70. Cannes Film Festivali her yıl olduğu gibi görkemli birkaç günün ardından sona erdi ve ardında izlemek için heyecandan yerimizde duramadığımız filmler bıraktı.

FRANCE-CANNES-FILM-FESTIVAL

Altın Palmiye ödüllü, İsveçli yönetmen Ruben Östlund | © ALBERTO PIZZOLI / AFP

Bir çoğunu ülkemizde ekim ayında Filmekimi sayesinde izlemeyi umduğumuz 70. Cannes Film Festivali filmleri arasından, çoktan listemize eklediğimiz 10’lu şöyle:

Festivalin ödüllerini özetlemek gerekirse;

Altın Palmiye: The Square
Grand Prix: 120 Beats Per Minute
Jüri Özel Ödülü: Loveless
En İyi Yönetmen: Sofia Coppola (The Beguiled)
En İyi Senaryo: The Killing of a Sacred Deer & You Were Never Really Here
En İyi Erkek Oyuncu: Joaquin Phoenix (You Were Never Really Here)
En İyi Kadın Oyuncu: Diane Kruger (In the Fade)
Altın Kamera: Jeune femme / Montparnasse Bienvenue
Queer Palm: 120 Beats Per Minute

***

Cannes Film Festivali 2017 Filmleri

The Square | Yönetmen: Ruben Östlund

Neden merak ediyoruz? Bir önceki filmi Force Majeure ile aile ilişkilerini Nordik mizahının tüm nimetlerini kullanarak tiye alan Östlund, bu kez İngilizce bir filmle karşımızda, üstelik Altın Palmiye’nin de sahibi! Yönetmen bu kez çağdaş toplumu ve çağdaş sanatın dinamiklerine mizahla yoğrulmuş eleştirel bir bakış atıyor. Oyuncu kadrosunda ise Claes Bang, Elisabeth Moss ve Dominic West gibi isimler yer alıyor.

120 battements par minute (120 Beats Per Minute / 120 BPM) | Yönetmen: Robin Campillo

Neden merak ediyoruz? Daha önce fantastik (Les revenants) ve drama (Eastern Boys) türlerinde iki filmini izlediğimiz Robin Campillo, bu yılın en heyecan verici, en ses getirecek LGBTQ dramalarından birine imza atmış gözüküyor. 90’ların başında geçen film, AIDS’e karşı olan önyargıları yıkmaya çalışan bir grup aktiviste odaklanıyor.

Nelyubov (Loveless) | Yönetmen: Andrey Zvyagintsev

Neden merak ediyoruz? Çağdaş Rus sinemasının en büyük ustalarından, Vozvrashchenie (The Return), Elena ve Leviathan gibi filmleriyle tanıdığımız Zvyagintsev’in son filmi, festivalin en iyi eleştiriler alan filmi oldu. Loveless, boşanma arefesindeki bir çiftin, bir tartışmaları sırasında evden kaçan oğullarını bulmak için tekrar kenetlenmesini anlatıyor.

The Beguiled | Yönetmen: Sofia Coppola

Yönetmen: 1993 yılında Jane Campion’un The Piano ile Altın Palmiye kazanmasından 24 yıl sonra Cannes Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde bir kadın yönetmen ödül aldı: Sofia Coppola. Virgin Suicides ve Lost in Translation gibi güçlü kadın hikayeleri anlatan Coppola’nın Nicole Kidman, Elle Fanning, Kirsten Dunst ve Colin Farrell gibi isimleri bir araya getiren yeni filmini merakla beklemek için birden çok sebep var. Film, İç Savaş dönemi Virginia’sındaki dış dünyaya kapalı bir kız okuluna bir askerin konuk edilmesiyle yaşananları konu alıyor.

You Were Never Really Here | Yönetmen: Lynne Ramsay

Neden merak ediyoruz? Tilda Swinton’ın döktürdüğü We Need to Talk About Kevin’ın ardından yeni filmini sabırsızlıkla beklediğimiz Ramsey’den haber 6 sene sonra geldi. Joaquin Phoenix’in bir savaş gazisini canlandırdığı film, genç bir kızı seks tacirlerinin elinden kurtarmaya çalışan bir adamın başını belaya sokuşunu konu alıyor.

The Killing of a Sacred Deer | Yönetmen: Yorgos Lanthimos

Neden merak ediyoruz? Festivalin senaryo ödülünü paylaşan filmlerden biri olan The Killing of a Sacred Deer, Kynodontas / Dogtooth ile Yunan yeni dalgasını dünyaya tanıtan, The Lobster ile aynı yaratıcı dünyayı İngilizce olarak ifade eden Yorgos Lanthimos’un yeni filmi. Sorunlu ailesine yetenekli bir cerrahı dahil etmeye çalışan bir gencin karşılaştığı beklenmedik olayları anlatan filmde başrolleri Nicole Kidman ve Colin Farrell paylaşıyor.

Happy End | Yönetmen: Michael Haneke

Neden merak ediyoruz? Fazla söze gerek yok, 2 Altın Palmiye ödüllü yönetmen Michael Haneke bu sene festivalden eli boş dönmüş olabilir ama her filmi gibi bunu da kaçırmayacağımıza dair kendimize söz verdik bile. Üstelik Fransa’nın Calais kentinde geçen, göçmen meselelerinin fon oluşturduğu bu aile dramının başrollerinde Isabelle Huppert ve Jean-Louis Trintignant var.

Okja | Yönetmen: Bong Joon-ho

Neden merak ediyoruz? Cannes Film Festivali’ne bu yıl filmler ve ünlüler kadar bir tartışma da damgasını vurdu: Online bir platformda gösterilecek, vizyona girmeyecek filmlerin festivalde yeri var mıydı? Netflix yapımı Okja, bu tartışmanın hedef gösterdiği filmlerden biriydi. Tilda Swinton ve Paul Dano gibi isimlerin de rol aldığı Güney Kore filmi, çokuluslu şirketlerin Okja adındaki hayvan dostunu kaçırmalarını engellemeye çalışan küçük bir kızın sevgi dolu hikayesini anlatıyor.

Wonderstruck | Yönetmen: Todd Haynes

Neden merak ediyoruz? Far from Heaven ve Carol gibi filmleriyle duygusal ve görsel olarak milyonları derinden etkileyen Todd Haynes’in yeni filmi Julianne Moore ve Michelle Williams gibi iki yıldız oyuncuyu bir araya getiriyor. Biri günümüzde Orta-Batı ABD’de, diğeri 50 yıl öncesinin New York’unda yaşanan iki paralel hikaye ve bu iki hikayenin gizemli kesişimlerine odaklanan film, Brian Selznick’in romanından uyarlanmış.

Good Time | Yönetmen: Ronald & Joshua Safdie

Neden merak ediyoruz? Bağımsız sinemanın ilginç ikililerinden Safdie Kardeşler’in yeni filmi Cannes Film Festivali’nden eli boş dönse de, festival boyunca başrol oyuncusu Robert Pattinson’ın performansıyla adından söz ettirdi. Pattinson’ın Twilight serisi sonrası gittikçe olgunlaşan kariyerini şaşkınlıkla izlemeye devam ediyoruz. Film, firardaki bir banka soyguncusuna odaklanıyor.

Hazırlayan: Emre Eminoğlu

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN