2014 yılının Sheakspeare’in 450. doğum yılı olması sebebi ile, 19. İstanbul Tiyatro Festivali’nin teması Sheakspeare olarak belirlendi. 9 Mayıs ve 5 haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin biletleri 8 Mart Cumartesi günü satışa çıkıyor. Biletlerin satışa çıkmasına az bir zaman kaldı, hangi oyunlara bilet almalı?

19. İstanbul Tiyatro Festivali: Yabancı Oyunlar

bir yaz gecesi ruyasi

İki yılda bir düzenlenen festivalin öne çıkan konuklarından ilki, İngiltere’de Sheaksperare’i yenilikçi yorumu ile dikkat çeken “Propeller Theatre Company”. 1990’lı yıllarda kurulan ve sadece erkeklerden oluşan bu topluluğun Edward Hall yönetmenliğindeki iki oyunu,”Bir Yaz Gecesi Rüyası” ve “Yanlışlıklar Komedyası” Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde sergilenecek. Kaçırılmaması gereken oyunlardan.

The_company_in_The_Comedy_of_Errors_-_PICTURE_CREDIT_Manuel_Harlan

“Bir Yaz Gecesi Rüyası” Baltık Dans Tiyatrosu yorumu ile Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde ayrıca izlenebilir.

Berlin’den Schaubühne Berlin yapımı “Bir Halk Düşmanı” isimli oyun da Thomas Ostermeier yönetmenliğinde (bir önceki tiyatro festivalinin Hamlet’inden hatırlayacaksınız) festivalin önemli konuk oyunlarından. Yönetmen Thomas Ostermeier uluslararası alanda yenilikçi yorumu ile çok konuşulan bir yönetmen. Oyun Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

photo_by_Kuba_D_browski2

Polonya ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 600. yılı sebebiyle Polonya Tiyatrosu’nun örnekleri de sahnelecek. Grzegorz Jarzyna yönetmenliğinde Polonya edebiyatının ödüllü yazarı Dorota Maslowska’nın romanından uyarlanan “Ne Yaptıysak Nafile…” bu oyunlardan birisi.

19. İstanbul Tiyatro Festivali: Edebiyatla Daha Yakın İlişki

BELLEK

Her ne kadar tiyatrou edebiyattan farklı düşünmek mümkün olmasa da, bazı oyunların edebi yönü diğer oyunlara göre daha fazla. Orhan Pamuk ve Marcel Proust metinlerini karşımıza getirecek olan Polonya’daki Opole Tiyatrosu’nun “Proust-Pamuk-Bellek” yapımı, festivalde dünya prömiyeri yapacak olan değerli oyunlardan birisi. Yazarların romanlarından, Krzysztof Garbaczewski, Emre Koyuncuoğlu tarafından uyarlanan oyunda, Doğu-Batı ilişkilerinin kültürel farklılıkları inceleniyor.

koklama_uzak-yatay

Yukarıda belirttiğim Dorota Maslowska romanından uyarlanan “Ne Yaptıysak Nafile…” oyunu dışında diğer dikkat çeken uyarlama, edebiyatta 1960’lı yıllarda ortaya çıkan Oulipo akımının temsilcilerinden olan Georges Perec’in yazdığı bir metin. Yerel yapımlardan birisi olan, Tiyatro Öteki Hayatlar tarafından uyarlanan Ziya Demirel tarafından yönetilen “Ücret Artışı Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma Sanatı Ve Biçimi” Karaköy ikincikat’ta izlenebilir.

Üsküdar Tekel Sahnesi’nde izlenebilecek “Tatyana” isimli oyun, Aleksey Sergeyeviç Suvorin ile Anton Çehov’un Tatyana Repina adlı oyunlarından esinlenerek oluşturulmuş. Ünlü yazar Çehov, bu oyunu yakın dostu ve yayıncısı Suvorin’in aynı isimdeki oyununun devamı olarak, sahnede intihar eden oyuncu Evlalia Kadmina’nın hikâyesinden esinlenerek kaleme almış. Oyunda ise Tatyana’nın gerçek ile kurgu arasındaki intihar eyleminin ve geri dönüşünün izini sürerek unutulmaya çalışılanları su yüzüne çıkarıyor. (Proje: biriken)

19. İstanbul Tiyatro Festivali: Yerli Yapımlar

kral_soytarim_lear_(1)

Yerli oyunlar arasında gözlerimin içini parlatan oyun Yiğit Sertdemir yönetmenliğindeki “Kral (Soytarım) Lear”. Kral Lear’a en yakın kişi olan kralın soytarısının gözünden izleyeceğiz olanları… Üsküdar Tekel Sahnesi’nde Altıdan Sonra Tiyatro – Pangar tarafından sahnelenecek. “Kral Lear”ın bir başka yorumu da Oyunbaz topluluğu tarafından Abdullah Cabaluz yönetmenliğinde yine Üsküdar Tekel Sahnesi’nde olacak.

En fazla bilinen Sheakspeare oyunlarından “Romeo & Juliet”, Mehmet Birkiye yönetmenliğinde Bakırköy Belediye Tiyatrosu’ndan, Cevahir Sahnesi’nde izlenebilecek.

Orhan Alkaya’nın yönettiği “Lilian”, İBB Şehir Tiyatroları’ndan Haldun Taner Sahnesi’nde izlenebilecek.

Sami Berat Marçalı’nın yeni oyunu “İn”, hayatı daha çok sorgulayan, daha çok şikâyet eden ve her şeyin yok olmasını arzulayan beş arkadaşın, mevcut sistemin küçük bir halini ortaya koyuyor. ikincikat’ın on sekizinci yapımı olan bu oyun, Üsküdar Tekel Sahnesi’nde izlenebilecek.

stalin-statue-dethroned

Hamlet’in yorumları ise Hamlet’in annesini odağına alan Ata Ünal yönetmenliğindeki “Çığlık”, sosyal kimlikleri meçhul olan birkaç kişinin, dağılmış halde buldukları Hamlet oyununu birleştirme sürecini anlatan “Derme Çatma Hamlet” ve Devlet Tiyatrosu tarafından Ayşe Emel Mesçi atarfından yönetlien “Hamlet Makinesi”. Çığlık Moda Sahnesi’nde, Derme Çatma Hamlet ise Üsküdar Stüdyo Sahnesi’nde ve Hamlet Makinesi ise Üsküdar Tekel Sahnesi’nde izlenebilir.

Festival afişini de tasarlayan Şahika Tekand’ın “Gergedanlaşma” isimli oyunu ve Yeşim Özsoy Gülan’ın “Aşk ve Faşizm” isimli ortak projesi de dikkat çeken o harika yapımlar arasında benim önceliklerim.

Sadece Beş Bilet Alabilecekseniz:

1. Kral (Soytarı) Lear
2. Bir Yaz Gecesi Rüyası
3. Yanlışlıklar Komedyası
4. Proust Pamuk Bellek
5. Bir Halk Düşmanı

2013 yılında festival direktörlüğünü Dikmen Gürün’den devralan Leman Yılmaz basın gösteriminde yaptığı açıklamada, oyunlara ek olarak festival süresince ünlü konuklar ile uzmanların katılacağı ücretsiz söyleşi, gösteri, film gösterimi ve atölye çalışmalarına da yer verileceğinden bahsetti. Atölyelere başvuru 2 Nisan 2014 Çarşamba tarihinden itibaren burada yayımlanacak başvuru formları üzerinden alınacak.

İyi seyirler!

Yazıda adı geçen bazı yabancı topluluklarla ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Propeller Theatre Company hakkında daha fazlası…

Baltık Dans Tiyatrosu hakkında daha fazlası…

Schaubühne Berlin hakkında daha fazlası…

Opole Tiyatrosu hakkında daha fazlası…

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?