlatıyor. Turning Red, 13 yaşındaki Meilin’in heyecan, öfke ve panik gibi yoğun duygular hissettiği anda dev bir kırmızı pandaya döndüğü fantastik hikayesiyle ergenliğin, reglin ve büyümenin bir metaforuna dönüşüyor. 2000’lerin başında geçen film, renkli karakterleri ve eğlenceli hikayesiyle olduğu kadar nostaljik unsurlarıyla da kalbinizi fethedecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Vortex | Gaspar Noé, 2021

Fransız sinemasının ülkemizde en çok sevilen yönetmenlerinden Gaspar Noé‘nin İstanbul Film Festivali’nin büyük ödülü Altın Lale’yi kazanan filmi Vortex, yönetmenin kendi ölümlülüğü üzerine de düşündüğü son derece kişisel bir pencereden bakıyor. Gerilim-korku türünün ustalarından Dario Argento’nun başrolünü paylaştığı film, yaşlılık ve bunamadan mustarip sevgi dolu bir çiftin son günlerine odaklanıyor. Noé, filmini “yüreklerini yitirmeden önce akıllarını yitiren tüm insanlara” adamış.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

2021 Film Önerileri

Festival Filmleri / Ödüllü Film Önerileri

Titane | Julia Ducournau, 2021

Altın Palmiye ödüllü Titane, yılın en alışılmışın dışındaki, izlemesi en zor filmlerinden biri filmi… Bir önceki filmi Grave / Raw ile korku türüne beden üzerinden bir yorumlama getiren Julia Ducournau, aynı sularda yüzmeye devam ediyor. Titane‘da, çocukken geçirdiği bir kaza sonucu beynine yerleştirilen bir plakayla yaşayan, otomobillerle özel bir bağ kuran ve seri cinayetler işleyen bir genç kadının yolu, on yıldır kayıp olan oğlunu arayan bir babayla kesişiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

L’événement / Happening | Audrey Diwan, 2021

Altın Aslan ödüllü Happening, Annie Ernaux‘nun çarpıcı romanının bir uyarlaması. 1960’ların Fransa’sında, kürtajın yasak olduğu günlerde geçen film, istenmeyen hamileliği tüm hayallerinin sonu anlamına gelen çaresiz bir genç kadının çırpınışlarını konu alıyor. Dünyada ve Türkiye’deki bazı gösterimlerinde yarattığı psikolojik gerilim nedeniyle izleyicinin bayılmasına neden olan film, izleyicisine sadece fiziksel acıyı değil, ruhsal acıyı da hissettiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Verdens verste menneske / The Worst Person in the World | Joachim Trier, 2021

Yönetmen Joachim Trier ve senarist Eskil Vogt‘un işbirliğiyle, 2006 yapımı Reprise ile başlayan ve 2011’de Oslo, 31 August filmiyle devam eden Oslo Üçlemesi’nin son halkası, hayatta ne istediğini arayan bir genç kadının on iki bölüme yayılan aşk hikayesini anlatıyor ve Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu seçilen Renate Reinsve‘nin performansıyla dikkat çekiyor. Uzun ilişkilerdeki birçok mutlu ve gerilimli anı, yerinde gözlemlerle aktaran filmde kendi ilişkinizden ya da geçmiş ilişkilerinizden çok şey bulacaksınız.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

Petite Maman | Céline Sciamma, 2021

2019’da Portrait of a Lady on Fire‘ın yönetmeni olarak adını Fransa dışında da duyuran Céline Sciamma‘nın geçtiğimiz Berlin Film Festivali’nde yarışan son filmi, oldukça kişisel ve saf bir hikâye anlatıyor. Yönetmenin kendi çocukluğundan ve Miyazaki filmlerinin dünyasından etkilenerek çektiğini söylediği Petite Maman, anneannesinin ölümünün ardından annesiyle birlikte onun evini boşaltmaya giden küçük bir çocuğun annesinin çocukluğuyla kurduğu bağı konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Belfast | Kenneth Branagh, 2021

Yılın en kişisel hikayelerinden bir diğeri, İrlandalı oyuncu ve yönetmen Kenneth Branagh‘a ait. Toronto Film Festivali’nde İzleyici Ödülü’ne uzanan Belfast, merkezine 1960’larda Kuzey İrlanda’nın başkentinde büyüyen küçük bir çocuğu alıyor. İşçi sınıfı ailesiyle politik gerilimin yükseldiği bir bölgede yaşayan ve ateşli çatışmaların ortasında kısılıp kalan Buddy’nin dünyası, filmin siyah-beyaz görüntülerinin aksine içinizde rengarenk duygular uyandıracak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Doraibu mai kâ / Drive My Car | Ryûsuke Hamaguchi, 2021

Cannes Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülüne uzanan Drive My Car, bir Haruki Murakami öyküsünden uyarlanmış. En İyi Uluslararası Film dalında Oscar ödülünün sahibi olan film, kaybettiği eşinin yasını tutmayı sürdürüken bir festivalden aldığı daveti geri çeviremeyen bir oyun yazarının, festivalin tahsis ettiği otomobil ve şoförüyle çıktığı yolculuğu konu alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.9/10

Netflix Filmleri / Netflix Film Önerileri

The Power of the Dog | Jane Campion, 2021

Jane Campion‘a Venedik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran The Power of the Dog, bir kara western olarak toksik erkekliği acımasızca eleştiriyor. Evlenen kardeşinin yeni ailesiyle birlikte sahip oldukları çiftliğe geri dönmesiyle birlikte çiftlikteki gücü elinde barındıran Phil’in otoritesi sarsılıyor ve o bu yeni durumun acısını kardeşinin eşi ve genç oğlundan çıkarıyor. Yeni Zelandalı yönetmenin Montana kırsalına gizem ve gerlim taşıdığı filmde Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst, Jesse Plemons ve Kodi Smit-McPhee‘nin performanslarına hayran kalacaksınız.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.0/10

Don’t Look Up | Adam McKay, 2021

Son dönemki filmlerinde ekonomi ve politika gibi ciddi konulara mizahla yaklaşan, The Big Short ve Vice filmleriyle En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil birçok kategoride Oscar adaylığı elde eden yönetmen Adam McKay bu kez iklim krizi inkarcılarını ve aşı karşıtlarını dolaylı yoldan tiye alan bir taşlamaya imza atıyor. İki bilim insanı, yaklaşan dev meteorun dünyaya çarpacağını keşfedince, tüm dünyayı uyarmaya çalışsa da işleri kolay değil – çünkü kimse bilimi ciddiye almıyor… Don’t Look Up‘ta Leonardo DiCaprio‘dan Jennifer Lawrence‘a, Meryl Streep‘ten Timothée Chalamet‘ye, Cate Blanchett‘ten Jonah Hill‘e, yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosu rol alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

È stata la mano di Dio / The Hand of God | Paolo Sorrentino, 2021

Güzellik, aşırılık, aşk, hayat, siyaset ve din gibi konularda, daima görsel olarak büyükleyici işlere imza atan İtalyan yönetmen Paolo Sorrentino’nun en yeni filmi, oldukça kişisel bir proje. Yönetmenin kendi gençlik günlerinden esinlendiği The Hand of God, 1980’lerde Napoli’de yaşayan bir delikanlının büyüme sancılarını ve acı-tatlı anılarını perdeye taşıyor: Kader, müzik, sinema aşkı, kalp acısı, kayıplar, renkli aileler, futbol ve Maradona… Film, Napoli manzaralarıyla ve nostaljik ruhuyla sizi kendine hayran bırakacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Müzikal Filmler

West Side Story | Steven Spielberg, 2021

Tüm zamanların en sevilen müzikallerinden ve müzikal filmlerinden olan West Side Story, yeni bir uyarlamayla beyaz perdede yerini aldı. Steven Spielberg‘ün yönettiği ilk müzikal film olma özelliği taşıyan yeni West Side Story, Romeo ve Jülyet’inkine benzer bir imkansız aşk hikayesini New York’ta Puerto Rico’lu göçmenlerin yaşadığı bir mahallenin sokaklarına taşıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.8/10

tick, tick…BOOM! | Lin-Manuel Miranda, 2021

Hamilton ve In the Heights müzikallerinin yaratıcısı Lin-Manuel Miranda, Netflix için yepyeni bir müzikalin yönetmen koltuğunda oturuyor. Filmde, gelecek vadeden bir müzikal bestecisi, 20’li yaşları geride bırakmak üzereyken aşk, arkadaşlık ve çok geç olmadan büyük bir eser yaratmanın baskısıyla boğuşuyor. Başrolünde Andrew Garfield‘ın yer aldığı tick, tick… BOOM!, özellikle otuzlu yaşlarındakiler için çok şey ifade edecek.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.6/10

Annette | Leos Carax, 2021

Fransız sinemasının aykırı yönetmenlerinden Leos Carax‘ın İngilizce çektiği bu aykırı müzikal, 70’lerden günümüze kendilerine has müzikleriyle geniş bir hayran kitlesi elde eden, iki kardeşten oluşan Sparks‘ın orijinal şarkılarıyla bezeli. Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın muhteşem uyumuyla zenginleşen film, ikisi de çok ünlü bir stand-up komedyeni ve bir opera sanatçısının tutkulu aşkı ve aşklarının meyvesi bebek Annette’i merkezine alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

In the Heights | Jon M. Chu, 2021

Hamilton ile dünyaca ünlenen oyuncu ve besteci Lin Manuel-Miranda‘nın Hamilton öncesinde yazdığı müzikal In the Heights, tıpkı West Side Story gibi New York’ta yaşayan göçmenlerin dünyasının kapılarını açıyor. Filmin başrolünde, Hamilton müzikalinden de tanıyabileceğiniz Anthony Ramos yer alıyor. Her biri daha iyi bir hayatın hayalini kuran, kimi âşık, kimi idealist bu insanlarla tanışmak ve şarkılarını dinlemek sizi umutlandıracak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Komedi Filmleri

The French Dispatch | Wes Anderson, 2021

Wes Anderson‘ın pastel tonlarla bezeli dünyasını, bol karakterli ilginç hikayelerini ve görsel dünyasını özlediniz mi? Kurmaca bir Fransız şehrinde yayın hayatını sürdüren Amerikan dergisi The French Dispatch’in son sayısındaki hikayelerden oluşan bir kolaj niteliğindeki bu film, Tilda Swinton‘dan Benicio del Toro‘ya, Timothée Chalamet‘den Frances McDormand‘a, Adrien Brody‘den Willem Dafoe‘ya uzanan zengin oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Cruella | Craig Gillespie, 2021

Klasik Disney animasyonunun sinema uyarlamasında Glenn Close’un performansıyla özdeşleşen, dalmaçyalı köpeklerin korkulu rüyası Cruella, orijin hikayesiyle karşımıza çıkıyor. Emma Stone‘un canlandırdığı genç Cruella’yı, annesinin intikamını almaya, kendi ayakları üzerinde durmaya ve ünlü bir moda tasarımcısı olmaya çalışırken izlemek sizi şaşırttığı kadar güldürecek..

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Barb and Star Go to Vista Del Mar | Josh Greenbaum, 2021

SNL yıldızlarından Kristen Wiig, on yıl önce Bridesmaids‘in senaryosunu birlikte yazarak övgüye birlikte boğulduğu Annie Mumolo ile başrollerini paylaştığı çılgın bir komediyle 2021’in ilk kahkahalarını atmamıza neden oldu. Barb ve Star adındaki iki dost, çalıştıkları mağaza kapandıktan sonra nasıl vakit geçireceklerni şaşırıyor ve hayatlarında ilk kez kasabalarını terk etmeye, birlikte tatile çıkmaya karar veriyorlar. Burada tanışacakları yakışıklı bir yabancı ise hem dostluklarını hem de dünyayı tehlikeye atıyor. İkiliye yılın en iyi komedi performanslarından biriyle Jamie Dornan‘ın eşlik ettiği filmi izlerken kahkahalarınıza hakim olamayacaksınız.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.4/10

Romantik Komediler / Romantik Film Önerileri

The Map of Tiny Perfect Things | Ian Samuels, 2021

Groundhog Day, Edge of Tomorrow ve Palm Springs gibi, kahramanlarının bir döngüye sıkışıp kaldığı filmleri izlemekten zevk alıyor musunuz? The Map of Tiny Perfect Things, işte bu formatı alıp bir gençlik romantik komedisine yerleştiriyor. Tıpkı Palm Springs‘de olduğu gibi bu döngüde yaşamaya alışmış bir genç adam, kendisi gibi bu döngüye sıkışıp kalmış bir genç kadına aşık olunca onunla yeniden karşılaşmaya ve onunla döngünün tadını çıkarmaya çalışıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Single All the Way | Michael Mayer, 2021

Netflix orijinal yapımı bu romantik komedi, Noel ve Yılbaşı tatili için ailesini ziyarete giden Peter’ın, onların bitmek bilmez “bir sevgilin yok mu?” sorularından kaçmak için yanında en yakın arkadaşını sevgilisiymiş gibi yanında götürmesiyle başlayan olayları anlatıyor. Peter’ın yalnız olmayacağından habersiz ailesinin planladığı çöpçatanlık girişimleri, her şeyi daha da karıştırırken, hiç tahmin edilemeyecek bir aşkı alevlendiriyor. Soğuk günlerde içinizi ısıtan filmlerden Single All the Way, yalnızlıktan sıkılmış tüm bekarlar için bir umut oluyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.2/10

Plan B | Natalie Morales, 2021

Oyuncu Natalie Morales‘in yönetmen koltuğunda oturduğu Plan B, kadın bedeninde kadınların söz hakkını baltalamaya çalışan politik düzeni tiye alan bir gençlik komedisi. Okulun en çalışkan öğrencisi olan bir liseli, ilk cinsel deneyiminde korunmadığını hatırlayınca, en yakın arkadaşını yanına alarak, bir ertesi gün hapı bulmak için 24 saatlik, eyaletlerarası bir kovalamacaya çıkıyor. Tuhaf karakterleri, eğlenceli senaryosu ve başarılı genç oyuncularıyla, keyifli vakit geçireceğiniz bir komedi…

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Aksiyon Filmleri / Macera Filmleri

No Time to Die | Cary Joji Fukunaga, 2021

James Bond efsanesi devam ediyor ve ajan 007’yi son kez Daniel Craig canlandırıyor. Dünyayı tehit edebilecek güçte bir tehlikeli teknolojiyi elinde bulunduran yeni bir kötünün peşine düşen ünlü ajan, bu yeni macerasında dünyayı dolaşmaya, lüks otomobiller kullanmaya, kaliteli viski içmeye ve akıl almaz silahlar kullanmaya devam ediyor. Pandemi nedeniyle defalarca ertelenen filmin gösterime girişinden aylar önce Billie Eilish imzalı “No Time to Die” şarkısı dilimize dolanmıştı.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.4/10

Spider-Man: No Way Home | Jon Watts, 2021

Disney ve Sony arasındaki anlaşmanın ardından birkaç yıl önce MARVEL Sinema Evreni‘ne dahil edilebilen Spider-Man, Tom Holland‘ın başrolünde yer aldığı üçlemeye muhteşem bir final yaptı. Spider-Man’in açık edilmemesi gerekn sürprizi bol bu macerasında, birçok tanıdık yüze rastlayacağınızı söyleyebilir, zamanı geri almanın değil ama farklı evrenleri buluşturmanın mümkün olduğu ipucunu verebiliriz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.8/10

Black Widow | Cate Shortland, 2021

Oldukça üretken bir yıl geçiren MARVEL Sinema Evreni‘nde yılın öne çıkanlarından biri, Avengers: Endgame ile seriye veda eden, Scarlett Johansson‘un karakteri Black Widow‘un orijin hikayesini anlatan film oluyor. Natasha Romanoff, namıdiğer Black Widow’un geçmişiyle yüzleştiği ve ailesiyle bir araya geldiği filmde, Johansson kadar kardeşini canlandıran Florence Pugh da dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.7/10

Eternals | Chloé Zhao, 2021

MARVEL Sinema Evreni‘nde yeni bir sayfa açılıyor. Yepyeni kahramanları ve yepyeni yıldız oyuncuları Eternals, dünyanın binlerce yıllık geçmişine tanık olmuş ölümsüz gözlemcilerin ilk macerası. Eternals, sadece büyüleyici görselliğiyle değil, Nomadland‘in Oscar ödüllü yönetmeni Chloé Zhao‘nun sinema dili, kapsayıcılığı ve Angelina Jolie‘den Salma Hayek‘e, Richard Madden‘den Kumail Nanjiani‘ye uzanan oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.8/10

Bilimkurgu Filmleri / Fantastik Filmler

Dune | Denis Villeneuve, 2021

Bilim kurgu edebiyatının kült eserlerinden Dune, David Lynch’in 80’lerdeki uyarlamasından yıllar sonra yeniden sinemaya uyarlanıyor. Hikaye, genç asilzade Paul Atreides’in ailesini ve evrenin geleceğini kurtarmak için benzersiz enerji kaynağı “baharat” peşinde verdiği gezegenler arası mücadeleyi anlatıyor. Timothée Chalamet, Oscar Isaac ve Rebecca Ferguson‘un başrollerinde yer aldığı, şimdiden ikinci bölümü için hazırlıklara başlanan film görsel dünyası, teknik başarıları ve yönetmen Denis Villeneuve‘ün vizyonuyla aklınızı başınızdan alacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 8.1/10

The Matrix: Resurrections | Lana Wachowski, 2021

Bilim kurgu sinemasının başyapıtlarından, 1999 yapımı The Matrix‘in mirası, ardından gelen iki devam filminden yıllar sonra, Lana Wachowski‘nin kız kardeşi yanında olmadan çektiği dördüncü filmiyle yaşamaya devam ediyor. Yıllar sonra Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss‘un Neo ve Trinity rollerine geri döndüğü ve karakterlerinin gerçekliği sorguladığı The Matrix: Resurrections, 2021’in en dikkat çekici görsel efektlerini barındırıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 5.7/10

Little Fish | Chad Hartigan, 2021

İçinde yaşadığımız pandeminin alternatif bir versiyonuna hazır olun; bu minimal bilim kurgu filmde, insanlığın karşı karşıya kaldığı salgın, bir anda gelen hafıza kaybıyla tehdit oluşturuyor. Bu distopik senaryoda iki âşık, tanışmalarının, birlikte olmalarının ve birlikte kalmalarının hikayesini ve en önemlisi birbirlerini unutmamak için sürekli çaba gösteriyor, sürekli birbirlerine kendilerini ve ilişkilerini hatırlatarak kaçınılmaz sona hazırlanmaya çalışıyorlar. Olivia Cooke ve Jack O’Connell‘i buluşturan Little Fish, yılın en duygusal ve en hüzünlü filmlerinden biri.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.9/10

Ich bin dein Mensch / I’m Your Man | Maria Schrader, 2021

Oyuncu kimliğiyle tanıdığımız, ardından Netflix mini-dizisi Unorthodox‘un yönetmeni olarak bu alandaki rüştünü de ispat etmiş Maria Schrader‘in yeni filmi, Berlin’deki bir müzede çalışan akademisyen Alma’nın projesine fon sağlamak için katılmayı kabul ettiği sıra dışı bir deneyi konu alıyor: Alma, üç hafta boyunca, karşısındakinin ideal partneri halini almaya programlanmış bir robotla yaşıyor! Toni Erdmann ile tanıdığımız Sandra Hüller‘in de oyuncuları arasında yer aldığı, sıra dışı çifti ise Maren Egert ve Dan Stevens‘ın canlandırdığı film, aşk ve ilişkiler konusuna tuhaf ve fütüristik bir bakış atacağa benziyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.1/10

Korku Filmleri

A Quiet Place Part II | Jon Krasinski, 2021

Üç yıl önce son yılların en özgün korku filmlerinden birine imza atan, oyunculuk kökenli yönetmen Jon Krasinski, sessizliği bir gerilim unsuru olarak kullanmaya, dünyayı işgal eden ve yalnızca sese duyarlı yaratıkların dehşet saçtığı gerçekliği genişletmeye devam ediyor. A Quiet Place‘in ikinci bölümü, ilk filmde bir evin içinde yaşananları evin dışındaki dünyaya taşır ve gerilimi aynı seviyede tutarken çıkan her sesten ölümüne korkmanıza neden olacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Candyman | Nia DaCosta, 2021

1992 yapımı korku klasiğinin devam filmi olan Candyman, artık çok daha farklı bir mahalleye dönüşmüş olan ilk filmdeki Chicago mahallesine dehşeti geri getiriyor. Geçmişte yaşananların yeniden ayyuka çıkması, genç bir adamı akıl sağlığını sorgulamaya itiyor. Filmin başrolünde son yılların yükselen oyuncularından Yahya Abdul-Mateen II yer alıyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 6.0/10

Last Night in Soho | Edgar Wright, 2021

Cornetto Üçlemesi, Baby Driver ve Scott Pilgrim vs. the World gibi eğlenceli filmlerle tanıdığımız Edgar Wright, bu kez bir korku hikayesi anlatıyor. Yaşadığı kasabadan moda tasarımı okumak için geldiği Londra’da, kendini 1960’ların Soho’suna açılan bir zaman tünelinin içinde bulunan bir genç kadının gördüğü sanrılarla hayal ve gerçek, geçmiş ve şimdi birbirine karışıyor. Anya Taylor-Joy ve Thomasin McKenzie‘nin muhteşem bir uyum içinde sırtlandığı film, özellikle kostümleri ve 60’ların Londra’sını yeniden yaratan görselliğiyle dikkat çekiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Yerli Filmler / Türk Filmleri / Yerli Film Önerileri

Çatlak | Fikret Reyhan, 2020

Sarı Sıcak filmiyle birkaç yıl önce İstanbul Film Festivali’nde Altın Lale’ye uznanan Fikret Reyhan‘ın yeni filmi, İstanbul’un bir mahallesindeki tek bir haneye girerek içinde yaşadığımız şehrin ve hatta ülkenin bir portresini çiziyor. Yıllar önce verdikleri borcu tahsil etmek üzere ziyarete gelen iki arkadaşın bir ailede yarattığı kaos, pasif agresyonlar, kişisel gerilimler, aile sırları ve geniş ailenin içindeki değişken ikili dinamiklerle çok katmanlı bir melodrama dönüşüyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Okul Tıraşı | Ferit Karahan, 2021

Ferit Karahan‘ın Berlin Film Festivali’nden FIPRESCI Ödülü’yle, Antalya Altın Portakal Film Festivali’ndense Altın Portakal’la dönen filmi Okul Tıraşı, Türkiye’nin doğusundaki yatılı bir okulda, herkesin suçlu olduğu ama herkesin suçu birbirine atmaya çalıştığı bir karmaşaya odaklanıyor. Gece vakti ansızın hastalanan arkadaşını iyileştirmek için uğraşan bir öğrencinin çabaları, yetişkinlerin çocuğu iyileştirmek yerine suçluyu bulmaya odaklanması nedeniyle boşa gidiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Sen Ben Lenin | Tufan Taştan, 2021

Tufan Taştan‘ın ilk uzun metrajlı filmi Sen Ben Lenin, gerçek olaylardan esinlenen ve tek günde geçen bir polisiye hikaye anlatıyor. Bir Karadeniz kasabasınında sahile vuran Lenin büstünün kasabayı ve halkını nasıl değiştirdiğini gözleme fırsatı sunan filmde, büstün çalınmasının ardından suçluyu bulmak için sorgulanan birbirinden ilginç karakterleri izleyecek ve anlattıklarını en az sorguyu gerçekleştiren polisler kadar şaşkınlıkla dinleyeceksiniz.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.2/10

Animasyon Filmler

The Mitchells vs. the Machines | Michael Rianda, 2021

Mitchell Ailesi, 2021 sinemasının en ikonik ailelerinden biri… Taraflarından bir türlü anlaşılmadığını düşündüğü ailesini bırakıp tutkunu olduğu sinemanın eğitimini almak üzere başka bir eyalete gitmeye hazırlanan Katie, üniversiteye ailesiyle bir araba yolculuğuyla gitmek zorunda bırakılınca morali yeterince bozuluyor. Fakat yolculuk sırasında dünya robotların işgaline uğrayınca, her şeyi düzeltmek için tek çare de Mitchell Ailesi oluyor. Gerek hikayesiyle, gerek animasyon tekniğiyle, gerekse seslendirme kadrosuyla kalbinizi fethedecek The Mitchells vs. the Machines, sinema aşkınıza ortak olacak.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.7/10

Encanto | Jared Bush & Byron Howard, 2021

Disney, yıllardır göz ardı ettiği kapsayıcılığa özen göstermeye devam ediyor ve bu yılki animasyonlarından Encanto‘da Kolombiyalı bir aileyi merkezine alıyor. Gerçekleştirdiği bir mucize sonucu sihirli bir eve sahip olan ve çatışmalardan kaçarken evsiz kalan yoldaşları için yeni bir umut olan bir kadının kurduğu ailenin her üyesi sihirli güçlere sahip – kahramanımız Mirabel dışında. Mirabel kendi mucizesini ararken, bunun ailesini bir arad tutmak olduğunu geç de olsa fark ediyor. Birbirinden renkli karakterleri ve Lin-Manuel Miranda imzalı şarkılarıyla Encanto, bir arada olmanın gücünü hatırlatan, müzikal animasyonlardan.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10

Luca | Enrico Casarosa, 2021

Pixar’ın 2021’deki tek animasyonu olan Luca, farklı olmanın dayanılmazlığını ve kendisi gibi farklı olanlarla bir arada olmanın rahatlatıcılığını hatırlatan bir animasyon. Kuzey İtalya’da bir yerlerde geçen, biri yaşça büyük iki çocuğun dostluğunu konu alan Luca, karaya çıktıklarında insana dönüşen iki deniz yaratığının maceralarına odaklanıyor. İtalyan kasabalarının güzelliklerini, İtalyan yemeklerini, yazlık duyguları aklınıza getirecek ve biraz da Call Me by Your Name’i çağrıştıracak filmin ana karakterlerini, genç yıldızlar Jack Dylan Grazer ve Jacob Tremblay seslendiriyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.5/10

Raya and th Last Dragon | Don Hall & Carlos López Estrada, 2021

Alternatif bir gerçeklikteki eski bir uygarlık olan Kumandra’da, ejderhaların dünyayı kurtarmak için kendilerini feda edişinden yüz yıllar sonra, Raya adlı cesur bir savaşçı geride kalan son ejderhayı bulmak için uzun ve zorlu bir yolculuğa çıkıyor. Bir kendini bulma yolculuğu, bir büyüme hikayesi ve bir cesaret sınaması olan Raya and the Last Dragon, ejderhayı seslendiren Awkwafina‘nın mizahıyla güzelleşiyor.

youtube play youtube play

IMDb Puanı: 7.3/10