Yazın gelişi açıkhava organizasyonlarından belli olur; tiyatroya yazın gelişi de İBB Şehir Tiyatroları’nın yıldızların altında sergileyeceği oyunlardan… Her yıl olduğu gibi bu yıl da İBB Şehir Tiyatroları, izleyemeyen veya yeniden izlemek isteyenler için belirli oyunlarını, Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’na taşıyacak. 10 Haziran’da Bir Yaz Gecesi Rüyası ile yıldızların altında “Ve Perde!” diyecek.

İBB Şehir Tiyatroları’nın geleneksel haline getirdiği Yaz Oyunları bu yıl 10-20 Haziran tarihleri arasında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleşecek. Oyun listesi tam yaz akşamlarına uygun çünkü rengi ve eğlencesi bol müzikaller çoğunluğu oluşturuyor. Her ne kadar listede gözlerim Şekerpare müzikalini arasa da sahnelenecek beş oyun kesinlikle görülmeye değer, hatta tekrar ve tekrar görülmeye… (Şekerpare’nin gösterilememesinin nedeni sanırım dekorunun Açıkhava sahnesine kurulamaması)

Yaz Oyunları ve gösterim tarihleri şöyle: 

Bir Yaz Gecesi Rüyası – 10 Haziran Çarşamba, saat: 21:00 

Shakespeare’in ünlü eseri adına yakışır şekilde bir yaz gecesinde tiyatroseverlerle buluşuyor. Bir Yaz Gecesi Rüyası, kırmızı dekoru, kalabalık oyuncu kadrosu ve görsel olarak etkili performansıyla Yaz Oyunları’nın açılışını yapıyor. Üç ana eksende geçen hikaye bizi periler dünyasında bir yolculuğa çıkartacak. Geçtiğimiz ay kaybettiğimiz, Puck rolündeki Yavuz Şeker’i özlemle anacağımız bu oyun, yazın da tiyatro keyfi yaşamanız için güzel bir fırsat olacak.

fft251_mf8838250

İstanbul Efendisi – 12 Haziran Cuma, saat: 21:00

Bir Engin Alkan klasiğini bu kez de Açıkhava’da seyretmek ve doyasıya gülmek için bu müzikalin tarihini şimdiden takviminize işaretleyin. İstanbul Efendisi, Osmanlı dönemindeki bir kadı’nın konağında geçenleri bize anlatıyor, biz de kendisinin kızına damat adayı bulma çabalarını izlerken bir yandan da toplumun yaşamına şahit oluyoruz. Oyunun kadrosunda Berna Adıgüzel, Edip Tepeli gibi ödüllü oyuncular var. Aslında Kadı Salveti Efendi’nin başına gelenler bahane; oyuncular, danslar ve şen şakrak müzikler de şahane!

istanbul-efendisi-2

Kabare – 14 Haziran Pazar, saat: 21:00 

En son ne zaman bir kabareyi sahnede izlediniz? Yıllar yıllar önce olduğu kesin, belki de hiç. O zaman buyrun Kabare seyretmeye hem de yıldızların altında! Kabare (Cabaret), bir kabare aktristi ile Amerikalı bir yazarın kısa ömürlü aşkını ve onları kuşatan büyük toplumsal kaosu anlatıyor. Kült müzikaller sınıfında yer alan Kabare, 1972’de beyaz perdeye aktarıldığında 8 Oscar kazanmış ve “Tüm Zamanların En İyi Yüz Filmi” listesine girmiş. Joe Masteroff’un yazdığı Yücel Erten’in yönettiği bu müzikal de “Tüm Zamanların En İyi Müzikalleri” listesine girmeyi sonuna kadar hak ediyor. Mert Turak’la tiyatro sahnesinde henüz tanışmadıysanız, işte size fırsat!

IMG_3112-copy

Cibali Karakolu – 16 Haziran Salı, saat: 21:00 

Büyük usta Zihi Göktay’ı her sahnede izlemenin keyfi ayrı ancak Açıkhava’da izlemenin keyfi bambaşka! Türk tiyatrosunun en önemli miraslarından Cibali Karakolu’na bu kez Zihni Göktay, 50. sanat yılı şerefine sahip çıkıyor ve sonra da tadına doyulmayan bir müzikal olarak bizi mest ediyor. Bu sezonun bana göre en anlamlı ve en özel oyunlarından Cibali Karakolu’nu izlemediyseniz, hemen şimdiden hazırlıklara başlayın. Bu tarihte başka bir planınız varsa derhal iptal edin. Böyle bir fırsat varken geri çevirmek olmaz. Zihni Göktay’ı sahnede yalnız bırakmak da hiç olmaz!

cibali-karakolu-1

Kerbela – 20 Haziran Cumartesi, saat 21:00

Kerbela’yı beş yıldır Ankara Devlet Tiyatroları’nda izliyorduk, bu sezon da Şehir Tiyatroları oyuncularıyla izlemeye başladık. Yaz Oyunlarının kapanışını yapacak Kerbela, İslamiyet’in doğuşunda var olan insancıl ve demokratik düşüncelerin iktidar mücadelesiyle geçirdiği dönüşümü “insan” olgusuna barışçıl bir vurgu yaparak anlatıyor. Kadro kalabalık, kostümler ve ışık efektleri etkileyici. Son bir oyun izleyip tiyatroya önümüzdeki sezona kadar veda edecekseniz tercihinizi Kerbela‘dan yana kullanabilirsiniz.

KERBELA(1)

Yaz Oyunları az zamanda çok ve iyi oyun görmeniz için sizi bekliyor. Size düşen görev ise hemen bir bilet almak, oyunları izlemek ve sonra da oyuncuları alkışlarken hayranlığınıza yıldızları şahit yazdırmak.

Şimdiden iyi seyirler!

Fotoğraflar: İBB Şehir Tiyatroları

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?